Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

Üroloji hastalarının hayatını kolaylaştıran tedavi: ‘Mesane pili’

Sağlık Yayın: 16.08.2023 16:24
Kaynak: İHA
Üroloji hastalarının hayatını kolaylaştıran tedavi: ‘Mesane pili’

uroloji hastalarinin hayatini kolaylastiran tedavi mesane pili 0 P5LbJ1bF
İdrar kaçırma, yapamama ya da mesane ağrısı çeken hastaların sonlarını denetim eden bir tedavi usulü olan ‘mesane pili’ ile hastaların hayatı daha konforlu hale geliyor. Ondokuz Mayıs Üniversitesi(OMÜ) Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Kolu Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kadir Değer, “Mesane Pili mesaneye giden sonları uyarmak için yaptığımız bir tedavi yoludur. İdrar yapmayan hastalarda ya da idrar kaçırması olan hastalarda çok yeterli oranda cevap alıyoruz” dedi.

Bazı hastalar yaşadıkları kazalar yahut geçirdikleri enfeksiyonlar sonucunda idrar, dışkı tutamama rahatsızlığı, idrar yapamama yahut şiddetli mesane ağrısı çekiyor. Bu durum şahısların toplumsallaşmasını engelliyor, ömür kalitelerini düşürüyor. OMÜ Tıp Fakültesi Üroloji Kısmında ise bu tıp hastalara birinci olarak ilaç, ikinci etapta botoks tedavisi yapılıyor. Bu tedaviler olumlu karşılık vermeyen hastalara Toplumsal Güvenlik Kurumu(SGK) tarafından karşılanan ‘sakral nöromodulasyon (mesane pili)’ uygulanıyor.

“3 hastalığın tedavisi için kullanılır”

Mesane Pili ile ilgili açıklamalarda bulunan Üroloji Uzm. Doç. Dr. Kadir Kıymet, “Mesane pili terminolojide ‘sakral nöromodulasyon’ olarak geçer. Mesaneye giden sonları uyarmak için yaptığımız bir tedavi sistemidir. Mesane pili dediğimiz bu tedavi tekniği 3 hastalığın tedavisi için kullanılır. Biz idrar kaçırmada birinci evvel ağızdan alınan ilaçlar veriyoruz hastalara, ikinci kademede ağızdan alınan ilaçlar yarar etmediyse mesaneye botoks yapıyoruz. Üçüncü basamakta da mesanenin, mesanenin hudutlarını uyaran mesane pili uygulamasını yapıyoruz. İkinci kullandığımız hasta kümesi idrar yapamayan, idrar yapması için pak aralıklı kateterizasyon(TAK) dediğimiz bir prosedür var TAK yahut CIC dediğimiz. Hastalar bu ‘kateterle’ günde 4 sefer ya da 6 sefer kendi idrar yollarına takarak mesaneyi boşaltırlar. Şayet hasta bundan kurtulmak istiyorsa muhakkak bir seçilmiş kümeleri bütün hastalar değil o vakit mesane pili önerebiliyoruz. Mesane pili taktıktan sonra bu sistemi tekrar regüle ediliyor. Mesane pili refleksleri yine düzenliyor. Hasta idrarını tekrar yapmaya başlayabiliyor. Üçüncü dediğimiz hasta kümesi ise ağrılı mesane sendromu dediğimiz hastalardır. Bunlarda da idrarını yapsın ya da yapmasın her an ağrı oluşan mesanesinde bacak ortasına gerçek ağrı yayılan ya da suprapubik bölge dediğimiz karnın alt kısmına yanlışsız ağrı yayılan, mesaneden kaynaklanan bir ağrı sendromudur. Dünya genelinde birçok tedaviler denenmiştir. Bunlardan bir tanesi de mesane pilidir. Bu da ağrılı mesane sendromlu hastalarda sık sık tuvalete çıkmayı mesanede oluşan ağrıyı azaltmaya yönelik tedavi gayelerimiz vardır. Bunlarda da mesane pili faal bir tedavi sistemidir. Doğal tüm hastalar da değil ortalama muvaffakiyet oranları var bunlarda da en düşük ağrılı mesane sendromunda daha az karşılık alıyoruz. Evet, cevap tahminen yüzde 50’den fazla alıyoruz ancak öteki kümelere nazaran birazcık daha düşük bir oranda cevap aldığımızı söyleyebilirim. İdrar yapmayan hastalarda ya da idrar kaçırması olan hastalarda çok yeterli oranda karşılık aldığımızı belirtmek isterim” diye konuştu.

