Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Yenice Çayı Islah Çalışması Başlıyor

Yenice Yayın: 17.04.2015 14:49
Yenice Çayı Islah Çalışması Başlıyor

AK Parti Karabük Milletvekili ve Milletvekili adayı Osman Kahveci; Yenice çayı ıslah çalışması ile ilgili DSİ ile yapılan görüşmelerin netice verdiğini, sonucunda da Yenice Çayı ıslah çalışmalarına başlanılacağını söyledi.
Yeniceli vatandaşların uzun süredir bu konu ile ilgili bir sonuç beklediğini ifade eden Kahveci, DSİ ile yapılan görüşmelerin netice verdiğini ve 2015 yatırım programına Yenice çayı ıslah çalışmasının alındığını belirterek, şöyle konuştu; “Yeniceli hemşerilerimizin uzun süredir bekledikleri bir müjdeli haberi vermekteyiz. Bilindiği gibi Yenicenin içerisinden geçen yenice çayı güzergahında başta OSB olmak üzere, MSYO, futbol sahamız ve diğer birçok özel yatırım olmak üzere birçok yatırım olduğu zaman zaman taşkın olabileceği endişesini yaşadı. Ne zaman bir taşkın olsa korku yaşanıyordu.DSİ yapmış olduğumuz görüşmeler neticesinde geçen sene 2015 yatırım programına alınması ile ilgili ısrarcı olduk. Çünkü bu Yenicemiz için önemli bir sorundu. DSİ, 2015 yılında iki taraf 6 bin metre, çift taraflı tahkimat olmak üzere bu dere bu sene ıslah edilecek. Sonuç itibari ile ıslah projesinde ısrarcı olduğumuz bu konu 2015 yatırım sürecine alındı.”
“FİLYOS LİMAN PROJESİ İLE BU HAVZA DAHA DA CANLANACAK”
DSİ ile yapılan görüşmelerin sonunda ihale hazırlıklarının son aşamasına gelindiğini belirten Kahveci; “Resmi gazetede de bu çalışma yayınlandı. İnşallah Mayıs ayının 12’sinde Kastamonu DSİ ihalesi yapılacak. Tabi burada bir yandan Yeniceli hemşerilerimizin korkuları giderilmiş olacak; ama en önemlisi de Filyos Liman projesi kapsamında bu havzada bir canlanma olacağını biliyoruz. Yenice’nin gelişmesine, büyümesine ve endüstrileşmesine büyük bir katkı yapacak bir proje; ama en büyük sıkıntı da Yenice’de arazi bulabilme aşamasıydı. Dereyi kontrol altına aldıktan sonra derenin her iki tarafında şuanda mevcut OSB yakın bir alanın hazine alanı olarak Yeniceye kazandırmış olacağız. Zaten bizim bu dere ıslahında birincisi Yenice’nin böyle bir sıkıntıdan kurtulması, ikincisi de bu havzada geniş bir yatak vardı. Bu yatakta hiçbir işe yaramıyordu. Bu arazi de Yenice’ye kazandırıldı. Filyos Liman projesi de start aldı. Bu start olayından sonra da büyük yatırımcıların yer arayacağını biliyoruz. Bu ıslah projesi sonrasında iki amaçlı bir projeye inşallah bu sene start veriyoruz. 12.05.2015 tarihinde ihale edilecek Yenice çift taraflı 6 bin metrelik taş tahkimatı dere ıslahı çalışmasına başlanacak. İnşallah Haziran ayı içerisinde müteahhit çalışmasına başlayacak. Büyük yatırımlar içinde yer açılmış olacak” diye konuştu.
“DERELER TEHDİT UNSURU OLMAKTAN ÇIKIYOR”
Yenice merkezinde gerçekleştirilecek olan dere ıslah çalışmasının yanı sıra Yortan Beldesi’nde de taşlı tahkimat çalışmalarının yapıldığını söyleyen Kahveci; “Bu çalışmaların yanı sıra Yortan deresinde de taşlı tahkimat çalışmaları yapıldı. İnce derede çalışmalar yapıldı. Değirmen yanının merkezdeki deresi, önümüzdeki bir iki hafta içerisinde gazetede yayınlandı ilanı, orası da bu sene ihalesi bitiyor ve derenin ıslah çalışması bitmiş olacak. Yenice’nin güzelliği olan; ama bir o kadar korkusu olan dereler artık bir tehdit unsuru olmaktan çıkıyor. Artık ıslah çalışmalarında sonra mavisi ile yeşili ile bambaşka bir Yenice ortaya çıkacak. Adım adım Yenice’deki ıslah çalışmaları devam edecek. Yeniceli hemşerilerimize bu anlamda şimdiden hayırlı uğurlu olsun diyorum” dedi.

Paylaş:

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Dünyanın en iyi ilk iki ekmeği Samsun’dan

Kültür Sanat Yayın: 26.05.2024 20:30
İhlas Haber Ajansı
Dünyanın en iyi ilk iki ekmeği Samsun’dan

Gastronomi dünyasının önemli kaynaklarından biri olan Taste Atlas’ın Dünyanın En İyi Ekmekleri (Top Ten Breads) listesinde Bafra pidesi 1, Samsun pidesi 2’nci sırada yer aldı.

Uluslararası Taste Atlas internet sitesi, dünyanın en iyi ekmeği olarak Bafra pidesini seçti. Geleneksel tarifleri öne çıkarmasıyla bilinen Taste Atlas sitesi, dünyanın en iyi ekmeklerini listeledi. Listenin ilk 10’unda birinci sırada Bafra pidesi bulunurken, Samsun pidesi ise 2’nci sırada yer aldı.

Samsun Valiliği’nden yapılan açıklamada, “Her iki lezzetimizin de dünyanın dört bir yanındaki yerel yemekler, içecekler ve restoranlar hakkında bilgi sunan interaktif bir harita ve bilgi platformu olan 837 bin takipçili Taste Atlas’ın listesinde ilk ikiye girmeyi başarması, dünya genelinde gastronomi turizmi destinasyonlarını keşfetmek isteyenlerin ve gurmelerin ilgisini çekecek, hem göze ve hem de damağa hitap eden çok sayıda yöresel lezzetiyle Samsun mutfağının tanıtımına büyük bir katkı sağlayacaktır” ifadelerine yer verildi.