Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

Akay’ın Önergesi “Sanayi Günü”ne Taş Koydu

Manşet Yayın: 19.09.2023 14:53
Akay’ın Önergesi “Sanayi Günü”ne Taş Koydu

CHP Karabük Milletvekili Cevdet Akay 3 Nisan Sanayi Günü için TBMM’ne Kanun teklifi verdi, AK Parti Karabük Milletvekili Ali Keskinkılıç, ise “3 Nisan Sanayi  Günü için Kanun düzenlemeye ihtiyacımız yok” dedi.

Karabük Sanayici ve İş İnsanları Derneği’nin  (KASİD)  tarafından düzenlenen tanıtım toplantısında konuşan AK Parti Karabük Milletvekili Ali Keskinkılıç, 3 Nisan Sanayi Günü için Kanun düzenlemesine ihtiyaç olmadığını söyledi. Keskinkılıç’ın bu konuşması akıllara  CHP Karabük Milletvekili Cevdet Akay’ın 3 Nisan’ın Sanayi Günü ilan edilmesi için Türkiye Büyük Millet Meclisi”ne (TBMM) verdiği soru önergesini getirdi. Akay’ın verdiği önergenin TBMM tarafından kabul görmesi halinde CHP’ye puan kazandıracağı için AK Parti cephesinde endişelere yol açtığı ifade ediliyor.

KANUN DÜZENLEMEYE İHTİYACIMIZ YOK

Her sene 3 Nisan’ın Karabük’te  inatla kutlanmaya devam edilmesi halinde kabul göreceğini belirten AK Parti Milletvekili Ali Keskinkılıç, “Bunun için kanunu düzenlemeye ihtiyacımız yok. Dünyadaki bütün kutlanan günler ve  haftalar bir başlangıçta yapılmıştır. Biz her sene  Karabük’te  3 Nisan Sanayi olarak kutlamaya inatla devam edersek, KASİD  Başkanı Çetin  İpek Başkan İstanbul’da Boğaz Köprüsü’ne 3 Nisan Sanayi günü pankartını asmaya devam ederse merak etmeyin 3 Nisan Sanayi günü olarak kabul edilir ve kutlanmaya devam edilir, biz şunu yapmak zorundayız ısrarla 3 Nisan Sanayi günü kutlamasını devam ettirmeliyiz. Pandemi nedeniyle bir takım çalışmaları yapamadık İnşallah Allah nasip ederse bu sene 3 Nisan’da bütün Sanayi odalarını Karabük’e davet ederek geniş kapsamlı bir çalışma yapalım ve burada 3 Nisan Sanayi Günü kutlamalarını  da yapmaya başlayalım ve onu tüm Türkiye’ye de duyuralım.  Merak etmeyin bütün bunlar bir süre sonra kabul görür ve bütün Türkiye’de de 3 Nisan Sanayi günü olarak kutlamaya başlanır” dedi. (Ramazan Öztürk)

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Ordu’da özgür piyasada fındık 100 lirayı aştı

Ekonomi Yayın: 22.09.2023 00:48
Kaynak: İHA
Ordu’da özgür piyasada fındık 100 lirayı aştı

Ordu’da hür piyasada fındık fiyatları 100 lira düzeyine ulaşırken, üreticiler fındıklarını depolayacaklarını söyledi. Türkiye Ziraat Odaları Birliği İdare Heyeti Üyesi Arslan Soydan, “Serbest piyasa süratli bir halde yükselişe geçti ve 100 lira düzeylerinde hatta birtakım noktalarda üzerinde alım yapan alıcıları görüyoruz, bu yükseliş devam edecektir” dedi.

Türkiye’de en fazla fındık üretimimin yapıldığı Ordu’da hür piyasada fiyatlar 100 lira düzeylerine kadar yükseldi. Üreticiler, fiyatların daha da artacağını düşündüklerini, bu yıl rekoltenin açıklananın altında olduğunu belirterek, mahsullerini depolayacaklarını söyledi.

“Yükseliş süratli bir biçimde devam edecektir”

Türkiye Ziraat Odaları Birliği İdare Heyeti Üyesi Arslan Soydan, “TMO fındık alımlarına başladığında özgür piyasa 72 liradan alımlara başlamıştı. Şu anda ise bir aya yakın müddettir fındık pazara iniyor, hür piyasa süratli bir biçimde yükselişe geçti ve 100 lira düzeylerinde hatta kimi noktalarda üzerinde alım yapan alıcıları görüyoruz. Tabi bu yükseliş devam edecektir. Biz üreticilerimize bilhassa hasat bittikten sonra ‘ihtiyacınız kadar fındığı pazara indirin’ formunda açıklamalarda bulunduk. Üreticilerimiz de bunları dikkate aldı ve bu üreticilerin ellerinde fındıkları duruyor, muhtaçlığı olan üreticiler ise pazara fındıklarını indirdi. Şu anda 100 lira düzeylerinde olan fındık fiyatları süratli bir halde yükselecek” diye konuştu.

“Ciddi bir talep var, fındık yok satıyor”

Bu yıl rekoltenin düştüğünü ve Türk fındığının kalitesinin öbür ülkelere nazaran çok yüksek olduğunu aktaran Soydan, “Bahçede görülen fındık ağustos ayında harmana gelmedi. Yani genel bir rekolte düşüşü var. Bu düşüş karşısında nitekim ülkemizde üretilen fındığa da önemli bir talep var. Fındık çok kıymetli bir ihracat eseri. O açıdan fındık yok satıyor. Üreticinin bu günlerdeki fiyatlar, hasattan çabucak sonra bekledikleri fiyatlardı. En azından fındığını elinde bulunduran üreticilerimize yüksek fiyattan sağma fırsatı doğdu” sözlerine yer verdi.

“Verim ve kaliteyi arttırmamız lazım”

Serbest piyasada oluşan fiyatların 2024 yılı dönemini da olumlu istikamette etkileyeceğini aktaran Soydan, “Talebin ağır olduğu Türk fındığının yerini öbür bir ülkenin fındığının dolduramayacağını açıkça görüyoruz. Onun şuan oluşan fiyatların, gelecek dönem daha da âlâ olacağını düşünüyoruz. Bizim de fındığımıza en düzgün formda bakarak, randıman ve kaliteyi arttırmamız lazım” biçiminde konuştu.

Zeynep Şahin isimli fındık üreticisi oluşan 100 TL’lik fiyatın kendisi için yetersiz olduğunu, bu sebeple mahsulünü depoda bekleteceğini söyledi. Şahin, “Şu anda piyasa yeterli üzere lakin ileride daha güzel olacak üzere. Bu sene kayıp var, yaklaşık 1 ton eserimiz olur” biçiminde konuştu.

İsmet Sırtbaşı isimli üretici de kimi manavlarında fındığın 105 liradan da alıcı bulduğunu söyledi. Piyasada fındığın biraz daha yükselmesini beklediğini belirten Sırtbaşı, sonrasında ise depolayacak yeri olmadığı için satacağını tabir etti.