Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

600 yıllık tarihi cami, defineciler tarafından talan edildi

Türkiye Yayın: 22.06.2023 11:26
600 yıllık tarihi cami, defineciler tarafından talan edildi

Kastamonu’nun Cide ilçesinde çatısı dahil birçok yeri yıkılan ve atıl vaziyette kalan 600 yıllık tarihi cami ile caminin bahçesinde bulunan mezarlar, defineciler tarafından talan edildi. Köylüler, tarihi caminin restore edilerek ayağa kaldırılmasını istedi.

Kastamonu’nun Cide ilçesine bağlı Mencekli köyünde Merzifonlu Kara Mustafa Paşa tarafından yaptırılan tarihi cami ile caminin bahçesinde bulunan mezarlara zarar verildi. 600 yıllık geçmişi bulunan cami ile caminin bahçesinde bulunan mezarlar, defineciler tarafından kazıldı. 1965 yılına kadar cami olarak kullanılan ve ardından atıl vaziyette kalan Cide Karamustafa Paşa Camisinin içerisinde kaçak kazı yapılmasından ötürü derin çukurlar oluştu. Ayrıca cami bahçesinde bulunan mezarlarında taşları kırıldı, bazı mezarların içerisi kazılarak zarar verildi.
Köylüler, atıl vaziyette kalan ve bakımsızlıktan çatısı dahi birçok yeri yıkılan tarihi caminin, restore edilerek tekrar ayağa kaldırılmasını talep etti.

“Camimizin biran önce ayağa kaldırılarak tamir edilmesini istiyoruz”
Tarihi caminin hemen girişinin defineciler tarafından kazıldığını belirten köy sakinlerinden Mustafa Bağ, “600 yıllık camimiz. Merzifonlu Kara Mustafa Paşa tarafından yaptırılmış. Üzgünüz camimizin bu halde görmektin dolayı” dedi.

“Çok eski bir camimiz”
Merzifonlu Kara Mustafa Paşa camisinin 600 yıllık bir cami olduğunu belirten Bağ, “Camimizin bir kısmında da ahşap vardı. Fakat bakımsızlıktan artık camimiz çöktü. Diğer kalan yerleri de camimizin çökmek üzere. Camimizin artık Kültür Bakanlığımız mı olur yoksa Diyanet İşleri Başkanlığımız mı olur bu işe bir el atmasını istiyoruz. Çünkü burası çok eski bir camimiz. Camiye baktıkça içimiz acıyor. Elimizden de bir şey gelmiyor. Hatta ben, hayırsever iş adamı Cengiz Aygün’e mesaj attım. Camimizin resimlerini çektim. Belki bizim ulaşamadığımız yerlere kendisi ulaşır sesimiz olur diye. Ama şimdiye kadar bir cevap bize gelmedi. Bu camimizin tekrar restore edilmesini istiyoruz devlet büyüklerimizden” diye konuştu.
Çok eski tarihlerde Mencekli köyünün merkez olarak faaliyet gösterdiğini ve pazarların kurulduğunu ifade eden Bağ, “Bütün civar köylerdeki insanlar buraya gelip burada Cuma namazını kılarlarmış. Bayram namazları dahi bu camimizde kılınırmış” ifadelerini kullandı.

“Tarihi camimizde kazı yapılarak zarar verilmiş”
Hem caminin hem de mezarların tahrip edilerek zarar verildiğini söyleyen köy sakinlerinden Cemil Altın ise, “Tarihi mezarlarımız vardı, onların taşları kırılmış. Sanırsam burada define aramışlar. Caminin içerisi kazılmış. Hem camiye hem de mezarları tahrip etmişler” dedi.
Caminin girişinin ve içerisinin defineciler tarafından talan edildiğini söyleyen Altın, “Tam bir rezillik. Her yeri kazılmış, ne aradıklarını da bilmiyoruz, define mi ararlar bilmiyorum, insanlık dışı bir hareket. Camimiz en aşağı 500-600 yıllık bir cami. Şimdiye kadar başımıza böyle bir iş gelmedi. Bu camimiz Diyanet İşleri Başkanlığına kayıtlı, hatta bu camimizi tamir edeceklerdi. Daha gelmediler. İnsanlık dışı bir hareket, her yer kazılmış. Burada define aramışlar” diye konuştu. (AA)


Mesajınızı gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hastane, Eksiklerle Birlikte Teslim Alınmış..!

