Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

625 km uzaklıktan gelen yardım

Video Haber Yayın: 16.08.2023 13:53 |Güncelleme:18.08.2023 16:01
625 km uzaklıktan gelen yardım

Karabük’ün Safranbolu ilçesindeki meslek lisesinde görev yapan Tuğrul Akdemir, bedensel engeli bulunan bir kız çocuğu için talep edilen yürüteci atık malzemelerden yaptı.

Proje alanında başarılı çalışmalar yapan Safranbolu Ahi Evran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde çalışan Metal Teknolojileri Alanı öğretmenlerinden Tuğrul Akdemir, Karabük‘e 625 km uzaklıkta bulunan Giresun’da yaşayan 4 yaşındaki bedensel engelli kız çocuğu için plastik ve demir parçalarının yer aldığı atık malzemelerden yürüteç yaptı.
İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabirine konuşan Tuğrul Akdemir, okulun teknik altyapısının kuvvetli olmasından dolayı bazı taleplerin kendilerine ulaştığını belirtti.

“4 yaşında bir kız çocuğumuz fizik tedavi gördüğünü fakat evde de bu tedavi devam etmesi gerektiğiyle ilgili bir bilgi geldi” diyen Akdemir, “Belden aşağısı tutmuyor. Yürüme egzersizi yapması gerekiyor. Biz bunu düşündük. 15-20 günde tasarladık. Ellimizdeki imkanlarla nasıl yapabiliriz diye. Bilgisayarda çizimlerimizi tasarımlarımızı yaptık. Daha sonra sanayiyi ve hurdacıları dolaştık. Lazım olan malzemelerimizi toparladık. Onunla ilgili yürüme egzersizi yapabileceği standart bir düzeye getirip ürünümüzü ürettik. Kendisine teslim edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Yurt dışındaki ürünlerin fiyatının bin Avro’yu bulduğunu ifade eden Akdemir, yürüme aracını 600 liraya mal ettiklerini ifade etti.
600 lirayı meslektaşlarının yardımıyla topladıklarını aktaran Akyurt, kullandıkları malzemelerin dayanıklı ve kaliteli olduğunu söyledi.
Akdemir, “Bunda işte belli bir yükü kaldıracak tekerleklerinin olması gerekiyor. Fren sisteminin olması gerekiyor. Çünkü gideceği yerde ister istemez eğim yerleri olabilir. Ona göre malzemelerimizi bulduk. Güvenlik açısından problem çıkaracak şeyleri ortadan kaldırdık. Plastik malzemeleri sağlam olsun içinde demir olan malzemelerden seçtik. Bunları düzgün bir şekilde halde sıkabilecek şekilde hani herhangi bir teknik malzeme gerek kalmadan sıkabilsin diye o teçhizata getirdik. Onları birleştirdik” diye konuştu.

Hem taşınması hem de evde kullanımının rahat olması için standartını küçük tutmaya çalıştığını söyleyen Akdemir, aracı en kısa sürede Giresun’daki sahibine göndereceklerini kaydetti.(İHA)

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Deprem – Afet Zirvesi Safranbolu’da Başlıyor

Manşet Yayın: 28.09.2023 11:35
Deprem – Afet Zirvesi Safranbolu’da Başlıyor

Safranbolu Belediyesi, Tüm Bürokratlar ve İş İnsanları Konfederasyonu ve Karabük Dernekler Federasyonu ortaklığında Safranbolu Belediyesi Leyla Dizdar Kültür Merkezi’nde ‘Kentsel Dönüşüm, Markalaşma, Karabük ve Çevresi Deprem Afet Zirvesi’ yarın 14:00’da yapılacak.

“Kentsel Dönüşüm, Markalaşma, Karabük ve Çevresi Deprem – Afet Zirvesi” Safranbolu Belediyesi, Tüm Bürokratlar ve İş İnsanları Konfederasyonu ve Karabük Dernekler Federasyonu işbirliği ile yarın saat 14:00’da Safranbolu Belediyesi Leyla Dizdar Kültür merkezinde gerçekleştirilecek. Karabük’ün tüm ilçeleri ile tanınırlığının arttırılması, turizmin geliştirilmesi üzerine önemli isimlerin katılımı ile oluşturulacak zirvede aynı zamanda 1. Derece deprem bölgesinde yer alan Karabük’ün meydana gelebilecek afetlere karşı alması gereken tedbirler, uyarılar konuşulacak.

Kentsel Dönüşüm, Markalaşma, Karabük ve Çevresi Deprem – Afet Zirvesi’nde açılış konuşmaları Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, AK Parti Karabük Milletvekili Cem Şahin, CHP Karabük Milletvekili Cevdet Akay, Karabük Valisi Mustafa Yavuz tarafından yapılacak. Zirve’de Prof. Dr. Naci Görür (Türkiye, Deprem ve Karabük), 21. Dönem TBMM Başkan Vekili ve 57. Dönem Devlet Bakanı Prof. Dr. Yüksel Yalova (Akıllı Kentler ve Markalaşma), Prof. Dr. Ali Akdemir (STK’ların Deprem ve Afetlerdeki Önemi), Prof. Dr. Aynur Aydın (Afet Yönetimi ve Doğal Kaynaklar) isimli sunumlarıyla bilgilendirme yapacak.

Öte yandan gerçekleştirilecek Kentsel Dönüşüm, Markalaşma, Karabük ve Çevresi Deprem – Afet Zirvesi’ne tüm Karabük halkının davetli olduğu duyuruldu. (Yusuf Korkmaz)