Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

Türkiye’nin en büyük fişek fabrikası açılış için gün sayıyor

Ekonomi Yayın: 16.08.2023 00:18
Kaynak: İHA
Türkiye’nin en büyük fişek fabrikası açılış için gün sayıyor

turkiyenin en buyuk fisek fabrikasi acilis icin gun sayiyor 0 jW2bdW2r
Mite Defense tarafından Sungurlu Organize Sanayi Bölgesine Türkiye’nin en büyük fişek fabrikası açılışa hazır. Yılda 360 milyon fişek üretimi ve Türkiye’nin en büyük poligonuyla güçleniyor. Sungurlu Fişek Fabrikası, Türkiye’nin savunma sanayii alanında kıymetli bir yatırım olarak dikkat çekiyor.

Mite Defense Sungurlu Fişek Fabrikası Genel Müdürü Fatih Doğan İHA muhabirine yaptığı açıklamada, “Türkiye Savunma Sanayi’nin Anadolu’dan Dünyaya yükselen gücü Mite Defense, sahip olduğu altyapı, teknik donanım ve ARGE gücüyle üretmeye, ülkesiyle birlikte büyümeye devam ediyor” dedi.

Çorum’un Sungurlu ilçesine kurulan fabrikanın, 404 dönüm ve 30 bin metrekare kapalı alanıyla Türkiye’nin en büyüğü olduğuna dikkat çeken Doğan, dünya fişek pazarında ehil bir firma olarak yılda 360 milyon adet 5,5645 mm, 7,6239 mm, 919 mm fişeği, en yüksek teknoloji ve kaliteyle üreteceklerini belirtti.

Doğan, Türkiye’nin en büyük fişek fabrikasında üretilen fişeğin öncelik olarak ülkemizdeki güvenlik güçlerinin gereksinimini karşılamak olduğunu, kalan kısmını ihraç edeceklerini tabir etti.

’Türkiye’nin en büyük poligonu’

50 metre, 100 metre ve 557 metre uzunluğunda Türkiye’nin en büyük kapalı poligonunu kurduklarını söyleyen Doğan, “NATO standartlarına uygun kurulan en büyük poligonu Türkiye’ye kazandırmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Türkiye’de bir birinci olan bu poligonda yapılan atışlarla üretilen bu fişeklerin sürat, basınç ya da parçalanma üzere tüm teknik denetimleri de tekraren yapılacak her şeyin kusursuz olması sağlanacak” dedi.

’Kapasitemizi artıracağız’

Fabrikanın kapasitesini genişleterek istidam sayısını 600 şahsa çıkarmayı, 12,1 milimetre ve 12,7 milimetre fişek üretimi de yapmayı planladıklarını belirten Fatih Doğan, ileriki günlerde daha fazla üretim ve daha fazla istihdam sağlayacaklarını tabir etti.

Fabrikanın güvenlik açısından hiçbir külfetinin olmadığını da vurgulayan Doğan, işçinin her türlü eğitimlerini tamamladıktan sonra üretime dahil edildiklerini kaydetti.

Fabrikanın kısa bir mühlet sonra merasimle açılışını yapmayı planladıklarını söz eden Doğan, “Fabrikamızın temelini Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan attı, umarız ki açılışını da kendisi yapar” tabirlerini kullandı.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

İmar ve ruhsatta dijital devir: Artık evrak için belediyeye gitmeye gerek yok

Teknoloji Yayın: 22.09.2023 08:48
Kaynak: İHA
İmar ve ruhsatta dijital devir: Artık evrak için belediyeye gitmeye gerek yok

Samsun’un İlkadım Belediyesi’nde devam eden dijitalleşme çalışmaları çerçevesinde hizmete giren “E-Belge Platformu” ile imar ve ruhsat süreçleri dijitalleşti, artık bu evraklar ile belediyeye gitmeye gerek kalmadı.

Dijital dönüşüm çalışmalarını sürdüren İlkadım Belediyesi, son olarak E-Belge Platformu ile vatandaşların imar durum evrakı (E-ÇAP), yapı ruhsatı (E-RUHSAT), yapı kontrol ve iskan (E-İSKAN), eksper inceleme (E-EKSPER) üzere müracaat süreçlerini tek bir platformda dijital mecraya taşıdı. İmar durumu ve yapı ruhsatı müracaatlarını belediyeye gelerek yazılı olarak yapan vatandaşlar artık belediyeye gelmeden süreçlerini e-belge uygulaması üzerinden çok daha süratli bir formda yapabilecek.

“Belediyeye gelinmesine gerek yok”

E-Belge Platformu hakkında bilgi veren İlkadım Belediye Lideri Necattin Demirtaş, “Vatandaşlarımıza kaliteli, süratli, inançlı ve şeffaf bir halde hizmet sunmak için dijital dönüşüm çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu uygulama ile vatandaşlarımızdan sıklıkla gelen ‘Evrakım kayboldu, evrakım hala imzalanmadı, belediyeye gelip gitmekten yorulduk’ üzere şikayetleri ortadan kaldırıyoruz. Artık kimse belediyede üniteler ortasında dolaşmayacak. Hatta belediyeye gelinmesine bile gerek kalmayacak. E-Belge Platform uygulaması ile vatandaşlarımız istedikleri bilgi ve evrakla İlkadım Belediyesi kurumsal web sitesinden erişim sağladıktan sonra ana sayfadaki süratli menüde bulunan ‘E-Belge Platformu’ uygulamasına giriş yapabilecek. E-belediye üyelik süreçleri denetiminden sonra uygulamaya basitçe erişim sağlanacak” dedi.

Ekspertiz incelemeleri de dijital ortamda yapılıyor

Belediye Hizmet Binası Çok Gayeli Salon’da düzenlenen toplantıda uygulamanın kullanımı ve getirdiği kolaylıkları anlatan yazılım firması yetkilileri ise şu bilgileri verdi:

“Geliştirdiğimiz E-Belge Platformu’na girerek e-devlet, telefon ve mail adresi ile kendi isminize sistemde bir profil oluşturuyorsunuz. Talepler doğrultusunda ilgili dokümanlar sisteme yüklenerek elektronik imzalı dokümanlar dijital olarak hazırlanıyor. Uygulama; hazırlanmakta olan imar durumu dokümanının ve yapı ruhsatı talebinin hangi etapta olduğu yapı sahibine ve yapı müteahhidine SMS ve mail yoluyla otomatik olarak bildiriyor. Böylelikle vatandaşlar müracaatının hangi kademede olduğunu takip edebiliyor. Onaylanan proje ve evraklar elektronik olarak imzalandığı için E-Belge Platformu uygulaması ile vatandaşlar vakitten ve kağıt tüketiminden tasarruf ederek imar müracaat süreçlerini belediyeye gelmeden dijital ortamda tamamlayabiliyor. Birebir vakitte yapı kontrol sürecinin de dijital ortama taşınmasıyla yapının kontrolüne ait tüm bilgi ve dokümanlar elektronik ortamda takip edilebiliyor. Yapı kullanma müsaade evrakı taleplerinde de müracaat sahibi süreci dijital ortamda takip etme imkanı buluyor. Kredi ile konut almak için yapılan müracaatlarda ekspertiz incelemelerinin de dijital ortamda yapılması kolaylığı sunulduğundan süratli bir halde kredilendirme süreçlerinin yürütülmesine imkan sağlıyor.”