Manşet Yayın: 24.07.2024 13:47
Hastane, Eksiklerle Birlikte Teslim Alınmış..!

Karabük Eğitim Araştırma Hastanesinin 5000 Evler Mahallesinde bulunan Ek Hizmet Binasındaki sorunların her geçen büyüdüğü ifade edilirken, 2023 yılı Genel Seçimleri öncesinde apar topar açılarak adeta seçim yatırımı olarak kullanılan ek hizmet binasındaki sorunların giderilmesi  işinin Sağlık Bakanlığının uhdesinde olması hem İl Sağlık Müdürlüğünün hem de hastane yönetiminin elini kolunu bağlıyor.

Karabük Eğitim Araştırma Hastanesi’nin 5000 Evler Mahallesi’nde bulunan ek hastane binasında yaşanan sorunlar gün geçtikçe artıyor. Mahalle sakinleri ve hastalar, binanın tam anlamıyla hizmet vermediğini ve çeşitli sorunlarla karşılaştıklarını belirtiyor.

Ek binanın en dikkat çeken problemleri arasında asansörlerin sürekli arızalanması ve tavanların sızdırması bulunuyor. Bu durum, hem hastaların hem de hastane personelinin günlük işleyişini olumsuz etkiliyor. Ayrıca, hastanenin birçok noktasında eksikliklerin ve tamirat gerektiren durumların mevcut olduğu ifade ediliyor.

“HASTANE EKSİK TESLİM EDİLMİŞ”

Edinilen bilgilere göre; Karabük Eğitim Araştırma Hastanesi’nin 5000 Evler Mahallesi’nde bulunan ek hastanesini firmanın eksiklerle birlikte Sağlık Bakanlığına teslim ettiği öğrenildi. Bununla birlikte hastanesinin eksiklerinin giderilmesi işinin tamamen Sağlık Bakanlığının uhdesinde olduğu belirtilirken, firmanın eksiklerle birlikte Bakanlığa hastaneyi teslim ettiği, Bakanlığında eksiklerle birlikte hastanenin geçici kabulünü yaptığı, iki senelik süresi olan geçici kabulün bir senesinin dolduğu bildirildi. Yine hastanenin tüm eksiklerinin Sağlık Bakanlığına iletildiği belirtilirken, Hastaneyi yapan firmanın konkordato ilan etmesinden dolayı eksikliklerin giderilmesi işinin başka bir firmaya ihale edileceği öğrenildi.

Öte yandan hastanenin eksikliklerinin giderilmesi noktasında Sağlık Bakanlığından para talep edildiği, ancak Bakanlığın buna karşı çıkarak hastanedeki eksikliklerin kendileri tarafından giderileceğinin söylendiği ifade edildi.

MAHALLE SAKİNLERİ VE HASTALAER TEPKİLİ

Mahalle sakinleri ve hastalar, bu sorunlar yüzünden sağlık hizmetlerinin aksadığını ve ek binanın tam anlamıyla hizmete açılmadığını dile getirerek yetkililerden çözüm bekliyor. 2023 Genel Seçimleri öncesinde apar topar açılan hastanenin adeta seçim malzemesi olarak kullanıldığını da söyleyen mahalle sakinleri siyasilerin bu işe mutlaka çözüm bulması gerektiğini de ifade ediyorlar. Sağlık hizmetlerinden daha verimli ve sorunsuz bir şekilde faydalanmak isteyen vatandaşlar, ek binanın en kısa sürede gerekli onarımlarının yapılmasını ve eksikliklerin giderilmesini talep ediyor.

Diğer yandan bu sorunların çözülmesi, hem sağlık hizmetlerinin kalitesinin artırılması hem de hasta ve çalışanların güvenliği açısından büyük önem taşırken,  Yetkililerin,  bu tür olumsuzlukları ortadan kaldıracak önlemler alması ve ek binanın tam anlamıyla işlevsel hale getirilmesi isteniyor.