“Çocukluktan yaşlılığa kadar her yaş kümesinde kullanabileceğimiz bir tedavi yöntemi”

Doç. Dr. Kadir Değer mesane pili tedavisinin yaş aralığı ile ilgili şunları söyledi:

“Sigorta ya da devlet kurumlarının ödemesinin olması ya da olmaması da tesirli bir faktördür. Yaş kümesi olarak aslında çocukluk yaş kümesinden, yaşlılığa kadar her yaş kümesinde kullanabileceğimiz bir tedavi sistemidir. Şimdiye kadar sanırım en küçük yaş 9 yaşındaki bir hastamıza takmıştık. Erzurum’dan gelen, yaşlı olarak ise 65 yaşında bir hastama da taktığımı hatırlıyorum üst limit olarak. Dördüncü kümemiz ise tabi Türkiye’de şu anda özel sigortalar hariç SGK’nın ödemesi kapsamında idrar kaçırma, mesane sendromu ve idrar yapamama durumlarında SGK tarafından karşılanıyor. Örneğin; bir trafik kazası geçirdi hasta idrar yapamıyor ya da idrar kaçırması var bu küme hastalarda mesane pili kullanabiliyoruz ki bunlar da erken yapılan mesane pillerinde mesanenin uzun periyotta daha âlâ korunduğuna dair bilgiler de yakın vakitte yayınlandı. Nörojen kümesi hastalarda da mesane pili öneriyoruz. Cilt altında hissedebilir hasta pili tabi pillerin artık biraz daha ufakları, şarj edilebilirler, MR uyumlu olan formları piyasa sürüldü bunları kullanabiliriz. Eski piller bir kesim büyük yeni piller biraz daha küçük. Bazen hastalara kart veriyoruz güvenlikten geçerken aygıtlardan hafif bir elektrik çarpması hissedebiliyor hastalar havaalanlarına girerken, alışveriş merkezlerine girerken o yüzden bir kart veriyoruz hastanın üzerinde elektronik bir aygıt olduğuna dair onlardan geçmeyebiliyorlar. Onun dışında voltajı çok yüksekse bir ağrı hissedebiliyor esasen voltajını hastanın rahatsız olmayacağı en yüksek oranda ve yarar sağlayacağı bir oranda tutmaya çalışıyoruz. Şarj edilebilir piller 15 yıla kadar gidebiliyor, şarj edilmeyen piller de genelde voltaja bağlı olarak 4 ya da 5 yılda bir değiştirilebiliyor. Türkiye’de kimi olmazsa olmazlar var. Özel sigortalar değil de SGK’da mesela çok ağrılı mesaneden örnek verecek olursak evvel botulinum toksin enjeksiyonu yapılsın ondan sonra yarar görmezse sakral nöromudasyon geçilsin diyor. Lakin yabancı ülkeler de mesela hap kullandı hasta yararı olmadı, o vakit botoks mu ya da nöromodülasyon mu diye hastaya sorulabiliyor. Yani botulinum toksin yapılması olmazsa olmaz olmayabiliyor. İkinci sırada kullanılabiliyor. Türkiye’de bir modül daha farklı evvel botulinum toksin yapılsın ondan sonra nöromodülasyona geçelim denilebiliyor. Aslında uygun her hastaya kullanabiliyor. Buna da tabi hastanın doktorunun karar vermesi gerekiyor” halinde konuştu.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

İmar ve ruhsatta dijital devir: Artık evrak için belediyeye gitmeye gerek yok

Teknoloji Yayın: 22.09.2023 08:48
Kaynak: İHA
İmar ve ruhsatta dijital devir: Artık evrak için belediyeye gitmeye gerek yok

Samsun’un İlkadım Belediyesi’nde devam eden dijitalleşme çalışmaları çerçevesinde hizmete giren “E-Belge Platformu” ile imar ve ruhsat süreçleri dijitalleşti, artık bu evraklar ile belediyeye gitmeye gerek kalmadı.

