Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Bayan muhtar istedi, liseliler en uzak aralıktaki köy okulunu restore etti

Eğitim Yayın: 04.09.2023 16:36
İhlas Haber Ajansı
Bayan muhtar istedi, liseliler en uzak aralıktaki köy okulunu restore etti

Amasya’da bayan muhtarın yönettiği Bayat köyündeki eskiyen okul binasını lise öğrencilerinin oluşturduğu ‘Tamir Takımı’ restore ederek yeniledi.

Örnek bir toplumsal sorumluluk projesine imza atan Şehit Gültekin Tırpan Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri tadilata muhtaçlık duyulan köy okulunu boyayıp çöken çatısını tamir ederek yeni görünüme kavuşturdu. Vilayet merkezine en uzak köylerden olan 70 kilometre aradaki köy okulunun yeni periyotta eğitim faaliyetinin yanı sıra Köy Hayat Merkezi olarak hizmet vermesi planlanıyor.

Çöken çatı yenilendi, duvarlar boyandı

Yaz mevsimi başında Amasya Ulusal Eğitim Müdürlüğü’ne başvuran Bayat Köyü Muhtarı Meral Sağlam, eskiyen okul binasının yenilenmesini istedi. Bu sayede taşımalı sistemle öbür bir köye giden öğrencilerinin köyde eğitim görmelerinin yanı sıra bayanların da binada el sanatları eğitimi alabileceklerini belirten Sağlam’ın talebi üzerine planlama yapıldı.

Daha evvel gerçekleştirdikleri onarım çalışmalarıyla bilinen Şehit Gültekin Tırpan Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri ile temasa geçildi. Gereksinim duyulan materyaller alınarak kent merkezine en uzak aralıktaki köyde çalışma başladı. Bir aydır süren hummalı çalışmayla, çöken çatı yenilenirken duvarlar da boyandı. Okulların açılacağı 11 Eylül’e kadar masa, öğrenci sıraları ve öbür gereçlerin de köye ulaştırılması hedefleniyor.

“Çocuklarımızla, kadınlarımızla eğitim yuvasına dönüştüreceğiz”

Binanın yenilenmesini sağlayan Amasya Ulusal Eğitim Müdürlüğü yöneticilerine ve öğrencilere teşekkür eden Meral Sağlam, “Okulumuz yıkılmış durumdaydı. Lakin artık yenileniyor. Çocuklarımızla, kadınlarımızla okul binasını eğitim yuvasına dönüştüreceğiz” dedi.

İnşaat teknolojisi alanı öğretmeni Sabri Bulut’un öncülüğünde okulu yenileyen ‘Tamir takımı’ isimli takımdaki öğrencilerden Yusuf Muhammed ve İbrahim Dertsiz da bu grubun kesimi olmaktan keyifli olduklarını söyledi.

Türkmen’den okulda inceleme

Köye giderek süren tadilatla ilgili Şehit Gültekin Tırpan Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Niyazi Şişik’ten bilgiler alan Amasya Ulusal Eğitim Müdürü Mehmet Türkmen, “Harabe haldeki bir ilkokul binasını çocuklarımızın, vatandaşlarımızın eğitim görebileceği dersliğe, Köy Ömür Merkezi’ne dönüştürmenin keyfini yaşıyoruz” formunda konuştu.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Kurumlar arası futbol turnuvası şampiyonu Safranbolu TSO oldu

Manşet Yayın: 13.06.2024 09:56
Kurumlar arası futbol turnuvası şampiyonu Safranbolu TSO oldu

Karabük’ün Safranbolu ilçesinde düzenlenen 9. Altın Safran Kurumlar Arası Futbol Turnuvasının şampiyonu Safranbolu TSO oldu.

16 takımın yer aldığı 9. Altın Safran Kurumlar Arası Futbol Turnuvası sona erdi. Turnuvanın finalinde Jandarma Komando Eğitim Merkez Komutanlığı ile karşı karşıya gelen Safranbolu TSO rakibini 1-0 mağlup ederek şampiyon oldu.
Turnuva şampiyonuna kupayı Safranbolu Jandarma Komando Eğitim Merkez Komutanı J. Kd. Albay Dr. Yusuf Küçükbaşol takdim etti.
Jandarma Komando Eğitim Merkez Komutanlığına ikincilik kupasını TSO Meclis Başkanı Cengiz Ünal, üçüncü olan Safranbolu Belediyesine ise TSO Yönetim Kurulu Başkanı Erol Altuntepe verdi.

AW226223 01 jpg
Safranbolu TSO Meclis Başkanı Cengiz Ünal; “Yaklaşık 40 gün süren turnuvada mücadele eden tüm takımları tebrik ediyorum. Finalde centilmence mücadele veren Safranbolu Jandarma Komando Eğitim Merkez Komutanlığı takımını da teşekkür ediyorum. Odamızın futbol takımını da şampiyonluğundan dolayı kutluyor bu organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.
Safranbolu TSO Yönetim Kurulu Başkanı Erol Altuntepe; “Bugün oynan maçlarda 4. Olan MEB Personel takımını, 3.cülük kupasını alan Safranbolu Belediyesini, finalde rakibimiz olan ve ikincilik kupasını alan Safranbolu Jandarma Komando Eğitim Merkez Komutanlığı takımını ve turnuvayı şampiyon olarak tamamlayan futbol takımımızı canı gönülden tebrik ediyorum. Çok güzel bir organizasyon oldu Herkes ailesiyle final müsabakalarını izledi. Bu güzel turnuvayı düzenleyen Safranbolu Spor Kulübünü kutluyorum” ifadelerini kullandı.
Safranbolu Jandarma Komando Eğitim Merkez Komutanı J. Kd. Albay Dr. Yusuf Küçükbaşol’da turnuvayı şampiyon olarak tamamlayan Ticaret ve Sanayi Odasını ve turnuvaya katılım gösteren tüm takımları tebrik etti.