Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Başkan Köse: “Fen Lisesine Talibiz”

Safranbolu Yayın: 30.09.2021 07:50
Başkan Köse: “Fen Lisesine Talibiz”

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, Karabük’e yapılması düşünülen Fen Lisesi ile ilgili basın açıklaması yaptı. Başkan Köse açıklamasında, Safranbolu olarak fen lisesine talip olduklarını şu sözlerle duyurdu.

“Son günlerde Karabük’te gündeme gelen, Hayırsever İş İnsanı Recep Özçelik tarafından yapılması düşünülen 2. Fen Lisesinin mevzuat engeline takılmasıyla yöneldiğimiz mesele hakkında neler yapabileceğimizi değerlendirdik.

Mevzuata göre; Karabük’te fen lisesi mevcut olduğu için ikincisinin yapılması mümkün görünmemektedir. Ancak 2. fen lisesinin ilçelerden birine yapılabilmesi söz konusu olabilir. Bunun örnekleri de en yakınımızda, Kastamonu ili Tosya ve Taşköprü ilçelerinde mevcuttur.

Emsaline bakıldığında, Bakanlığın özel izni ile Karabük’ün ilçelerinden birine ildeki 2. fen lisesi inşa edilebilmektedir. Safranbolu ilçesi olarak ilimize yapılacak 2. fen lisesine talip olduğumuzu belirtmek isterim.

İlimiz Milletvekillerinin, Milli Eğitim Bakanlığımızdan gereken özel izni almaları durumunda Hayırsever İş İnsanı Sayın Recep Özçelik’i memnun edebilecek bir arsayı, Safranbou Kaymakamlığımızla iş birliği yaparak üretebileceğimizi ve Safranbolu Belediyesi olarak hiçbir fedakârlıktan kaçınmayacağımızı kamuoyuna duyurmak isteriz.

İlimiz için böyle hayırlı bir işe niyetlendiğinden ötürü, Hayırsever İş İnsanı Recep Özçelik’e ayrıca teşekkür ederim.”

Paylaş:

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Dünyanın en iyi ilk iki ekmeği Samsun’dan

Kültür Sanat Yayın: 26.05.2024 20:30
İhlas Haber Ajansı
Dünyanın en iyi ilk iki ekmeği Samsun’dan

Gastronomi dünyasının önemli kaynaklarından biri olan Taste Atlas’ın Dünyanın En İyi Ekmekleri (Top Ten Breads) listesinde Bafra pidesi 1, Samsun pidesi 2’nci sırada yer aldı.

Uluslararası Taste Atlas internet sitesi, dünyanın en iyi ekmeği olarak Bafra pidesini seçti. Geleneksel tarifleri öne çıkarmasıyla bilinen Taste Atlas sitesi, dünyanın en iyi ekmeklerini listeledi. Listenin ilk 10’unda birinci sırada Bafra pidesi bulunurken, Samsun pidesi ise 2’nci sırada yer aldı.

Samsun Valiliği’nden yapılan açıklamada, “Her iki lezzetimizin de dünyanın dört bir yanındaki yerel yemekler, içecekler ve restoranlar hakkında bilgi sunan interaktif bir harita ve bilgi platformu olan 837 bin takipçili Taste Atlas’ın listesinde ilk ikiye girmeyi başarması, dünya genelinde gastronomi turizmi destinasyonlarını keşfetmek isteyenlerin ve gurmelerin ilgisini çekecek, hem göze ve hem de damağa hitap eden çok sayıda yöresel lezzetiyle Samsun mutfağının tanıtımına büyük bir katkı sağlayacaktır” ifadelerine yer verildi.