Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Türk, İspanyol ve İtalyan Mutfağı Bir Arada

Gündem Yayın: 01.07.2022 15:45 |Güncelleme:04.07.2022 07:45
Türk, İspanyol ve İtalyan Mutfağı Bir Arada

Safranbolu Belediyesi ve Karabük Üniversitesi işbirliği ile yürütülmekte olan ve Türkiye – İtalya ve İspanya deniz mutfağının sentezi ile ortak bir tabak oluşturulmasının hedeflendiği ve finalinin Safranbolu Turizm Fakültesinde düzenlendiği Avrupa Birliği destekli proje ‘International Synthesis of Seafood Cooking and Presentation Methods’ katılımcıları Belediye Başkanı Elif Köse’yi ziyaret etti.

3 Ülkenin gençleri tarafından hazırlanan ve birbirinden lezzetli yemeklerin hazırlandığı projenin ardından Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse’yi makamında ziyaret eden İtalyan ve İspanyol ekibinin Safranbolu ile ilgili birbirinden güzel sözleri dikkatlerden kaçmadı.

Yaklaşık bir saat süren ziyaretin ardından bir açıklama yapan Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, “International Synthesis of Seafood Cooking and Presentation Methods” isimli projenin Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği Başkanlığı, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı bünyesindeki Mesleki Eğitim Koordinatörlüğü tarafından kabul edilmiş bir proje olduğunu söyledi.

TANINIRLIK ARTACAK

3 Ülkeni mutfağının bir arada sentezlendiğini hatırlatan Başkan Elif Köse, “ Yine bu proje ile uluslararası tanınırlığının arttırılması ve yemek kültürleri özelinde toplumlar arası kültürel köprülerin kurulması amaçlandı. Bu şekilde uluslararası düzeyde deniz ürünlerine yönelik sağlıklı beslenme kültürünün gelişmesine ve inovatif yeniliklerin yapılmasına katkı sağlanacak” dedi.

Safranbolu olarak böyle bir projede yer almaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade eden Başkan Köse, “ Safranbolu, sahip olduğu kültürel değerleri ve bu değerleri korumadaki başarısı ile Dünya Miras Listesine girmeyi başarmış en önemli turizm şerhlerimizden birisi. Uluslararası düzeyde gerçekleştirilen iş birliğine yakın gelecekte işletmeler de dahil edileceğinden, inovatif yaklaşımlarla birlikte deniz ürünlerinin sahip olduğu potansiyelin gastronomi turizminde de etkisini göstereceğine inanıyorum. Proje de emeği geçen başta Karabük Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Refik Polat’a, proje yürütücüsü Dr. Öğr. Üyesi İrfan Yurt’a, Belediyemizi ve İlçemizi temiilen katılım sağlayan Başkan Yardımcımız Halil Bakkal ve muhteşem ürünleri ortaya çıkaran aşçı ve öğrencilere teşekkür ediyorum” dedi. (Halil Kızılyer)

 


1 Mesaj

Yozgat İtalya'yı Giydiriryor – Karabük Haber Postası · 10.10.2023,

[…] basic ve polo yaka tişörtlere kadar ünlü markalarının üretimi yapılan fabrikada ürünler İtalya, ABD, Kanada, İngiltere ve İspanya gibi ülkelere gönderiliyor. Fabrikada ayrıca İtalya Seri A […]


Mesajınızı gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç hırsızlığından aranıyordu: Alkollü ve ehliyetsiz araç kullanırken yakayı ele verdi

Kastamonu Yayın: 18.06.2024 00:52
İhlas Haber Ajansı

Kastamonu’da araç hırsızlığından aranan şahıs, ehliyetsiz ve alkollü araç kullanırken yakalandı.

Edinilen bilgiye göre, Kastamonu Emniyet Müdürlüğü Araç İlçe Emniyet Amirliği ekipleri, dün ilçede iki aracın çalındığı ihbarı üzerine harekete geçerek geniş çaplı çalışma başlattı. Ekipler, yaptıkları çalışma sonucu araçları terk edilmiş halde buldu. Hırsızlığı M.G. isimli şahsın gerçekleştirdiğini tespit eden polis ekipleri, şüpheliyi Araç ilçesinde başka bir aracı kullanırken yakaladı. Ekiplerin yaptığı kontrollerde şüphelinin 1,90 promil alkollü olduğu, ayrıca ehliyetinin de bulunmadığı belirlendi. M.G.’ye ehliyetsiz ve alkollü araç kullanmaktan toplam 40 bin 468 lira para cezası uygulayan ekipler gözaltına aldı. Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen şahıs çıkarıldığı mahkemece ‘hırsızlık’ suçundan tutuklandı.