Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

Yabancı dil eğitiminin geleceği konuşuluyor

Türkiye Yayın: 26.05.2023 10:42
Yabancı dil eğitiminin geleceği konuşuluyor

Bartın Üniversitesi (BARÜ) ev sahipliğinde Türkiye’deki Yabancı Diller Yüksekokulu yöneticileri ve sektör temsilcilerinin katılımıyla başlayan toplantıda yabancı dil eğitimin geleceği konuşuluyor. Bartın Üniversitesi (BARÜ) Kutlubey Yerleşkesi Eğitim Fakültesi Konferans Salonunda düzenlenen “15. Yabancı Diller Yüksekokulu Yöneticileri Toplantısı” açılış töreniyle başladı. İki gün boyunca Yabancı Diller Yüksekokulu yöneticileri ve sektör temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilecek panellerde yabancı dil eğitiminin mevcut durumu ortaya konularak, güçlü yönleri ve sınırlılıkları aktarılarak çözüm önerileri sunulacak.

“Geleceğimize değer katacak önemli bir toplantıya daha ev sahipliği yapıyoruz”
Etkinliğin açılış töreninde konuşan BARÜ Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, yabancı dil öğrenimi konusunda bir araya gelindiği bu toplantıya ev sahipliği yapıyor olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek, emeği geçenlere teşekkür etti.
Rektör Uzun, “Yabancı dil konusunun çok boyutlu bir mesele olduğunu biliyoruz. Öğretmen niteliği, müfredat tasarımı, çocukların dile maruz kalma ortamlarının çeşitlendirilmesi gibi birçok faktör dil öğretiminde etkili olmaktadır. Ayrıca, teknolojinin dil öğrenimindeki rolünü ve dijital öğrenme platformlarının kullanımını da diğer bir önemli konu olarak önümüzde durmaktadır” dedi.

“Birlikte çalışıp, birlikte yol almak bizleri başarıya ulaştıracaktır”
Kültürel ve ekonomik etkileşimlerin arttığı bir çağda yaşadığımızı da aktaran Rektör Uzun, “Dil bariyerlerini aşmak ve farklı kültürlerle etkileşimde bulunmak için yabancı dil becerilerine sahip olmak hayati bir gereklilik haline gelmiştir. Bu nedenle, yabancı dil eğitimi alanında karşılaştığımız zorlukları ele almak ve etkili çözümler geliştirmek büyük önem taşımaktadır. İşte bu noktada 2 gün boyunca burada konuşulacakları oldukça önemli buluyorum. ‘Birlikte çalışma ve birlikte yol alma’ anlayışıyla farklı görüş açılarıyla aktarılan konuların sürece değerli katkılar sunacağına yürekten inanıyorum” diye konuştu.
“15’inci toplantımızı rekor bir katılımla gerçekleştiriyoruz”
Yabancı Diller Yüksekokulu Yöneticileri Platformu Kurucu Başkanı Prof. Dr. Hüsnü Enginarlar ise toplantıya olan ilgiye atıfta bulunarak “Rekor bir katılımla bu toplantıyı düzenliyoruz. Bu alanda olan sorunların çok olduğundan ziyade daha iyiye ulaşmak için gösterilen hassasiyetin bir sonucu olduğuna inanıyorum” ifadelerini kullandı.
Yabancı dil eğitimiyle ilgili konuşulacak çok konunun olduğunu kaydeden Enginarlar, “Bu dinamik süreçte ülkemize daha iyi insan gücü yetişmesinde katkı sunmak istiyoruz. Burada alınan kararlar tavsiye mahiyetinde oluyor ve sürecin iyileştirilmesi için oldukça önemli buluyorum” şeklinde konuştu.

