Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

Bayan muhtar istedi, liseliler en uzak aralıktaki köy okulunu restore etti

Eğitim Yayın: 04.09.2023 16:36
Kaynak: İHA
Bayan muhtar istedi, liseliler en uzak aralıktaki köy okulunu restore etti

Amasya’da bayan muhtarın yönettiği Bayat köyündeki eskiyen okul binasını lise öğrencilerinin oluşturduğu ‘Tamir Takımı’ restore ederek yeniledi.

Örnek bir toplumsal sorumluluk projesine imza atan Şehit Gültekin Tırpan Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri tadilata muhtaçlık duyulan köy okulunu boyayıp çöken çatısını tamir ederek yeni görünüme kavuşturdu. Vilayet merkezine en uzak köylerden olan 70 kilometre aradaki köy okulunun yeni periyotta eğitim faaliyetinin yanı sıra Köy Hayat Merkezi olarak hizmet vermesi planlanıyor.

Çöken çatı yenilendi, duvarlar boyandı

Yaz mevsimi başında Amasya Ulusal Eğitim Müdürlüğü’ne başvuran Bayat Köyü Muhtarı Meral Sağlam, eskiyen okul binasının yenilenmesini istedi. Bu sayede taşımalı sistemle öbür bir köye giden öğrencilerinin köyde eğitim görmelerinin yanı sıra bayanların da binada el sanatları eğitimi alabileceklerini belirten Sağlam’ın talebi üzerine planlama yapıldı.

Daha evvel gerçekleştirdikleri onarım çalışmalarıyla bilinen Şehit Gültekin Tırpan Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri ile temasa geçildi. Gereksinim duyulan materyaller alınarak kent merkezine en uzak aralıktaki köyde çalışma başladı. Bir aydır süren hummalı çalışmayla, çöken çatı yenilenirken duvarlar da boyandı. Okulların açılacağı 11 Eylül’e kadar masa, öğrenci sıraları ve öbür gereçlerin de köye ulaştırılması hedefleniyor.

“Çocuklarımızla, kadınlarımızla eğitim yuvasına dönüştüreceğiz”

Binanın yenilenmesini sağlayan Amasya Ulusal Eğitim Müdürlüğü yöneticilerine ve öğrencilere teşekkür eden Meral Sağlam, “Okulumuz yıkılmış durumdaydı. Lakin artık yenileniyor. Çocuklarımızla, kadınlarımızla okul binasını eğitim yuvasına dönüştüreceğiz” dedi.

İnşaat teknolojisi alanı öğretmeni Sabri Bulut’un öncülüğünde okulu yenileyen ‘Tamir takımı’ isimli takımdaki öğrencilerden Yusuf Muhammed ve İbrahim Dertsiz da bu grubun kesimi olmaktan keyifli olduklarını söyledi.

Türkmen’den okulda inceleme

Köye giderek süren tadilatla ilgili Şehit Gültekin Tırpan Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Niyazi Şişik’ten bilgiler alan Amasya Ulusal Eğitim Müdürü Mehmet Türkmen, “Harabe haldeki bir ilkokul binasını çocuklarımızın, vatandaşlarımızın eğitim görebileceği dersliğe, Köy Ömür Merkezi’ne dönüştürmenin keyfini yaşıyoruz” formunda konuştu.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Karabük’te Huzur ve Güven Uygulaması

Karabük Yayın: 15.11.2023 13:56
Karabük’te Huzur ve Güven Uygulaması

Karabük İl Emniyet Müdürlüğü  ekipleri,  İl Merkezi ve İlçelerde huzur ve güven uygulaması gerçekleştirdi.

Karabukte Huzur ve Guven Uygulamasi3 jpg

38 Ekip ve 101 personelin görev aldığı huzur ve güven uygulamasında  çeşitli suçlardan aranan 2 kişi yakalanırken, eksikliği tespit edilen 31 araca da cezai işlem uygulandı.

