Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Acı bir ders daha mı gerek?

Günlük Yayın: 07.08.2023 14:35
Yazar:
Acı bir ders daha mı gerek?

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinin ardından Türkiye’nin birçok şehrinde bina dayanıklılık testi taleplerinde rekorlar kırılmıştı. Felaketin üzerinden geçen altı ay, deprem gerçeğini unutturdu. Birlik Medya Karabük’te bina dayanıklılık testlerine talebin yok denecek kadar azaldığını ortaya çıkardı.

6 ayı geride kalan 6 Şubat depreminin etkili olduğu 10 ilde ‘Yerinde Dönüşüm’ sürerken Karabük’te vatandaşlar binalarının durumunu merak etmekten vaz geçti.

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinin ardından Türkiye’nin birçok şehrinde bina dayanıklılık testi taleplerinde rekorlar kırılmıştı. “Evim depremde yıkılır mı?”, “Binam sağlam mı?” sorularına yanıt arayanlar, “Deprem Dayanıklılık Testi” yapan belediyeler, lisanslı mühendislik firmaları ve üniversitelerin kapısını çaldı. Fakat felaketin üzerinden geçen altı ay, deprem gerçeğini unutturdu. Birlik Medya Karabük’te bina dayanıklılık testlerine talebin yok denecek kadar azaldığını ortaya çıkardı.

NERDEYSE HİÇ BAŞVURU YOKmanset2

Birlik Medya’ya konuşan konuya yakın çevreler ilk aylardaki yoğunluğun tamamen azaldığını hatırlatarak, “Haziran’da birkaç başvuru var, Temmuz’da sadece bir başvuru oldu. Dairelerinin küçüleceği düşüncesiyle başvurularını iptal ettirenler bile oluyor” diye konuştu.

ÖNLEM ALMAK İÇİN NEYİ BEKLİYORUZ

“Acıları unuttuk. Acıyla kavrulanları unuttuk.” diyen ilgili çevreler “Enkaz altından kalmış kızının soğuk elini tutan babayı unuttuk. 3-5 yaşında enkazda vefat eden yavrusunun mezarına bayramlıkları asanları unuttuk. Yetimleri unuttuk. Öksüzleri unuttuk. Maddi manevi her şeyini kaybeden yüzbinleri unuttuk. Unuttuklarımızı en kısa zamanda afet olmadan hatırlamak ve önlem almak için neyi bekliyoruz??? On şehir ve 50 bin kişi yetmedi mi?” diye sitem ediyorlar.

5 VE 6 ÜSTÜ BİR DEPREM İHTİMALİ YÜKSEK

Öte yandan, Karabük ve çevresinde etkili olan, çok sayıda can ve mal kaybının yaşandığı 1944 depreminden bu yana 80 yıl geçtiğini hatırlatan Karabük Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Ahmet Öztürk, “Kuzey Anadolu Fay hattının İsmetpaşa-Gerede-Ilgaz arasındaki bölüm 80 yıldır enerji biriktirdiği için önümüzdeki 10 yıl içinde 5 ve 6 üstü şiddetinde bir depremin olma ihtimali çok yüksek” ifadelerini kullandı.

99 ÖNCESİ YAPILAN BİNALAR RİSKLİ

Jeoloji Mühendisleri Odası İl Temsilcisi  Öztürk, Karabük’te 1999 ‘dan sonra yapılan binaların depreme dayanıklı olmadığı, dolayısıyla büyük risk taşıdığına dikkat çekerek şunları söyledi; “99’dan sonra çıkan bir deprem yönetmeliği var. Karabük o tarihte 3. Derecede deprem bölgesindeydi. Şimdi 1. Derecede deprem bölgesinde yer alıyor. İlimizde 99’dan önce yapılan binaların hiç biri depreme dayanıklı değil. 3. Derecede deprem bölgesi şartlarına göre yapılan hesaplamalar bugün hiçbir geçerlilik taşımıyor”(Haber Merkezi)

 

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Otomobil tırla çarpıştı: 1’i ağır 5 yaralı

Gündem Yayın: 25.02.2024 04:48
İhlas Haber Ajansı

Tokat Niksar-Ordu kara yolunda otomobil ile tırın çarpışması sonucu 5 kişi yaralandı.

Edinilen bilgiye göre Ordu’dan Niksar istikametine seyir halinde olan S.S. (48) idaresindeki 58 AD 352 plakalı tır ile Akkuş istikametine seyir halinde olan G.Y. (70) idaresindeki 19 HF 134 plakalı otomobil çarpıştı. Kazada otomobil sürücüsü ile birlikte araçta bulunan M.E. (60), M.E. (55), A.O. (63) ve F.Y. (72) yaralandı.

Yaralılar kaza yerine gelen 112 sağlık ekipleri tarafından ambulanslarla Niksar Devlet Hastanesine kaldırılarak tedavi altına alındı. Kazada ağır yaralanan otomobil sürücüsü, Niksar’da yapılan ilk müdahalenin ardından Tokat Devlet Hastanesine sevk edildi.

Polis kaza ile ilgili inceleme başlattı.

Paylaş: