Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

TTK, Eski Hükümlü İşçi Alacak

Zonguldak Yayın: 21.05.2014 07:51

ZONGULDAK Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Gönül Demirsu, TTK Genel Müdürlüğü’ne eski hükümlü işçi alınacağını bildirdi. Türkiye Taşkömürü Kurumu Genel Müdürlüğü’ne daimi işçi statüsünde 13 eski hükümlü işçi alınacak. 20 Mayıs 2014 tarihinde başlayacak müracaatlar 29 Mayıs 2014 tarihinde sona erecek. Zonguldak Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Gönül Demirsu, “Kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına hüküm giyenler ile devlet memuru olmaya engel bir suçtan hüküm giyenler, cezasını infaz kurumlarında tamamlayanlar, cezası ertelenenler ve koşullu salıverilenler yada özel kanunlarda belirtilen şartlardan dolayı istihdam olanağı bulunmayanlar veya ömür boyu kamu hizmetlerinden yasaklı bulunanlar başvurabilecektir. İlgililer bu durumlarını Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan alınan ‘Tahliye Edilen Hükümlüye Ait Durum Bildirim Formu’ ile belgelendirmek zorundadır. Söz konusu ilana başvurabilme şartları için 10 kişilik talep için E sınıfı ehliyetli şoför, 3 kişilik iş makinası operatörlüğü talebi için G sınıfı ehliyetli iş makinası operatörü olmak gerekmektedir. Müracaatlar sona ermesini müteakip 5 iş günü içinde İl Müdürlüğümüz tarafından oluşturulacak kura listesi Türkiye Taşkömürü Kurumu Genel Müdürlüğü’ne gönderilecektir. İlanlarda Zonguldak ikamet şartı bulunmakta olup, en az ilkokul mezunu ve diğer şartları sağlayanlar başvuru yapabilecektir” dedi.

Paylaş:

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Avcı, “Kamuda istihdam edilen şehit madenci sayısı 496’ya ulaştı”

Zonguldak Yayın: 01.10.2023 04:48
Kaynak: İHA
Avcı, “Kamuda istihdam edilen şehit madenci sayısı 496’ya ulaştı”

AK Parti Zonguldak Milletvekili Muammer Avcı kamuda, şehit madenci yakınlarının istihdam edilmesine ilişkin açıklamada bulundu.

Vekil Avcı yaptığı açıklamada kamuda istihdam edilen şehit madenci yakınını sayısının 496’ya ulaştığını ifade ederken, işlemleri devam eden 255 kişinin ise kısa sürede iş başı yapacağını ifade etti. Avcı açıklamasında şöyle dedi:

“Bilindiği üzere; hükümetimiz tarafından getirilen yasal düzenleme ile birlikte; yer altı kömür madenlerinde bugüne kadar yaşanan kazalarda yaşamlarını yitiren madenci kardeşlerimizin yakınlarına bir kişilik istihdam hakkı tanınmıştı. Hayatını kaybeden kişinin yakınlarından biri kamuda sürekli işçi olarak iş başı yapmasına ilişkin süreç hızla devam ediyoruz Düzenlemeye göre; istihdam hakkından sırasıyla ölen madencinin eş ve çocuklarından birisi, eşi ve çocuğu yoksa kardeşlerinden biri yararlanıyor. Düzenlemenin Resmi Gazete ’de yayınlanması ile birlikte; Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları, Bakanlığımız yakın takipleri ile alımlar devam ediyor. Zonguldak, Bartın ve Karabük’te yapılan başvurular neticesinde; 21 Eylül 2023 tarihi itibari ile 496 şehit madenci yakını kamuda iş başı yaptı. Başvuru süreci devam eden 255 kardeşimizde kısa sürede inşallah iş başı yapacaklar. Önemle belirtmek istiyorum ki; her daim minnet duyacağımız şehit madencilerimizi hiçbir zaman unutmayacağız. Bu vesileyle, tüm şehit madencilerimizi tekraren minnetle yâd ediyorum, ailelerine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. Aziz hatıraları daima yaşayacak. Mekânları cennet olsun. Cumamız mübarek, Allah’ın rahmet, bereketi üzerimize olsun.”