Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Yerli ve ulusal silahlar İngiltere ve Polonya yolunda

Ekonomi Yayın: 02.09.2023 00:36
İhlas Haber Ajansı
Yerli ve ulusal silahlar İngiltere ve Polonya yolunda

Türkiye’de üretilen yerli ve ulusal silahlar İngiltere ve Polonya’da fuarda sergilenecek.

CANiK, ihracat odaklı küresel fuar serüvenine eylül ayında Birleşik Krallık ve Polonya ile devam ediyor. Küme şirketleri ile birlikte IDEF’23’te sergilediği en yeni eserlerini birinci sefer yurt dışında görücüye çıkarmaya hazırlanan CANiK, Birleşik Krallık ve Polonya’da yeni bir tarih yazmayı hedefliyor. CANiK, 2023 yılı için yüzde 45 büyümeyi hedeflerken, Birleşik Krallık ve Polonya’daki fuarlarla birlikte 2024 yılı siparişlerine de sürat katmayı planlıyor.

Türkiye’nin savunma sanayi alanında önde gelen şirketlerinden CANiK’in küresel ihracat odaklı fuar serüveni, eylül ayında iki kıymetli ülke ile devam ediyor. CANiK, 12-15 Eylül 2023 tarihleri ortasında İngiltere’nin başşehri Londra’daki dünyanın önde gelen ve en itibarlı fuarlarından biri olan Memleketler arası Savunma ve Güvenlik Ekipmanları Fuarı (DSEI 2023) için hazırlıklarını sürdürüyor. DSEI 2023 öncesinde ise CANiK, 5-8 Eylül tarihlerinde Polonya’da düzenlenecek Doğu Avrupa’nın en eski savunma fuarı olan MSPO 2023 ile çıtayı daha da üstlere taşımayı hedefliyor.

Yurt dışında birinci kere görücüye çıkacak

Geçen yıl dünyadaki üç orta kalibre top üreticisinden biri olan esaslı İngiliz şirketi AEI Systems’ı satın alan CANiK, Milletlerarası Savunma Sanayi Fuarı IDEF 23’te sergilediği ve büyük beğeni toplayan eserleri ile yeni bir ihracat rekoruna imza atmaya hazırlanıyor. CANiK, Polonya ve İngiltere’deki fuarlarda CANiK M3 ve CANiK’in de içinde bulunduğu SYS (Samsun Yurt Savunma) küme şirketi UNIROBOTICS tarafından geliştirilen ulusal uzaktan komutalı stabilize silah (UKSS) kule ailesini, IDEF 23’ten sonra birinci sefer yurtdışı fuarında dünyaya tanıtacak.

Dünya üzerindeki en geniş envantere sahip üretici

CANiK, muharebede kendini kanıtlamış (Combat Proven) ulusal uçaksavarı CANiK M2 QCB’yi Türk ordusunun envanterine teslim ettikten çok kısa bir müddet sonra, dakikada 950 atım yapan CANiK M2F’i geçen yıl ekim-kasım aylarında piyasaya sürmüştü. Geçen ay gerçekleşen IDEF’23’te ise bu ailenin en süratli versiyonu olan ve dakikada 1100- 1200 ortası atım yapan CANiK M3’ün lansmanı yapılmıştı. M3 ile CANiK, dünya üzerindeki en geniş 12.7X99mm ağır makineli tüfek envanterine sahip silah üreticisi pozisyonuna yükseldi.

2024, CANiK’in iştiraklerinden AEI Systems ve UNIROBOTICS’in yılı olacak

NATO’nun en büyük ikinci savunma bütçesine sahip Birleşik Krallık ve Avrupa’nın en ağır nüfusa sahip 8’inci ülkesi olan Polonya ile Türkiye ortasında büyük çaplı çok sayıda savunma sanayi mutabakatı bulunduğunu belirten CANiK Genel Müdürü Cahit Utku Aral, “Bildiğiniz üzere NATO’nun en büyük ikinci savunma bütçesine sahip Birleşik Krallık’ta esaslı İngiliz şirket AEI Systems’ı satın alarak yaptığımız önemli yatırımlarımız mevcut. Bununla birlikte Rusya ile kara hududuna sahip olan ve birebir vakitte Avrupa sonlarının tampon bölgesi olarak kullanılan Polonya, pozisyon itibariyle günümüz Avrupa’sının en stratejik ülkelerinden biridir. Dolayısı ile bu iki ülke dünya savunma sanayii için her vakit kıymetli iki pazar pozisyonundadır. İngiltere DSEI fuarı dünyanın en büyük savunma sanayi şirketlerinin yer aldığı devler ligi pozisyonundayken, MSPO Doğu Avrupa’nın en eski savunma fuarı olma özelliğini taşıyor. İngiltere ve Polonya’da dost ve müttefik ülkelerle yeni mutabakatlara imza atmayı ve yeni pazarlarda yer almayı bekliyoruz. 2024 yılı için siparişlerin İngiltere ve Polonya fuarları ile birlikte sürat kazanacağına inanıyoruz. 2023 yılında geçen yıla nazaran dolar bazında yüzde 45 büyüme maksadımız var, yeni siparişlerle 2024’te çıtayı daha da üste taşıyacağız. 2024 yılı, CANiK’in iştiraklerinden AEI Systems ve UNIROBOTICS’in yılı olacak” dedi.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Güzel Sanatlar Fakültesinde 180 Öğrenci Mezuniyet Sevinci Yaşadı

Eğitim Yayın: 13.06.2024 11:36
Güzel Sanatlar Fakültesinde 180 Öğrenci Mezuniyet Sevinci Yaşadı

Karabük Üniversitesi Safranbolu Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesinden  2023-2024 Eğitim-Öğretim Yılında 180 öğrenci mezuniyet sevinci yaşadı. Mezun olan öğrenciler, mutluluklarını aileleri ve arkadaşlarıyla birlikte paylaştı.