“Yabancı dil öğrenimi üzerinde ciddiyetle durulması gerekiyor”
BARÜ Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Burcu Şentürk de Türkiye’de üzerinde ciddiyetle üzerinde durulması gereken bir konuda gösterilen gayrete dikkat çekti.
Şentürk, “Yabancı dil öğretimi için yükseköğretim artık eğitim-öğretim alanında son çıkış olmakta ve bizlerin verdiği eğitim son derece önem arz etmektedir. Her yıl toplantılarımızda olduğu gibi bu yılki toplantımızı da verimli bir şekilde gerçekleştirmek, çözüm önerilerimizi ve iyi uygulama örneklerimizi birbirimizle paylaşmayı hedefliyoruz” dedi.
Toplantının açılış töreninde BARÜ Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü öğretim elemanları Dr. Öğr. Üyesi Reha Sarıkaya ile Dr. Öğr. Üyesi Ceren Doğan tarafından gerçekleştirilen müzik sunumu büyük beğeni topladı.
Toplantıya alandaki önemli kurum ve kuruluşlar da destek veriyor. BARÜ Kutlubey Yerleşkesi Eğitim Fakültesi Konferans Salonu ile birlikte 11 ayrı salonda eş zamanlı gerçekleştirilen toplantılar alandaki önemli kurum ve kuruluşlar tarafından da destekleniyor. Süreç içerisinde yapılan sunumlarla görüş alışverişinde bulunan etkinlikte açılan stantlarda yapılan çalışmalar hakkında bilgiler veriliyor. 15. Yabancı Diller Yüksekokulu Yöneticileri Toplantısının sponsorları arasında Burlington English, Cambridge, English Central, ETS Global, ILS WEXT, Macmillan Education, Mc Graw Hill, NSLS Education, National Geographic Learning, Oxford University Press, Pearson ve Regional English Language Office yer alıyor. (İHA)

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Karabük’te Huzur ve Güven Uygulaması

Karabük Yayın: 15.11.2023 13:56
Karabük’te Huzur ve Güven Uygulaması

Karabük İl Emniyet Müdürlüğü  ekipleri,  İl Merkezi ve İlçelerde huzur ve güven uygulaması gerçekleştirdi.

Karabukte Huzur ve Guven Uygulamasi3 jpg

38 Ekip ve 101 personelin görev aldığı huzur ve güven uygulamasında  çeşitli suçlardan aranan 2 kişi yakalanırken, eksikliği tespit edilen 31 araca da cezai işlem uygulandı.

Karabukte Huzur ve Guven Uygulamasi1

Yapılan uygulamalara İl Emniyet Müdürü Mehmet Ali Hasan Köse de katıldı. Vatandaşlarla sohbet eden Müdür Köse, “Vatandaşlarımızın huzuru ve güvenliği için tüm görevlilerimizle sahadayız. Vatandaşlarımızın huzuru ve güvenliği ve şehrimizde mevcut huzur ve güven ortamının artarak devamı için var gücümüz ile çalışmaya devam edeceğiz” dedi. (Ramazan Öztürk)

Karabük’te 12 yıl hapis cezası bulunan firari yakalandı

Karabük Yayın: 15.11.2023 13:49
Karabük’te 12 yıl hapis cezası bulunan firari yakalandı

Karabük’te hakkında nitelikli cinsel saldırı suçundan 12 yıl hapis cezası ve yakalama kararı bulunan firari şahıs yakalandı.

Edinilen bilgiye göre, İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, il merkezinde yürüttükleri denetim faaliyetleri çerçevesinde hakkında “nitelikli cinsel saldırı” suçundan 12 yıl hapis cezası ile yakalama kararı bulunan ve açık cezaevinden firar ettiği tespit edilen K.K.’yı yakaladı.
Gözaltına alınan zanlı çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak Karabük T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna gönderildi.
İl Emniyet Müdürlüğü, şehirde vatandaşların huzurunu ve güvenliğini bozacak her türlü suçun önlenmesine, faillerinin en kısa sürede yakalanarak adalet önüne çıkartılmasına ve suçluların vatandaşlar arasında rahat rahat dolaşmasına asla izin verilmeyeceğini belirtti. (İHA)

Yeni Samsun Müzesi açılış için gün sayıyor: En değerli 2’nci hazine, 5 bin yıllık ameliyat