Karabukte Huzur ve Guven Uygulamasi1

Yapılan uygulamalara İl Emniyet Müdürü Mehmet Ali Hasan Köse de katıldı. Vatandaşlarla sohbet eden Müdür Köse, “Vatandaşlarımızın huzuru ve güvenliği için tüm görevlilerimizle sahadayız. Vatandaşlarımızın huzuru ve güvenliği ve şehrimizde mevcut huzur ve güven ortamının artarak devamı için var gücümüz ile çalışmaya devam edeceğiz” dedi. (Ramazan Öztürk)

Karabük’te 12 yıl hapis cezası bulunan firari yakalandı

Karabük Yayın: 15.11.2023 13:49
Karabük’te 12 yıl hapis cezası bulunan firari yakalandı

Karabük’te hakkında nitelikli cinsel saldırı suçundan 12 yıl hapis cezası ve yakalama kararı bulunan firari şahıs yakalandı.

Edinilen bilgiye göre, İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, il merkezinde yürüttükleri denetim faaliyetleri çerçevesinde hakkında “nitelikli cinsel saldırı” suçundan 12 yıl hapis cezası ile yakalama kararı bulunan ve açık cezaevinden firar ettiği tespit edilen K.K.’yı yakaladı.
Gözaltına alınan zanlı çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak Karabük T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna gönderildi.
İl Emniyet Müdürlüğü, şehirde vatandaşların huzurunu ve güvenliğini bozacak her türlü suçun önlenmesine, faillerinin en kısa sürede yakalanarak adalet önüne çıkartılmasına ve suçluların vatandaşlar arasında rahat rahat dolaşmasına asla izin verilmeyeceğini belirtti. (İHA)

Enver Özgü Yenice İçin Aday Adaylığı Başvurusunu Yaptı

Karabük Yayın: 02.12.2023 13:13
Enver Özgü Yenice İçin Aday Adaylığı Başvurusunu Yaptı

Cumhuriyet Halk Partisi Yenice İlçe Başkanı Enver Özgü CHP İl Başkanlığına Yenice Belediye Başkan aday adaylığı için başvurusunu yaptı. Başvuru öncesi bir açıklama yapan CHP Yenice Belediye Başkan aday adayı Enver Özgü;

“4 yıllık ilçe başkanlığı döneminde yola çıktığımız bir hizmet süremizi bu gün itibari ile Yenice Belediye Başkan Aday Adaylığı başvurusuyla noktalıyoruz. Arkadaşlarımla birlikte projelerimiz hazır, çalışacak arkadaşlarımız hazır, her şey hazır. Çünkü bu ülkenin de yaşadığım ilçeninde acilen Cumhuriyet Halk Partisine ihtiyacı var. Neden bunu böyle diyor derseniz, ilçemizde de ülkemizde de olduğu gibi siyasi fikirleri farklı da olsa o zenginliği kullanamayıp insanları ayrıştıran zihniyete karşı sokaklarında hangi fikirden olursa olsun bir kahvenin önünde rahatça oturabileceği, çay içebileceği o iklimi yaratma çabasında olacağız. İlçemde nefes olabilmek için, ilçemde her şeyin daha iyi olabilmesi için acilen Cumhuriyet Halk Partili bir belediyeye ihtiyaç var. Bunu gerçekleştirecek bilgi, birikim, donanım ve kadroyla bu işe talibiz. İnşallah bu konuda da önümüzdeki seçim döneminde de hep birlikte çalışarak, bu seçim dönemini başarıyla tamamlayıp, Cumhuriyet Halk Partili altı oklu bayrağı o belediyenin hurçlarına hep birlikte asacağız. Bu konuda yardımlarınızı her zaman olduğu gibi seçimlerde bekliyoruz, çünkü ilçemizde sadece doğa turizmi değil, bunun yanında da istihdamı tersine çevirip isdihtam katkısı vererek ilçemizden dışarıya olan göçü, ilçemize yönelik çalışmalarımızı önümüzdeki planlarla programlarla sizin huzurunuza çıkacağız, bunları kamuoyuyla paylaşacağız. Önümüzdeki seçim döneminin hepimize hayırlı olmasını diliyorum. Adaylık süresince de hepinizin desteğini bekliyorum.” dedi. (Yusuf Korkmaz)