Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Sivas-Ankara Yüksek Hızlı Tren hattında bayram yoğunluğu

Teknoloji Yayın: 26.06.2023 11:25
Sivas-Ankara Yüksek Hızlı Tren hattında bayram yoğunluğu

İki ay önce hizmete alınan Sivas-Ankara Yüksek Hızlı Tren hattında iki ay gibi kısa bir sürede 100 bin yolcu taşındı.

Sivas’ta yıllardır beklenen ve 26 Nisan itibarıyla seferlerine başlayan Yüksek Hızlı Tren’de (YHT), Kurban Bayramı yoğunluğu yaşanıyor. Bayram öncesi seferlerin artırıldığı YHT, günde 3 bin yolcu taşıyor.
Ankara ve Sivas arası yolcuğunu 2 saat 35 dakikaya kadar düşüren mega projenin Sivas için çok büyük bir şans olduğunu dile getiren Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Zeki Özdemir, “26 Nisan’da başlayan Sivas-Ankara Yüksek Hızlı Trenimiz aynı yoğunlukta yolcu taşımaya devam etmektedir. Sivas Valiliğinden alınan bilgilere göre, geçen 2 ayda 100 bine yakın yolcuyu hem karşıladık hem de yolcu ettik. Bu Sivas ekonomisi ve sosyal hayatı için mutluluk verici. İnşallah Yüksek hızlı trenimizin daha çok ekonomiye katkı sağlayacak girişimlerde bulunarak trenimizden faydalanmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

“Sivaslılar Ankara’ya gitmeye alıştı”

Hızlı Tren ile birlikte şehirde canlılık yaşandığını ifade eden Özdemir, şunları kaydetti:

“Sivaslılar Ankara’ya gitmeye alıştı, Ankara’daki dostlarını buraya davet etmeye alıştı. Sivaslılar olarak Ankara’dan veya da çevre illerden buraya gelen misafirlerimizi ağırlamaya alıştık. Sivas Valiliğinden aldığımız bilgilere göre günlük ortalama yolcu sayısı 3 bine yakın. Biz de Ticaret ve Sanayi Odası olarak diğer kurumlarımızla beraber hızlı trenle gelen konuklarımızı Sivas’ta daha iyi nasıl ağırlarız? Onlara Sivas’ı daha iyi nasıl tanıtırız? Bu paydayı sanayimize katkı sağlamasını nasıl sağlarız? Eğitime nasıl katkıları olabilir? Bunlara kafa yoruyoruz. Bugünlerde Ankara’ya üç sefer var, bayram süresince de yoğun olan günlerde artı bir sefer daha konulacağı bilgisini aldık. İstanbul’dan ve Ankara’ya yakı illerden Sivas’a hemşerilerimizin geleceğini ve bayram tatillerini burada geçireceklerini biliyoruz. Bayram yoğunluğu konusunda da önlemler alındığını Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları’ndan öğrendik. Bayram öncesinde de bu yoğunluk yaşanıyor. Şuan devam eden üç seferlerinde tamamen dolu olduğunu görüyoruz. Ben ilk baştan beri bu işin sadece seyahat olmadığını belirtmeye çalıştım. Yeni organize sanayi bölgemiz hızlı bir gelişim gösteriyor ve bu yüksek hızlı trenle de insanlarımızın sanayiye katkı sağlayacak, istihdam sağlaması anlamında da tenimizin çok fayda sağlayacağını düşünüyorum.” (İHA)


Mesajınızı gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ruhsatsız maden ocağının önünde yüksekten düşen işçi hayatını kaybetti

Gündem Yayın: 17.07.2024 16:52
İhlas Haber Ajansı

Zonguldak’ta iddialara göre ruhsatsız işletilen maden ocağının önünde yüksekten düşerek yaralanan Satılmış Gedik isimli işçi, kaldırıldığı hastanede tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti.

İddialara göre olay Kilimli ilçesine bağlı Damarlı Mahallesi Açık İşletme mevkiindeki orman sahasında meydana geldi. Sahadaki ruhsatsız işletilen maden ocağında çalışan Satılmış Gedik (32) isimli maden işçisi, kendisini hastaneye getiren D.Y.’nin iddiasına göre maden ocağının önünde yüksekten düşerek yaralandı. Kilimli Semt Polikliniği’ne getirilen Satılmış Gedik yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti. Otopsi için Atatürk Devlet Hastanesi’ne sevk edildi.

TTK ekibi ve Olay Yeri İnceleme Müdürlüğü ekipleri olay yerinde çalışma başlattı.

Paylaş: