Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

Asırlık gazete

Bartın Yayın: 19.09.2023 20:00
Kaynak: İHA

Bartın’da 6 Eylül 1924 yılında kurulan Bartın Gazetesi, 100. yılını kutluyor. Bir asırdır yayınlanan gazete, 1918 yılında yayın hayatına başlayan Yeni Adana Gazetesi’nin kapanmasının akabinde ise Anadolu’nun en eski gazetesi oldu.

Bartın’da 6 Eylül 1924 tarihinde Cemal Aliş’in el yazısı ile hazırladığı ve şapograf (taş) baskı olarak birinci sayısı çıkan Bartın Gazetesi, süreçte ise matbaa ve ofset baskı ile yayın hayatına devam etti. Cemal Aliş’in oğlu Esen Aliş tarafından da yayın hayatına devam eden gazete, 99. yılını doldurdu. 1918 yılında yayın hayatına başlayan Yeni Adana Gazetesi’nin kapanmasının akabinde Anadolu’nun en eski gazetesi olan Bartın Gazetesi, 100. yılını kutluyor. Ulusal basındaki Cumhuriyet gazetesi ile yaşıt olan gazete, bölgenin yanı sıra yurt içi ve yurt dışında da bulunan toplam 1500 abonesi ile yayın hayatını sürdürüyor. Resmi İlan geliri olmayan, yalnız özel ilanlar ve yıllık 350 lira olan abone bedeli ile yayın hayatına devam eden gazete, yeniden Aliş ailesine ilişkin 1925 kuruluşlu Türkiye’nin en eski 2.nci kitabevi olan Azim Kitabevi’nin dayanağıyla yayınlanmaya devam ediyor.

Gazetenin ikinci jenerasyon sahibi iktisatçı Esen Aliş, artan ekonomik kaidelere karşın gazeteyi yayınlamaya devam ettiklerini belirterek, “Bartın Gazetesi 6 Eylül 1924’te kurucusu Cemal Aliş tarafından şapoğraf taş baskı olarak yayınlandı. Türkiye’nin birinci taş baskı gazetelerinden biridir. 1924’ten-1925’e kadar süren bu baskı, sonradan matbaaya dönüştü. Sonra da ofset baskıya dönüştü. 99. Yılı bitti. 100. Yılına başladık. 6 Eylül 1924’ten bu yana tüm arşivleri var. Türkiye Gazetecileri Cemiyeti arşivlerinde de var. Şuanda ikinci nesil başlayacak. Biz 100 yılı doldurduk. Ülkenin, Anadolu’nun sıkıntı kaidelerinde artık bunu sürdürmek imkansız hale geliyor. Bizden büyük olan 1918 doğumlu Yeni Adana, iki ay evvel kapatıldı. Biz birinci sıraya geldik, Anadolu basınında. Bir de ulusal gazete var. Okuyucularımızın dayanağı ile gidebildiğimiz yere kadar gitmek istiyoruz. Biz resmi ilan almadan yalnız abonelerimizin gücüyle yaşadık bugüne kadar” dedi.

Esen Aliş, gazetenin arşivlerinin bugüne kadar yazılan yaklaşık 20 kitap için doküman olduğunu belirterek, yazılan son kitabın ise Çetin Asma ve Güngör Yavuzaslan tarafından hazırlanan “Kalemin Aydınlığında Bir Ömür” isimli kitap olduğunu kaydetti. Aliş, “Bartın Gazetesi’nden 15-20 adet kitap yapıldı. Son kitabımız ise Kalemin aydınlığında bir ömür. Çetin Asma ve Güngör Yavuzaslan’ın yapıtı. Tüm evraklarıyla gazeteyi tanıtıyor. Bartın Belediyesi tarafından basıldı” diye konuştu.

1924 yılından günümüze bir çok siyasetçi ve ünlülerin Bartın seyahatine tanıklık eden gazete, yaklaşık 100 yıldır gelişen teknolojiyi de yakından takip ederek, bölge haberlerini okuyucularıyla buluşturmaya devam ediyor.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Deprem – Afet Zirvesi Safranbolu’da Başlıyor

Manşet Yayın: 28.09.2023 11:35
Deprem – Afet Zirvesi Safranbolu’da Başlıyor

Safranbolu Belediyesi, Tüm Bürokratlar ve İş İnsanları Konfederasyonu ve Karabük Dernekler Federasyonu ortaklığında Safranbolu Belediyesi Leyla Dizdar Kültür Merkezi’nde ‘Kentsel Dönüşüm, Markalaşma, Karabük ve Çevresi Deprem Afet Zirvesi’ yarın 14:00’da yapılacak.

“Kentsel Dönüşüm, Markalaşma, Karabük ve Çevresi Deprem – Afet Zirvesi” Safranbolu Belediyesi, Tüm Bürokratlar ve İş İnsanları Konfederasyonu ve Karabük Dernekler Federasyonu işbirliği ile yarın saat 14:00’da Safranbolu Belediyesi Leyla Dizdar Kültür merkezinde gerçekleştirilecek. Karabük’ün tüm ilçeleri ile tanınırlığının arttırılması, turizmin geliştirilmesi üzerine önemli isimlerin katılımı ile oluşturulacak zirvede aynı zamanda 1. Derece deprem bölgesinde yer alan Karabük’ün meydana gelebilecek afetlere karşı alması gereken tedbirler, uyarılar konuşulacak.

Kentsel Dönüşüm, Markalaşma, Karabük ve Çevresi Deprem – Afet Zirvesi’nde açılış konuşmaları Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, AK Parti Karabük Milletvekili Cem Şahin, CHP Karabük Milletvekili Cevdet Akay, Karabük Valisi Mustafa Yavuz tarafından yapılacak. Zirve’de Prof. Dr. Naci Görür (Türkiye, Deprem ve Karabük), 21. Dönem TBMM Başkan Vekili ve 57. Dönem Devlet Bakanı Prof. Dr. Yüksel Yalova (Akıllı Kentler ve Markalaşma), Prof. Dr. Ali Akdemir (STK’ların Deprem ve Afetlerdeki Önemi), Prof. Dr. Aynur Aydın (Afet Yönetimi ve Doğal Kaynaklar) isimli sunumlarıyla bilgilendirme yapacak.

Öte yandan gerçekleştirilecek Kentsel Dönüşüm, Markalaşma, Karabük ve Çevresi Deprem – Afet Zirvesi’ne tüm Karabük halkının davetli olduğu duyuruldu. (Yusuf Korkmaz)