Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Yenice Platformu’ndan HES için ikinci imza kampanyası

Yenice Yayın: 01.10.2018 13:50
Yenice Platformu’ndan HES için ikinci imza kampanyası

Yenice Şeker Kanyonu’nda doğayı katledecek bir şekilde yapılması planlanan  HES’e karşı mücadelesini sürdüren Yenice Platformu önümüzdeki günlerde yeni bir imza kampanyası başlatacak.

Metni bilim adamları tarafından hazırlanan bildiriye milletvekillerinden başlamak üzere Karabük ve Yenice’de meslek odaları, demokratik kitle örgütleri, siyasi parti yöneticilerinden imza talep edilecek.

Yenice Platformu, ilçe merkezinde de yerel yönetimleri, siyasi partileri, sivil toplum örgütlerini, işadamlarını bilgilendirecek toplantılar da düzenleyecek.

Yenice Platformu tarafından imzaya açılacak metinde şu görüşler ortaya konuldu.

Aşağıda imzası olan bizler Yenice Şeker Kanyonu’na Hidro Elektrik Santrali (HES) yapılmasına karşıyız. Çünkü;

  1. Türkiye’de 2016 yılında 274.407,7 GWh elektrik üretimi yapılmıştır. Bunun %24.5’i hidroelektrik olup 67229.8 GWh’tir. Yenice Şeker Kanyonu’na HES yapıldığında 4.9 Mwm elektrik enerjisi üretilecektir. Bu enerji, 2016 yılında üretilen toplam enerjinin yüz milyonda 1.75’ini, hidroelektrik enerjisinin ise yüz milyonda 7’sini oluşturmaktadır. Yani yok denilecek kadar azdır. Üstelik bu enerji Yenice İlçesinde kullanılmayıp Bartın II TM (trafo merkezi)’ne taşınacaktır.
  2. Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporundaki bilgilere göre, Şeker Kanyonunda HES projesi gerçekleştiğinde, 2 yıl boyunca dozerler, ekskavatörler ve kamyonlar çalışacaktır. Öncelikle, İnce Bacak Köyü yakınında, Şeker Kanyonu üzerine bir gölet, göletten 2 km uzunluğunda, 2 m genişlik ve yaklaşık 1.5 m yüksekliğinde kapalı bir kanal, kanalın kenarına 4 m servis yolu, kanalın bitimine yükleme havuzu, yükleme havuzundan santrale kadar 1.36 km cebri boru, santral binası (elektrik üretecek) ve inşaattan çıkan materyallerin depolandığı atık depolama tesisi yapılacaktır. Ayrıca bu inşaatlarda kullanılacak beton ihtiyacı için de bir beton santrali yapılacaktır. Bu tesisler ve yapılaşma için de 89 000 m2alanda çalışma yapılacaktır.
  3. HES projesi gerçekleştiğinde, ÇED raporunda belirtildiğine göre Şeker Kanyonu’nda kayalıklarda yaşayan 20 çeşit yarasa, pek çok başka hayvan, orman ağaçları, bitkiler kısaca işleyen bir sistem, yani ekosistem yok edilecektir. Ekosistemin üzerinde durduğu toprağın 1 cm’sinin oluşumu için 500 yıl geçmesi gerektiği düşünüldüğünde 2 yıl sürecek inşaat boyunca oluşacak bu zararların telafisi yoktur, yani geri dönüşü bulunmamaktadır. Diğer yandan bugüne kadar gerçekleşen hiçbir HES projesinde bırakılması gereken %10 can suyu bırakılmamış, derelerde suya bağımlı bitkiler kurumuş ve hayvanlar yok olmuştur. Dolayısıyla, Proje uygulandığında, kanyondaki su kuruyacak ve Şeker Kanyonu’nun herhangi bir özelliği de kalmayacaktır. Şeker Kanyonu; suyu, bitki örtüsü, hayvan türleri ile birlikte geri dönülemez bir biçimde tahrip edilecektir.
  4. HES’ten üretilecek enerjinin Bartın II TM’ye taşınacağı belirtilmektedir. Bu durumda Yenice-Bartın arasındaki ormanlardan geçirilecek enerji nakil hattı için ikinci bir orman katliamı daha yapılacaktır. Nakil hattının geçtiği güzergahın ağaçsız kalması gerektiğinden, Yenice-Bartın arasında orman ekosistemi ikiye bölünecek, bu durum ormanların zayıflamasına ve zarar görmesine yol açan parçalı (fragmantasyon) bir yapıya yol açacaktır.
  5. Şeker Kanyonu’na yapılacak HES projesinin Yenice Halkına getirisi bulunmamaktadır. Aksine bu projeyi yapan şirket gelir elde edecektir.  Oysa Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) tarafından hazırlanan “Batı Karadeniz Bölge Planı (Zonguldak-Karabük-Bartın) 2014-2023” ile Yenice’nin kalkınma ve gelişimi için “mobilya ve orman ürünleri ile turizm” ana strateji olarak belirlenmiştir (sf 100-101). Bu ana stratejinin gerçekleşmesi için birinci öneri ise “Şeker Kanyonun tanıtımının yapılması”dır. HES projesi ile tahrip edilmiş bir Şeker Kanyonu, turizm ile gelişmeyi hedefleyen Yenice İlçesinin de büyük yara almasına yol açacaktır. 01/10/2018.”

 

Paylaş:

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Yaptırdıkları tekne mezarları oldu

Gündem Yayın: 21.05.2024 04:12
İhlas Haber Ajansı
Yaptırdıkları tekne mezarları oldu

Tekirdağ’dan Bartın’ın Kurucaşile ilçesine gelen 2 arkadaşın yaptırdığı tekne mezarları oldu.

Edinilen bilgiye Tekirdağ bölgesinde balık avlayarak geçimini sağlayan 44 yaşındaki F.K. ile 35 yaşındaki M.B., yeni avlanma sezonu öncesinde 2 balıkçı teknesi yapmaya karar verdi. Bartın’ın Kurucaşile ilçesine Hisar Köyü Tekkeönü mevkiisinde imalathanesi bulunan bir ustaya 2 adet tekne siparişi veren arkadaşlardan birinin teknesinin yapımında son aşamaya gelindi. Tekneye motor getirmek üzere bir kaç gün önce ilçeye gelen arkadaşlar, motoru indirerek, teknedeki son durumu bizzat gördü. Teknelerden diğerinin yapımına ise yeni başlandığını öğrenen arkadaşlar, büyük hayallerle yaptırdıkları teknede yatarak, geceyi geçirdi. Dün akşam Tekirdağ’a dönmeyi planlayan arkadaşlar, son anda fikrini değiştirerek, bu sabah yola çıkma kararı aldı. Gece üşüyen arkadaşlar ısınmak için bir kovanın içerisinde ateş yakarak, köz haline getirdi. Tekne içerisinde yatan arkadaşlar, üşümemek için teneke içerisindeki közleri de yanlarına aldı. Teknenin kapaklarını kapatan arkadaşlar, bir daha uyanamadı.

Birlikte geldikleri Kurucaşile’de, hayatlarını kaybeden arkadaşların cenazeleri, yeni av sezona yetiştirmek istedikleri teknede yan yana bulundu.

Olay yerine gelen jandarma olay yeri inceleme ekipleri ve savcılık incelemesinin ardından F.K. ile M.B’nin cenazeleri tabut içerisinde tekneden indirilerek, otopsi yapılmak üzere Bartın Kadın ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’ndeki morga götürüldü. Yapılacak otopsi ve işlemlerin ardından cenazelerin Tekirdağ’a gönderileceği öğrenildi.