Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

Yıldırım: “Talebimiz Gerçekleşti”

Manşet Yayın: 05.09.2023 15:52
Yıldırım: “Talebimiz Gerçekleşti”

Karabük Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Yıldıray Yıldırım, Daha önce Ticaret Bakanlığımızdan emlakcı ve galerici esnaflarımız için internet üzerinden yapılan ilanları sadece bu işin ticaretini yapanlar ilan verebilsin talebinde bulunmuştuk. Buna yakın bir talebimiz gerçekleşti” dedi.

Başkan Yıldırım yaptığı açıklamada; ” Ticaret Bakanlığı ilan sitelerine mal sahiplerini doğrulama zorunluluğu getirdi. Uygulama 2 ay sonra devreye girecek. Bırakın herkes işini yapsın. Ticareti esnaf yapsın. Devlet eli ile ticarete artık son verilsin. Esnaf olmayan internet sitesi üzerinden satış yapamasın. İlan veremesin. Bu tabi ki yetersiz. Ama zamanla dediğimiz olacak. Biz esnaf odası olarak bu konuda Türkiye’ ye örnek bir oda olacağız. Taleplerimiz gerçekleştiğinde Türkiye’deki tüm esnaflar bu uygulamalardan yararlanacaklar. Çalışma ve takibimiz devam edecek” dedi. (Haber Merkezi)

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Baraj gölünde balık kafesleri yırtıldı, oltasını alan koştu

Gündem Yayın: 23.09.2023 00:12
Kaynak: İHA
Baraj gölünde balık kafesleri yırtıldı, oltasını alan koştu

Artvin’de baraj gölünde balık kafeslerinden birinde yırtılma meydana gelmesi ile binlerce Türk somonu göle dağıldı. Oltasını alan vatandaşlar baraj gölüne koştu.

Çoruh Irmağı üzerindeki Borçka Barajı’nda Türk somonu üretimi yapan firmalardan birine ilişkin kafeslerde yırtılma meydana geldi. Binlerce soman firar edince oltasını alan baraj gölüne koştu. Artvin ve ilçelerinin yanı sıra Rize ve Trabzon’dan gelen olta balıkçıları, kilolarca yakaladıkları balıkları konutlarına götürdü. Sabahın erken saatlerinde baraj gölünde balık avına çıkan vatandaşlar, bu vesile ile yurt dışına ihraç edilen balığın tadına bakma imkanı doğduğunu lisana getirdiler.

Öte yandan, baraj gölü etrafında yaşayan yılanlar da kaçan somonlardan nasibini aldı. Bölgede balık tutan bir vatandaşın cep telefonu kamerasına yansıyan imajlarda, yılanın suda yakaladığı balığı yediği görüldü.

Borçka Barajı gölünün 2009 yılında su eserleri yetiştiricilerine açılmasının akabinde kurulan 11 tesiste Türk somonu üretimi ülke iktisadına büyük katkı sağlıyor. Balıklar başta Rusya ve Japonya olmak üzere birçok Avrupa ülkesine de ihraç ediliyor. Periyot devir kafeslerde yaşanan sıkıntılar nedeniyle yırtılmalar meydana geliyor, somonlar baraj gölüne yayılıyor.