Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

TURPUN BÜYÜĞÜ HEYBEDE!

Manşet Yayın: 11.06.2024 10:28
TURPUN BÜYÜĞÜ HEYBEDE!

Turp dediğime bakmayın asıl ismi “ZAS” Yani “Zorunlu Afet Sigortası”

Bu ay sonu devreye alınacakmış. Zorunlu olduğu için herkes yaptıracak.

ZAS ile birlikte sel, heyelan, fırtına, dolu, çığ ve orman yangınının da sigorta teminatına dahil edilmesi öngörülüyor. Zorunlu deprem sigortası sadece binaları kapsıyordu. Zorunlu Afet Sigortası (ZAS) Çok daha geniş kapsamlı. ZAS ın gündeme gelmesiyle birlikte, doğal afetlerin yapısı gereği köy alanları da kapsama alınacakmış.

 

1999 depreminden sonra Zorunlu Deprem Sigortası ( DASK) getirilmişti. 25 yılda muazzam para toplandı. Bu paralara ne oldu? Yanlış hatırlamıyorsam bakanın biri duble yolları bu paralarla yaptıklarını söylemişti

 

Bütçedeki açığı kapatmanın dahiyane bir yolunu daha buldular. Vergi kelimesi itici ve tepki çekici olduğu için “sigorta”  ismi uygun görülmüş anlaşılan

 

“Kur Korumalı Mevduat” icat eden bakan tarafından çağın buluşu olarak sunulmuştu.

Hep birlikte gördük çağın buluşunu. Bakanlarımız icat konusunda çok başarılı maşallah!

 

Görüyoruz, kamuda tasarruf tedbirleri ardı ardına açıklanıyor. Sosyal medyadaki tepkilerden sonra, geçenlerde muhteremin biri anlaşması yapılan Audisini geri iade etmek zorunda kaldı. Bunları gördükçe gözlerimiz doluyor. Değerli büyüklerimiz Audiden daha değersiz araçlara nasıl binecekler diye uykularımız kaçıyor!

 

Madem ekonomimiz bu kadar zorda malum şirketlerin milyarlarca dolar vergi borçlarını hangi gerekçeyle affettiniz.? Bir değil, iki değil hemde defalarca. İlk duyduğumda buna inanmamıştım!

Sosyal medyada neredeyse hergün rakamlarla paylaşılıyor. Muhalefet tarafından da sorgulanıyor. Yalanlanmadığına göre demek ki, doğru.

 

Vatandaş vergisini yada trafik cezasını biraz geciktirdiğinde faiz işletmesini biliyorsunuz.

Bu nasıl bir çifte standarttır? Anlamak mümkün değil.

 

Yeni vergi reformuyla, az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınacak mış.! Sen çok kazananın vergi borcunu defalarca affedersen, buna kim inanır?

 

Ülkede milyonlarca insan açlık sınırının altında rakamlarla yaşam mücadelesi veriyor.

Insanlar marketlerin, kasapların önünden geçmeye korkuyor.

 

Böyle bir dönem yaşamışmıydık. Yaşım 65 ben hatırlamıyorum.


Mesajınızı gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adana’da kuzenini öldüren sanığa 10 yıl hapis

Gündem Yayın: 25.06.2024 15:40
Adana’da kuzenini öldüren sanığa 10 yıl hapis
DHA

Adana’nın Sarıçam ilçesi Mehmet Akif Ersoy Mahallesi’nde 22 Eylül 2022’de akraba olan iki aile arasında, ailevi konularda çıkan dedikodu nedeniyle husumet başladı. Ailelerin çocukları H.T. ile teyzesinin oğlu Berat Yüce, olay günü mahallede karşılaşınca tartışma çıktı. Tartışmanın kavgaya dönüşmesi üzerine H.T., bıçakla kuzeni Yüce’yi göğsünden yaraladı. Yaralanan Yüce, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

Olaydan sonra yakalanıp tutuklanan H.T. hakkında, Adana Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Davanın karar duruşması yapıldı. Duruşmaya H.T. ile tarafların avukatları katıldı. Son savunması sorulan H.T., okuldan çıkıp yürüdüğü sırada kuzeni Berat’ın omzuna dokunarak, elindeki muştayla kendisine 5 kez vurduğunu söyledi.

“Amacım kendimi korumaktı”

Olaydan 3 ay önce de kuzeni tarafından tehdit edildiğini iddia eden H.T., “Muştayla yaralanınca kendimi savunmak için bıçağımı çıkartıp, korkutmak amacıyla rastgele salladım. Benim kuzenimi öldürmem gibi bir niyetim yoktu. Amacım kendimi korumaktı. Olaydan sonra polise teslim oldum.” diyerek beraatini istedi.

Müebbet 10 yıl hapis cezasına düştü

Mahkeme heyeti, yaşı küçük sanık H.T.’yi önce ‘Kasten öldürme’ suçundan müebbet hapis cezasına mahkum etti. Kuzenini ‘haksız tahrik altında’ öldürdüğü ve yaşının küçük olması, duruşmadaki iyi hali nedeniyle de cezası 10 yıl hapis cezasına indirilip, tutukluluk halinin devamına karar verildi.

Haber Kaynağı: Demirören Haber Ajansı (DHA)