Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

 Akay’dan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Çağrı 

Manşet Yayın: 25.10.2023 13:06 |Güncelleme:28.12.2023 11:54
 Akay’dan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Çağrı 

“Borçlanma Yetkinizi Emeklilerimiz İçin Kullanın”

Emeklilere 5 Bin Lira ikramiye verilmesinde içeren 35 Sıra Sayılı Konutların Turizm Amaçlı Kiralanmasına ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Torba Kanun’un TBMM Genel Kurul görüşmeleri sürüyor.

Getirilen düzenleme hakkında konuşan CHP Karabük Milletvekili ve Plan Bütçe Komisyonu Üyesi Cevdet Akay, 8 milyar lirayı vermemek için çalışan emeklilerin düzenlemenin dışında tutulmasına tepki gösterdi. Cumhurbaşkanı’na ayrıca çağrıda bulunan Milletvekili Akay, “Borçlanma yetkinizi emeklilerimiz için kullanın.” dedi.

 İKTİDAR, 8 MİLYAR LİRAYI VERMEMEK İÇİN ÇALIŞAN EMEKLİLERİMİZİ İKRAMİYEDEN MUAF TUTUYOR

Emeklilere 15 bin lira verilmesi tekliflerini TBMM Genel Kurulu’nda yineleyen Milletvekili Akay, “5 bin TL emekli ikramiyesi emeklilerimize veriliyor fakat bu ikramiye çalışan emeklilerimize verilmiyor. Yetkililer, 61 milyarlık bir maliyeti olduğundan bahsettiler. Aradaki fark 8 milyar civarında bir fark yani biz 8 milyar için çalışan emeklilerimize bu ikramiyeyi vermiyoruz. 8 milyar, ne kadar kişi yapıyor? Yaklaşık 1 milyon 750 bin kişi bu ikramiyeden yararlanamıyor, bu kabul edilemez. CHP Grubu olarak biz Plan ve Bütçe Komisyonunda bir önerge verdik, bu ikramiyenin yeterli olmadığını 15 bin liraya çıkarılması gerektiğini ifade ettik. Eğer 15 bin lirayı verecek olsak aynı emekli sayısından maliyet 208 milyar lira civarında yapıyor. E, zaten 61 milyar liralık bir maliyeti bu devlet, bu iktidar karşılıyor. Aradaki fark 137 milyar lira. Bu, 137 milyar lirayı kat kat biz emeklilerimize verebilecek durumdayız.” dedi.

 CUMHURBAŞKANI BORÇLANMA YETKİSİNİ EMEKLİLERİMİZ İÇİN KULLANMALI

Kur Korumalı Mevduat’ın maliyetine dikkat çekerek sağlanacak tasarrufun emeklilere aktarılacağını dile getiren Milletvekili Akay, “Kur korumalı mevduatın maliyeti sadece 2023 Haziran itibarıyla kurumalı mevduatın maliyeti 150 milyar dolar. Buradan sağlayacağımız tasarrufla emeklilerimizi çok rahat ettirebiliriz, 15 bin liralık ikramiyeyi verebiliriz. Cumhurbaşkanına 3 katı borçlanma yetkisi verdik. Bu da 2 trilyon 186 milyar liralık bir tutar yapıyor. Şimdi, baktık bütçe açığı ne kadar olacak? 1 trilyon 700 milyar lira civarında. Burada 600 milyar liralık kullanılmayan bir borçlanma limiti var yani bunun 137 milyar lirasını niçin biz emeklilerimiz için kullanmıyoruz?” ifadelerini kullandı.

ÖNERGEYİ SİZ VERİN, BİZ DE DESTEKLEYELİM

AKP ve MHP sıralarına seslenerek emeklilerin mağduriyetinin giderilmesi çağrısında bulunan Akay, “Sayın Cumhur İttifakı vekillerine sesleniyorum, biliyorum ki en az sizler de bizim kadar emeklimizin mağduriyetini biliyor ve bu ikramiyelerin artırılmasını istiyorsunuz. Biz yasama organıyız; gelin siz önerge verin, biz de destekleyelim, bu 15 bin TL’yi teklif edin, emeklilerimize bu parayı verelim; emeklimiz de rahat etsin, biz de rahat edelim.” dedi.

 MİLLETVEKİLİ AKAY’DAN CUMHURBAŞKANINA ÖNEMLİ ÇAĞRI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çağrıda bulunan CHP’li Akay, “Cumhurbaşkanına da ayrıca sesleniyorum: lütfen borçlanma yetkinizin 137 milyarını emeklimiz için kullanın. Zaten ihracata, istihdama ve yatırıma yönelik kullanmıyorsunuz, hiç olmazsa emeklimiz için bu borçlanma yetkisini kullanın; emeklimiz de rahat etsin, biz de rahat edelim.” şeklinde konuştu. (Ramazan Öztürk)

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

MHP İl Başkanı Gedikoğlu’ndan Liste Açıklaması

Manşet Yayın: 21.02.2024 14:45
MHP İl Başkanı Gedikoğlu’ndan Liste Açıklaması

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Karabük İl Başkanı Cenk Gedikoğlu, “MHP’nin İl Genel Meclisi ve Belediye Meclisi listelerini temsil kabiliyeti çok yüksek olan arkadaşlarımızdan oluşturulduk” dedi.

Başkan Gedikoğlu yaptığı açıklamada; “Kıymetli Hemşerilerim, 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Seçimlerinde Sayın Belediye Başkanımız Rafet Vergili Beyefendi ile birlikte Karabük’ümüze hizmet etmek için her biri birbirinden kıymetli çalışma arkadaşlarımız ile görüşerek Belediye Meclis Üyesi ve İl Genel Meclis Üyesi Adayı olacak arkadaşlarımızı belirledik.

Yapılacak olan seçimlerde bulunduğu her sırasındaki çalışma arkadaşımız kendi alanında gerekli kabiliyetlere sahip ve Memleketimize hizmet etme noktasında temsil kabiliyeti çok yüksek olan arkadaşlarımızdan oluşturulmuştur.

Biz Karabük’ümüze hizmet noktasında elimizden gelenin en iyisini yapmak için gece durmadan gündüz yorulmadan çalışmaya devam edeceğiz. Takdir Değerli Hemşehrilerimizindir. Karabük’ümüze hayırlı olsun” dedi. (Ramazan Öztürk)