Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Yaşlılar ve Biz Konulu Konferans Düzenlendi

Gündem Yayın: 14.04.2015 13:19
Yaşlılar ve Biz Konulu Konferans Düzenlendi

Sosyal Sorumluluk ve Dayanışma Kulübü ile Yaşlı Bakım Gönüllüleri Topluluğu tarafından düzenlenen “Yaşlılar ve Biz” programı gerçekleştirildi. Prof. Dr. Bektaş Açıkgöz Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen programa Üniversite Dekanları, Müdürleri, Akademik, İdari Personeli ve öğrenciler ile Karabük Yücel Huzurevi Sakinleri katıldı.
Saygı Duruşu ve İstiklal marşının okunması ile başlayan programın açılış konuşmasını yapan Üniversite Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Öğretim Görevlisi Mukadder Bektaş, “İnsan doğumdan ölüme kadar farklı süreçlerden geçer ve farklı deneyimler kazanır. Doğuştan başlayan yaşam süresinin seksenlere ulaşmasıyla adeta yaşlılık dönemi başlar. Amerika’da yapılan başarılı yaşlanma araştırmasında ‘Yaşlanma yıllarda değil, yıllara yaşam eklemek’ bakış açısından yola çıkılarak huzur evlerinde yaşamlarını sürdüren büyüklerimizin sosyal hayatlarını renklendirmek, tarihe tanıklık etmeleri yönüyle tecrübe ve bilgilerini gençlerle paylaşacakları faaliyetleri gerçekleştirmek önemlidir.” dedi ve Üniversite Yaşlı Bakım Programı öğrencilerinin oluşturduğu Yaşlı Bakım Gönüllüleri Topluluğu’nun hazırladığı ‘Umutlu Yarınlara Projesi’ ile ilgili bilgi verdi.
Sağlık Yüksekokulu Müdürü Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdür Vekili Yrd. Doç. Dr. Eyüp Altınöz ise yaptığı konuşmada, “Her insan için değişik mana ve önem ifade eden yaşlılık, hayatın çok özel ve reddedilemez bir dönemidir. Yaşlılık dönemi itibar gerektirmektedir ve bu bizim minnet borcumuzdur. Ömürlerinin büyük bir kısmında evlatlarının yetiştirilmesi ve onların iyi yerlere gelmesi için her türlü zorluğa göğüs geren anne ve babalarımız yaşlanıp bakıma muhtaç olduğu dönemlerde bizlerden bakım talep etme hakları vardır. Yaşlılara saygı göstermek kültürümüzün önemli bir parçasıdır. Bu kültürün yerleşmesinde yaşlılarla beraber yürütülen hayat, aynı evi paylaşma ve yaşlının ailedeki konumunun etkisi büyüktür. Kültürümüzde de önemli yere sahip olan yaşlılarımıza saygı, sevgi, merhamet bağlılık duyguları ile yaklaşılmalıdır. Büyüklerine önem bir kültürün ferdi olarak büyüklerimi saygıyla selamlıyor, ellerinden öpüyorum” dedi.
Dünya Markalar Derneği Başkan Yardımcısı ve Aile Danışmanı Belgin Turan Satıcı da “İnsanoğlu en zor ve meşakkatle büyüyen canlıdır. Yaşlılık; çocuk ve gençlikten sonra yaşamın kaçınılmaz evresidir. Yaşlılık tecrübenin, bilginin birikimidir. Yaşam her dönemde anlamlandırılırsa gerçekten mutluluk yakalanabilir. Her şeyin başı sevgidir. Sevgi ve ilginin olmadığı, nefret ve kızgınlığın olduğu yerde hastalıklar ortaya çıkar ve mutsuzluğumuz artar. İnsan insana muhtaçtır. Sizlerde yaşamınıza sımsıkı sarılın ve öncelikle kendinizi sevin” diye konuştu.
Türk olarak farkındalık yaratmak için Merkezi Amerika’da olan Dünya Yaşlılık Derneği’ni kurduk diyen Dünya Yaşlılık Derneği Genel Başkanı Umut Çınar Dünya Yaşlılık Derneği hakkında bilgi verdi.
TRT 1 kanalında yayınlanan Ömür Dediğin Programı Yapımcısı ve Yönetmeni Zeliha İlhan Doymuş, “Programa ve müziğine bakıldığında yaşlı programı gibi gözükse de ömür dediğin programı gençlerin programıdır. Büyüklerimizin hikâyeleri ile kendi yaşantımızı birleştiriyoruz” diyerek Ömür Dediğin Programından kesitler sundu.
Program teşekkür belgelerinin verilmesinin ardından Yaşlı Bakım Programı öğrencilerinin hazırladığı kısa film izletildikten sonra sona erdi.

Paylaş:

Mesajınızı gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrolden çıkan otomobil durağa böyle daldı: 1 ölü

Gündem Yayın: 25.07.2024 16:52
İhlas Haber Ajansı

Samsun’da otomobilin yoldan çıkıp halk otobüsü durağına çarptığı kazada 1 kişi hayatını kaybederken, kazanın dehşet anları ise güvenlik kamerasına yansıdı.
Kaza, Samsun’un Atakum ilçesi Çakırlar Yalı Mahallesi Atatürk Bulvarı üzerinde saat 06.40’ta meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, sürücüsünün kimliği tespit edilemeyen 07 AH 768 plakalı otomobil yoldan çıkarak halk otobüsü durağına çarptı. Kazada kimliği belirsiz sürücü olay yerinde hayatını kaybetti. Sürücünün cansız bedeni Samsun Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ekipleri tarafından bulunduğu yerden çıkartılarak otopsi için Adli Tıp Kurumu Samsun Grup Başkanlığı’na gönderildi. Üzerinde kimlik çıkmayan ve kaza nedeniyle yüzü tanınmaz halde olan araç sürücüsünün kaza sırasında ’emniyet kemerinin takılı olmadığı’ tespit edildi. Kazanın dehşet anları ise bir iş yerinin güvenlik kamerasına yansıdı.
Kazayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Paylaş: