Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

UMKE ekiplerinden gerçeği aratmayan tatbikat

Bartın Yayın: 02.10.2023 08:48
Kaynak: İHA

Bartın’da Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı Ulusal Medikal Kurtarma (UMKE) ekipleri, 5 günlük eğitim kampını gerçeğini aratmayan tatbikatlarla tamamladı. Ekiplerin başarılı bir şekilde tamamladığı tatbikatlar, gerçeğini aratmadı.

Bartın Sağlık Müdürlüğü Umke ekipleri, Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nce hazırlanan 2023 Yılı UMKE Faaliyet Planı çerçevesinde afetlere ve müdahale kapasitelerinin artırılması, bilgi ve becerilerinin geliştirilmesi amacıyla Temel Eğitim ve Tatbikatını gerçekleştirdi. Bartın Karasu Köyü- İnkumu mevkiinde 25-29 Eylül tarihleri arasında 3 gün teorik, 2 gün saha eğitimi gören ekipler kamp süresince çeşitli senaryolarla hazırlanan trafik kazası, enkaz ve göçük altından yaralı kurtarma, tekne kazası, travmalı hastaya yaklaşım, arazide yön bulma, hasta ve yaralı taşıma, temel yaşam desteği gibi konularda gerçeğini aratmayan tatbikatlar da gerçekleştirdi. UMKE’nin amacı ve gerçekleştirilen eğitimler hakkında bilgi veren Bartın Sağlık Müdürlüğü Acil Sağlık Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dr. Önder Recep Acıbal, “Bartın İnkumunda’yız. UMKE’nin temel eğitiminin kamp alanındayız. Bir takım smilasyon ve tatbikatlar yapacağız. Bu eğitim ve tatbikatlarının bitmesinin ardından 20 arkadaşımızı daha UMKE’mize kazandıracağız. UMKE ekiplerimiz, depremler, sel, maden kazaları gibi tüm afetlerde UMKE’miz, canla başla görev alıyor. UMKE, afet anlarında mevcut tüm sistemlerin aksadığı anlarda, sağlık hizmetinin tamamını kapsayan UMKE ekipleri devrelarak, sağlık sisteminin aksamasını, duraksamasını önlüyorlar. Sahada aktif görev alıyorlar. Biz de uMKE’mizin gücünü daha da arttırmak için temel eğitimimizi gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

Gerçek kazalı bir aracın da kullanıldığı tatbikatlar, havadan ve yerden de görüntülenerek kayıt altına alındı. Sağlık Müdürlüğü idareci ve yöneticilerinin de katılım gösterdiği eğitim ve tatbikatlar başarıyla tamamlayan 21 UMKE gönüllüsüne sertifikalarının verilmesi ile sona erdi.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Karabük’te Huzur ve Güven Uygulaması

Karabük Yayın: 15.11.2023 13:56
Karabük’te Huzur ve Güven Uygulaması

Karabük İl Emniyet Müdürlüğü  ekipleri,  İl Merkezi ve İlçelerde huzur ve güven uygulaması gerçekleştirdi.

Karabukte Huzur ve Guven Uygulamasi3 jpg

38 Ekip ve 101 personelin görev aldığı huzur ve güven uygulamasında  çeşitli suçlardan aranan 2 kişi yakalanırken, eksikliği tespit edilen 31 araca da cezai işlem uygulandı.

Karabukte Huzur ve Guven Uygulamasi1

Yapılan uygulamalara İl Emniyet Müdürü Mehmet Ali Hasan Köse de katıldı. Vatandaşlarla sohbet eden Müdür Köse, “Vatandaşlarımızın huzuru ve güvenliği için tüm görevlilerimizle sahadayız. Vatandaşlarımızın huzuru ve güvenliği ve şehrimizde mevcut huzur ve güven ortamının artarak devamı için var gücümüz ile çalışmaya devam edeceğiz” dedi. (Ramazan Öztürk)

Karabük’te 12 yıl hapis cezası bulunan firari yakalandı

Karabük Yayın: 15.11.2023 13:49
Karabük’te 12 yıl hapis cezası bulunan firari yakalandı

Karabük’te hakkında nitelikli cinsel saldırı suçundan 12 yıl hapis cezası ve yakalama kararı bulunan firari şahıs yakalandı.

Edinilen bilgiye göre, İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, il merkezinde yürüttükleri denetim faaliyetleri çerçevesinde hakkında “nitelikli cinsel saldırı” suçundan 12 yıl hapis cezası ile yakalama kararı bulunan ve açık cezaevinden firar ettiği tespit edilen K.K.’yı yakaladı.
Gözaltına alınan zanlı çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak Karabük T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna gönderildi.
İl Emniyet Müdürlüğü, şehirde vatandaşların huzurunu ve güvenliğini bozacak her türlü suçun önlenmesine, faillerinin en kısa sürede yakalanarak adalet önüne çıkartılmasına ve suçluların vatandaşlar arasında rahat rahat dolaşmasına asla izin verilmeyeceğini belirtti. (İHA)

Kontrolden çıkan otomobil dubaları kırdı

Karabük Yayın: 05.12.2023 21:10
Kontrolden çıkan otomobil dubaları kırdı

Karabük’te kontrolden çıkan otomobilin dubaları kırarak durduğu anlar güvenlik kamerasına yansıdı.
Olay, Üniversite Mahallesinde meydana geldi. İsmi öğrenilemeyen sürücü idaresindeki 78 AAN 796 plakalı otomobil, kontrolden çıkarak bir kafenin önünde bulunan taş dubaları kırdı. Şans eseri yaralananın olmadığı kaza anı iş yerinin güvenlik kamerasına yansıdı.
Kaza sırasında olay yerinde kimsenin olmaması faciayı engellerken araçta maddi hasar oluştu. (İHA)