Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

ZBEÜ’de mezuniyet heyecanı

Zonguldak Yayın: 05.09.2023 00:24
Kaynak: İHA
ZBEÜ’de mezuniyet heyecanı

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (ZBEÜ) 2022-2023 akademik yılı mezuniyet heyecanı sürüyor.

Çaycuma Kent Stadı’nda gerçekleştirilen Çaycuma MYO, Çaycuma Besin Tarım MYO, Gökçebey Mithat Mehmet Çanakçı MYO, Uygulamalı Bilimler YO, Devrek MYO, Devrek Adalet MYO’nun mezuniyet merasimine ZBEÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer, Çaycuma Kaymakamı Mehmet Göze, Gökçebey Kaymakamı Adem Taşpınar, Çaycuma Belediye Lideri Bülent Kantarcı, Devrek Belediye Lideri Çetin Bozkurt, Gökçebey Belediye Lideri Vedat Öztürk, Perşembe Belediye Lideri İsmail İnam, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Bekir Hakan Bakkal, Prof. Dr. Servet Karasu, Genel Sekreter Prof. Dr. Zehra Safi Öz, protokol üyeleri, senato üyeleri, akademik-idari işçi, öğrenciler ve aileleri katıldı.

Öğretim elemanları ve öğrencilerinin merasim alanına gelmesi, hürmet duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan merasimde, Devrek Meslek Yüksekokulu 2022-2023 Akademik Yılı Devir birincisi Özel Güvenlik ve Müdafaa Kısmı öğrencisi Semih Ak, mezunlar ismine bir konuşma yaptı. Mezun olmanın yeni başlangıçlara işaret ettiğini belirten Ak, öğrenci odaklı yaklaşımıyla takviyesini daima hissettiren Rektör Özölçer’e ve emeği geçen tüm öğretim üyelerine teşekkür etti.

Törendeki konuşmasına bu yıl Kahramanmaraş merkezli meydana gelen zelzele felaketinde hayatını kaybeden ZBEÜ öğrencilerini anarak başlayan Rektör Özölçer, bu devir mezuniyet merasiminde buruk bir sevinç yaşadıklarını tabir etti. Mezuniyetlerin hem yeni başlangıçları temsil ettiği için memnunluk ile heyecanı hem de vedayı temsil ettiği için hüznü yaşattığını belirten Rektör Özölçer, kuruluşundan bu yana ZBEÜ’nün 98.778 mezun verdiğini ve bu sene 5454 öğrenciyi meslek hayatına uğurlamanın gururunu yaşadıklarını vurguladı. Geçtiğimiz hafta ZBEÜ Devlet Konservatuvarı Müdürü Doç. Dr. İlker Kömürcü’nün Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Başkanlığı tarafından düzenlenen 100. Yıl Marşı müsabakasında elde ettiği birinciliğin ZBEÜ olarak kendilerine gurur yaşattığını lisana getiren Özölçer, yeni mezunlara da üniversiteleri ile gurur duymalarını ve her vakit ZBEÜ’den aldıkları kültür iklimine sahip çıkmalarını öğütledi.

Konuşmaların akabinde, periyot birincilerine ikramları sunuldu. Mezunlara, diploma takdim edilmesiyle devam eden merasim, öğrencilerin meslek yemini etmesi ve kep atmasıyla sona erdi.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Terörle çaba ve afetlere yerli ve ulusal aygıt

Teknoloji Yayın: 23.09.2023 00:24
Kaynak: İHA
Terörle çaba ve afetlere yerli ve ulusal aygıt

Savunma sanayii firması tarafından Jandarma Genel Komutanlığı ile ortaklaşa geliştirilen yerli yer altı görüntüleme aygıtları, 1 kilometrelik menzil ile 50 metre derinliği görüntüleyebiliyor. Operasyonlarda tünel ve sığınak üzere yerlerin tespitinde kullanılan aygıt yüzyılın afetinde de depremzedelerin tespitinde büyük muvaffakiyet sağlarken, yaşanabilecek afetlere karşı da eğitimler sürüyor.

