Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Turuncu kod uyarısı verilen Samsun’da yağış tedbirleri alındı

Dünya Yayın: 02.10.2023 12:00
İhlas Haber Ajansı
Turuncu kod uyarısı verilen Samsun’da yağış tedbirleri alındı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından çok kuvvetli yağış uyarısı verilen Samsun’da valilik koordinasyonda tedbirler alındı. 2 bin 17 personel, 189 iş makinası, 111 kamyon ve 467 araç herhangi bir olumsuz duruma karşı hazır hale getirildi.

Samsun Valiliği’nden yapılan açıklamada, “AFAD Başkanlığının turuncu kod uyarısı ve Meteoroloji Genel Müdürlüğünün 104 sayılı uyarısı ile İlkadım, Atakum, Canik, Tekkeköy, 19 Mayıs, Kavak ve Asarcık ilçelerimiz için Turuncu Kod ile kuvvetli yağış uyarısı yapılmıştır. Yapılan uyarı sonrasında sayın Valimiz Orhan Tavlı talimatı ile Samsun Büyükşehir Belediyesi, bölge, il müdürlükleri başta olmak üzere ilgililerin katılımıyla, 7/24 çalışma esasına göre TAMP Çalışma Grupları Samsun Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi’nde çalışmalarına başlamıştır. 13 ilçemizde; 19 Mayıs, Atakum, Ayvacık, Bafra, Canik, Çarşamba, Havza, İlkadım, Ladik, Salıpazarı, Tekkeköy, Terme ve Vezirköprü’de kurulan ilçe afet yönetim merkezleri ise ilçe kaymakamlıkları başkanlığında aktif hale getirilmiştir. Büyükşehir Belediye Başkanlığı, 17 ilçe kaymakamlığı,17 ilçe belediye başkanlığı ve kolluk birimleri ile tüm kamu kurum ve kuruluşları, meslek odaları, sivil toplum kuruluşları, muhtarlar telefon, faks, SMS ve mesaj yoluyla uyarılmıştır. Afet duyarlılığı yüksek olan bölgelerde veya bu bölgelerin yakınlarında ilgili kurumlara ait iş makinelerinin konuşlandırılması planlanmıştır. Kuvvetli yağış uyarısı verilen ilçelerdeki vatandaşlarımıza AFAD tarafından SMS ile bilgilendirme yapılmış olup ilgili mahallelerimizde anons sistemi ile vatandaşlara uyarıda bulunulmuştur. İl genelinde 2017 personel, 189 iş makinası, 111 kamyon ve 467 araç herhangi bir olumsuz duruma karşı hazırdır. Vatandaşlarımızın; sel, su baskını, yıldırım, yağış anında kuvvetli rüzgar ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olmalarını bekliyoruz” denildi.

Paylaş:

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

HARİKA BİR TEKLİFİM VAR!

Manşet Yayın: 13.06.2024 10:21
HARİKA BİR TEKLİFİM VAR!

Bu kadar büyük para ile sıfırdan ülke bile kurulur.

Tam 14 milyar dolar!

Bu para, son 1 yılda, tarım ürünleri ithalatına ödediğimiz rakam. Bizim paramızla yaklaşık yarım trilyon lira.

Peki hangi tarım ürünlerini ithal ediyoruz, ne kadar ödüyoruz?

▪︎ Buğday 3 milyar 524 milyon dolar

▪︎ Soya 1 milyar 905 milyon dolar

▪︎ Pamuk 1 milyar 658 milyon dolar

▪︎ Ham ayçiçeği yağı 1 milyar 303 milyon dolar

▪︎ Büyükbaş hayvan 1 milyar 164 milyon dolar

▪︎ Tütün 579 milyon dolar

▪︎ Mısır 560 milyon dolar

▪︎ Arpa 448.1 milyon dolar

▪︎ Kırmızı mercimek 383.1 milyon dolar

▪︎ Susam 375.4 milyon dolar

▪︎ Prinç 360.7 milyon dolar

▪︎ Şeker 224 milyon dolar

▪︎ Badem 152.7 milyon dolar

▪︎ Ceviz 130 milyon dolar

▪︎ Kuru bezelye 3 milyon dolar

▪︎ Nohut 86.5 milyon dolar

▪︎ Kanola 83.3 milyon dolar

▪︎ Çeltik 32.3 milyon dolar

▪︎ Kuru fasulye 52.3 milyon dolar

▪︎ Narenciye 52.2 milyon dolar

▪︎ Muz 41.3 milyon dolar

Bu liste uzayıp gidiyor.

Yukarıdakilerden hangisi bizim topraklarımızda yetişmiyor?

İstesek 2 yıl içerisinde ithal ettiğimiz bu tarım ürünlerinin tamamını talebi karşılayacak şekilde tekrar üretebiliriz. Buna gücümüz var.

 

Gelin birlikte basit bir hesap yapalım. Bu tarım ürünlerini kendimiz üretip,  ithal etmezsek  ithalata ödediğimiz 14 milyar dolar ( yarım trilyon, 6 sıfır atmasa idik  500 katrilyon lira ) cebimizde kalacaktı. Bu kadar büyük para ile neler yapılmaz ki?

 

İthal ettiğimiz herşey yakın zamana kadar bu topraklarda yetişiyor du zaten.  Tarımı hayvancılığı tekrar canlandırmak çok mu zor?

Bakın bir teklifim var. Derhal tüm gücümüzle bir tarım seferberliği başlatalım.

14 milyar dolar ( yarım trilyon lira) cebimizde kalsın. İnanın  kamuda tasarrufa da gerek kalmayacak!

Sizi de düşündüm! Kaldırın tasarruf tedbirlerini. Alın o 14 milyarın 10 milyar dolarını; Audilere, mercedeslere, uçaklara, altın varaklı, jakuzili makam odalarınıza saraylarınıza harcayın. Itibarımız katlansın.

Sadece kalan 4 milyar doları ile tarıma güçlü bir destek verin. Havaalanlarına, köprülere, hastanelere verdiğiniz yolcu, geçiş ve hasta garantisinin benzerini çiftçilerimizin ürünlerine alım garantisi olarak verin. Sonra, ürünün tüketiciye ulaşana kadar fiyatını katlayan o aracıların fırsatcıların tepesine çökün, analarını ağlatın!

 

Bak bir taşla iki kuş!  İtibarınız 40 kat artarken, millette açlıktan kurtulacak. Vallahi ben  kendi adıma razıyım.. Ülkemizde, kasamızda kalacak olan o 10 milyar dolarla; Audiler, Mercedesler, uçaklar alın, şatafatlı makam odalarını yine  yaptırın…

Sadece 4 milyarcık doları yerli üretime ayırın.

Böyle giderse aç kalacağız aç! yeterki, aç kalmayalım. Biraz da milleti düşünün Allah aşkına!. Ithalat yapanlar bunca yıl doymuştur artık! Biraz da insanlarımız doysun, dengeli beslensin. Çocuklarımız; Meyve, Sebze, Et, Süt, Peynir, Yumurta yiyebilsinler. Aksi halde iskelet ve beyin sistemi gelişmemiş bir nesil gümbür gümbür geliyor beyleeer!