Prof. Dr. Sadettin Ökten Konferans Salonunda düzenlenen mezuniyet programına Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İsmail Rakıp Karaş, Safranbolu Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Anıl Ertok, akademik ve idari personel, öğrenciler ve aileleri ile çok sayıda davetli katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan mezuniyet töreni, tanıtım filmlerinin izlenmesi ve Dr. Öğr. Üyesi Pınar Çanakçı Çavdur’un şefliğini yaptığı Fethi Toker Çok Sesli Korosunun dinletisi ile devam etti.

Mezuniyet töreninde konuşan Rektör Prof. Dr. Fatih Kırışık, üniversitenin bilimsel eğitim ve altyapıya verdiği öneme vurgu yaptı. Kırışık, öğrencilere hitaben yaptığı konuşmada, eğitim hayatının sürekli bir süreç olduğunu ve bu sürecin mezuniyetle bitmediğini belirterek, öğrencilerden hayallerini gerçekleştirmek için çaba göstermelerini istedi.

Mezunlardan yeni buluşlar ve keşifler yaparak güzel sanatlar, resim, müzik, grafik tasarım ve endüstriyel tasarım gibi alanlarda dünyanın en iyi eserlerini ortaya koymalarını arzu ettiklerini dile getiren Rektör Kırışık, “Demek ki bizim kökenimizde, bizim değerlerimizde, bizim tarihimizde bu sanat var. Bu sanatçı ruhu bizde var. Biz bu ruhu geleceğe taşıyacak dünyaya değerlerimizi tanıtacak bir şekilde temsil etmek ve dünyaya en güzel şekilde sunmak zorundayız. Bunu rahatlıkla yapabileceğimizi, rahatlıkla başarabileceğimizi düşünüyorum. Sanatçılık bir yandan belli bir eseri hayata geçirmek amacını taşıyorken, bir yandan da bir gönüle sahip olmayı, o gönülle, o duyguyla, o hayalle hayata dokunmayı içermektedir.  Bütün dünyanın bu değerlere sevgi ve gönül değerlerine bakışı pozitiftir. O nedenle biz de bütün sanat eserlerimizi, bütün güzel sanat faaliyetlerimizi bu perspektifle yapmalı ve gerçekleştirmeliyiz” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Fatih Kırışık, mezun olan öğrencilere kendilerini sürekli geliştirmeleri konusunda çağrıda bulunarak, “Ülkemize, milletimize, devletimize en iyiyi sunacak, dünyanın en iyisi olmasını sağlayacak çalışmalarda, hizmetlerde bulunmanızı ve kendinizi sürekli geliştirmenizi arzu ediyoruz ve sizi bu yolda desteklemeye hazırız” diye konuştu.

Safranbolu Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Anıl Ertok, “Sevgili gençler, yıllardır devam ettiğiniz eğitim hayatınızın en anlamlı ve en önemli sürecini tamamlıyor, bugün itibariyle mezun oluyorsunuz. Artık ailenize, kendinize, ülkemize karşı sorumluluklarınızın arttığı dönemdesiniz. Sanat ve tasarım evrensel bir dildir. Sizler de birer sanatçı, tasarımcı olarak bu dilin bir parçasısınız artık. Fakülte olarak bilim ve sanat alanında ulusal ve uluslararası düzeyde araştırmalar yapılması, eserler verilmesi ve yeni tasarımlar gerçekleştirilmesi vizyonuyla çalışarak, bu kapsamda da birçok ulusal ve uluslararası organizasyonu birlikte gerçekleştirdik. Bu özel günün heyecan ve sevincini hayatınız boyunca yitirmeyiniz. Hedefimiz her alanda, donanımlı, tercih edilen, ülkemizde ve dünyada istihdam edilebilir lider mezun adayları yetiştirmektir” ifadelerini kullandı.

Karabük Üniversitesi Safranbolu Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi birincisi Eda Ulutürk, “Üniversitenin bana katmış olduğu mesleki bilgiler ve hayata dair insanlar, kazançlar yadsınamaz. Emeği geçen bütün hocalarıma ve bu yolda birlikte yürüdüğümüz sevgili arkadaşlarıma sonsuz teşekkür ediyorum. En az hocalarım kadar bugün bu kürsüde bulunmamda büyük emeği olan ve hayatımın her alanında sevgilerini ve desteklerini esirgemeyen başta annem, babam, kardeşim ve tüm aileme teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Protokol konuşmalarının ardından dereceye giren öğrencilere başarı belgeleri takdim edildi.

Safranbolu Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi birincisi Eda Ulutürk, ikincisi Mümine Kemerlioğlu ve üçüncüsü Burak Ata oldu.

Konuşmaların ardından öğrenciler, hep birlikte keplerini havaya fırlatarak mezuniyet coşkusunu yaşadı.