Kültür Sanat Yayın: 04.12.2023 16:48
Kaynak: İHA

Türkiye’de Karun Hazinesi’nden sonra en değerli hazine olarak gösterilen Amisos Hazinesi ile 5 bin yıllık beyin ameliyatı izleri bulunan kafataslarının da sergilendiği yeni Samsun Müzesi, açılış için gün sayıyor.
Samsun Valisi Orhan Tavlı, Samsun Müzesi’nin çok önemli ve nadide tarih, kültür ve sanatsal eserlere ev sahipliği yaptığını ifade ederek, müzenin Samsun’un ve Karadeniz’in tarihi ve arkeolojik potansiyelinin yeniden keşfedilmesine de hizmet edeceğini vurguladı. Açılış için gün sayan müzenin içerisindeki eserlerin yerli ve yabancı turistlerin oldukça dikkatini çekeceğini belirten Vali Tavlı, müzenin Samsun’a gelenlerin uğrak noktası olacağını vurguladı.
“Samsun Müzesi’nde son hazırlıklar tamamlanıyor, yakında ziyarete açılacak”
Müzenin yakın zamanda ziyarete açılacağını dile getiren Samsun Valisi Orhan Tavlı, “Samsun, tarihimize imza atan bir şehirdir. Aynı zamanda şehrimizdeki müzeler bu tarihimizi de hem halkımıza sunmakta, yerli ve yabancı turistlerimize anlatmaktadır. Kültür ve Turizm Bakanlığının Samsun’a kazandırdığı Samsun Müzesi’nin inşaatı bitti. Tefrişatları yapılıyor. Son hazırlıklar tamamlanıyor. Yakın zamanda da misafirlerimizle buluşturulacak. Samsun Müzesini gezdiğimde ilimizin kadim bir şehir olarak çok farklı medeniyetlere ev sahipliği yaptığını müşahede ettim. Orada sergilenen eserlerin gerçekten muhteşem olduğunu yakinen gördüm. Samsun Müzesi yerli ve yabancı turistlerle buluşmak için gün sayıyor. Açıldıktan sonra bu güzellikleri herkes görme fırsatı bulacak” dedi.
“Amisos Hazinesi” yeniden görücüye çıkıyor
Müzede yerini alan Amisos Hazinesi, Samsun’da 28 Kasım 1995 tarihinde bir inşaat kazısı sırasında bulundu. Amisos Tepesi adını alan yerde bulunan, Pontus Krallığı hanedan üyelerine ait olduğu belirlenen ve 64 parçadan oluşan hazine, Samsun Müzesi’nde yerini aldı. ‘Karun Hazinesi’nden sonra Türkiye’de bulunan en değerli hazine’ olarak nitelendirilen Amisos Hazinesi cam, madeni, pişmiş toprak, mermer ve altın olmak üzere beş kategoriye ayrılıyor. Altın eserlerin geçmişi MÖ 1. yüzyıla, diğer eserlerin geçmişi ise MÖ 4. yüzyıla dek uzandığı ifade ediliyor.
Amisos Mozaiği
Amisos Mozaiği, 1958’de Antik Amisos Kenti’nde (bugünkü işitme engelliler okulu) hafriyat çalışmaları sırasında bulundu. Müze teşhirinin orta alanında özel hazırlanmış mekana yerleştirilerek sergilenen Amisos Mozaiği, 56 m2’lik taban ölçüsüne sahip.
Anadolu’da en büyük boyutlu kafatası ameliyatı
Karadeniz Bölgesi’nin en eski ve en uzun süreli sistemli kazısı olan İkiztepe Höyüğü’nde Erken Tunç Çağı mezarlarındaki kazılarda ele geçen, hatta Anadolu’da saptanan en büyük boyutlu iyileşmiş kafatası deliği dikkat çekiyor. Yetişkin bir erkek bireyi temsil eden kafataslarındaki ameliyat deliğinde zamanla daralma olduğu ve bireyin operasyon sonrası bir süre daha yaşamına devam ettiği tespit edildi.
Müzede ayrıca 1. Abdulhamit, Kanuni Sultan Süleyman ve 1. Mahmut dönemlerine ait Osmanlı altın sikkeleri yer alıyor.
Birbirinden önemli birçok eserin yer aldığı Samsun Müzesi, resmi açılış için gün sayıyor.