Savunma sanayii tarafından geliştirilen yer altı görüntüleme aygıtları teröristlerin yakalanması, mağara ve sığınakların tespitinin yanı sıra yaşanabilecek afetlerde de afetzedelerin yer tespiti için imkan sağlıyor. Aygıt, yüzyılın afetinde de enkaz altında kalanların yer tespitinde değerli rol oynayarak birçok insanın canlı olarak kurtarılmasına vesile oldu.

Zonguldak’ta aygıt üzerinde uygulamalı eğitimler alan Vilayet Jandarma Komutanlığı’nda vazifeli jandarma işçisi, su altına dalış yapan Jandarma Su Altı Arama takımında yer alan dalgıcın yerini muvaffakiyetle tespit etti. Su altı arama kurtarma, mağara, sığınak arama üzere alanlarda kullanılan aygıt, zelzele üzere doğal afetlerde de depremzedelerin yer tespiti için imkan sağlayacak.

“Sığınak, mağara, tünel ve gömülü mühimmatın tespitinde de kullanılıyor”

Firma yetkilisi Remzi Başbuğ, “Birkaç işleve sahip olan cihazımızdır. Bilindiği üzere geçirmiş olduğumuz zelzele felaketinde de kullanılmıştı. Enkaz altı canlı tespitinde yüksek muvaffakiyet göstermiştir. Yalnızca enkaz altında canlı tespitinin dışında da birçok arama faaliyetlerinde de kullanılmaktadır. Bunlardan kısaca bahsedeyim. Sığınak, tünel, mağara tespiti yahut gömülü olan mühimmat tespitinde Jandarma Genel Komutanlığımız tarafından kullanılmaktadır. Aygıtımız Jandarma Genel Komutanlığı ile bizim tarafımızdan geliştirilmiş bir aygıttır. Aygıtımız TSK’nın ve Jandarma Genel Komutanlığı’nın dışında da arama kurtarma faaliyetlerinde AFAD ve sivil arama kurtarma olarak da kullanıma etkindir. Aygıtımız ormanlık alanda kayıp şahısların tespitinde, sarsıntı bölgesindeki çökmüş binaların altında yahut çökmüş ahşabın altında kullanılmaktadır” dedi.

“Eğitimler yaşanabilecek afetlerde eğitimli kullanıcının hazır pozisyonda olmasını sağlıyor”

Yaşanabilecek afetlerde de aygıtın kullanılabileceğine dikkat çeken Başbuğ, “İnşallah yaşamayız fakat olması beklenilen ilerleyen devirlerdeki sarsıntılarda de arama kurtarma faaliyetlerinde başrol oynayacağını düşünmekteyiz. Zira enkaz altında kalmış şahıslar alışılmış ki köpekler ve ses dinleme aygıtları ile tespit ediliyor ancak aygıtımız da bilindiği üzere geçtiğimiz zelzelede de çok başarılı bir biçimde kullanıldı. Uzaktan tam noktasına ve derinliğine varana kadar yaşanabilecek bir sarsıntıda kullanılır. Şu anda vermiş olduğumuz eğitimde de yaşanabilecek bir sarsıntı durumunda eğitimli çalışanın ve eğitimli kullanıcının fazlalaştırılması ve hazır pozisyonda olmasını sağlamaktır. Önlemler bu halde alınmaktadır” diye konuştu.

“Su altındaki canlı yahut cansız kişiyi tespit edebiliyor”

Filyos’ta gerçekleştirilen eğitime ait konuşan Başbuğ, “Buradaki eğitimlerimiz bir hafta boyunca devam ediyor. Önümüzdeki hafta da devam edecek. Bu faaliyetimiz su altında bulunan yahut kayıp bir kişinin nasıl tespit edileceğine dair eğitim faaliyeti vermekteyiz. Toprak altı, göçük altı ve tıpkı vakitte su altı tespitinde de kullanılmaktadır. Su altındaki canlı yahut cansız bir kişinin nasıl tespit edilebileceğine dair bilgiler aktarmaktayız” halinde konuştu.