Dijital dönüşüm çalışmalarını sürdüren İlkadım Belediyesi, son olarak E-Belge Platformu ile vatandaşların imar durum evrakı (E-ÇAP), yapı ruhsatı (E-RUHSAT), yapı kontrol ve iskan (E-İSKAN), eksper inceleme (E-EKSPER) üzere müracaat süreçlerini tek bir platformda dijital mecraya taşıdı. İmar durumu ve yapı ruhsatı müracaatlarını belediyeye gelerek yazılı olarak yapan vatandaşlar artık belediyeye gelmeden süreçlerini e-belge uygulaması üzerinden çok daha süratli bir formda yapabilecek.

“Belediyeye gelinmesine gerek yok”

E-Belge Platformu hakkında bilgi veren İlkadım Belediye Lideri Necattin Demirtaş, “Vatandaşlarımıza kaliteli, süratli, inançlı ve şeffaf bir halde hizmet sunmak için dijital dönüşüm çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu uygulama ile vatandaşlarımızdan sıklıkla gelen ‘Evrakım kayboldu, evrakım hala imzalanmadı, belediyeye gelip gitmekten yorulduk’ üzere şikayetleri ortadan kaldırıyoruz. Artık kimse belediyede üniteler ortasında dolaşmayacak. Hatta belediyeye gelinmesine bile gerek kalmayacak. E-Belge Platform uygulaması ile vatandaşlarımız istedikleri bilgi ve evrakla İlkadım Belediyesi kurumsal web sitesinden erişim sağladıktan sonra ana sayfadaki süratli menüde bulunan ‘E-Belge Platformu’ uygulamasına giriş yapabilecek. E-belediye üyelik süreçleri denetiminden sonra uygulamaya basitçe erişim sağlanacak” dedi.

Ekspertiz incelemeleri de dijital ortamda yapılıyor

Belediye Hizmet Binası Çok Gayeli Salon’da düzenlenen toplantıda uygulamanın kullanımı ve getirdiği kolaylıkları anlatan yazılım firması yetkilileri ise şu bilgileri verdi:

“Geliştirdiğimiz E-Belge Platformu’na girerek e-devlet, telefon ve mail adresi ile kendi isminize sistemde bir profil oluşturuyorsunuz. Talepler doğrultusunda ilgili dokümanlar sisteme yüklenerek elektronik imzalı dokümanlar dijital olarak hazırlanıyor. Uygulama; hazırlanmakta olan imar durumu dokümanının ve yapı ruhsatı talebinin hangi etapta olduğu yapı sahibine ve yapı müteahhidine SMS ve mail yoluyla otomatik olarak bildiriyor. Böylelikle vatandaşlar müracaatının hangi kademede olduğunu takip edebiliyor. Onaylanan proje ve evraklar elektronik olarak imzalandığı için E-Belge Platformu uygulaması ile vatandaşlar vakitten ve kağıt tüketiminden tasarruf ederek imar müracaat süreçlerini belediyeye gelmeden dijital ortamda tamamlayabiliyor. Birebir vakitte yapı kontrol sürecinin de dijital ortama taşınmasıyla yapının kontrolüne ait tüm bilgi ve dokümanlar elektronik ortamda takip edilebiliyor. Yapı kullanma müsaade evrakı taleplerinde de müracaat sahibi süreci dijital ortamda takip etme imkanı buluyor. Kredi ile konut almak için yapılan müracaatlarda ekspertiz incelemelerinin de dijital ortamda yapılması kolaylığı sunulduğundan süratli bir halde kredilendirme süreçlerinin yürütülmesine imkan sağlıyor.”