Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Silvikültür Eğitimleri Sona erdi

Gündem Yayın: 27.06.2022 20:55
Silvikültür Eğitimleri Sona erdi

Silvikültür eğitimleri Yenice İşletme Müdürlüğünde yapılan tatbikatla sona erdi. Düzenlenen tatbikatta 2021 yılında yapılan kayın gençleştirme çalışmaları sonucunda elde edilen gençlikler öncelikli olarak, gençliklerde uygulanacak bakım tedbirlerinin neler olduğu, teorik olarak anlatılmasının ardından İşletme Müdürü, Müdür Yardımcısı, İşletme Şefleri ve Muhafaza Memurları bizzat uygulamalı olarak yaptılar.

Bir çok bilginin tekrar edilmek suretiyle pekiştirildiği, pratik yöntemlerin tartışılarak yerinde belirlendiği tatbikatta bilgilendirme ve değerlendirmelerde bulunan  Orman Bölge Müdürü  Faruk Bayraktaroğlu,  “Gençliği, sahaya gelişinden karışım ve kuruluş bakımından mahalli gençleştirme ve işletme amacına uygun nitelikte bir genç mescerenin kurulmasını sağlayıncaya kadar bakım yapmaktır. Yaşlı ormanlarımız fazla o yüzden gençleştirme çalışmaları bizim için çok önemli.

Orman yapay veya doğal olarak kurulduktan sonra teknik olgunluk çağına gelinceye kadar bakıma ihtiyaç duyar. Bizim işimiz ormanı korumak, gerekli silvikültürel metotlarla ormanın devamlı ve dayanıklı bir hale gelinceye kadar dış etkilere karşı koruyucu tedbirlerini almaktır. Amacımızı bileceğiz onun için de okuyacağız kendimizi sürekli geliştireceğiz çünkü ormancılık teknik bir iştir. Mesleki dayanışmanın en fazla olduğu bir kurumuz o yüzden bildiklerini paylaşın bilmediklerinizi ise mutlaka sorun. Soru sormak ayıp değil bilakis öğrenme isteğinin göstergesidir.

Çalışacağınız ağaç türünün fizyolojisini ve biyolojisini iyi bilmek yaptığımız müdahale yöntem ve çeşitlerini seçerken çok önemli. Kendinizi fark ettirmenin tek yolu bilginizdir” dedi. (Halil Kızılyer)

 


Mesajınızı gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kemikli Rampaları’nda tatil dönüşü yoğunluğu sürüyor

Gündem Yayın: 23.06.2024 00:52
İhlas Haber Ajansı
Kemikli Rampaları’nda tatil dönüşü yoğunluğu sürüyor

İstanbul’u Karadeniz’e bağlayan ve 21 ilin geçiş noktası olan Karabük’ün Kemikli Rampaları’nda bayram tatilinin dönüş yoğunluğu devam ediyor.

Kurban Bayramı tatilinin bitimine 1 gün kala memleketlerine gelen vatandaşların evlerine dönüşü sürüyor. İstanbul’un Karadeniz’e bağlantısının sağlandığı Karabük’ün Eskipazar ilçesinde yer alan Kemikli Rampaları’nda İstanbul istikametine trafik yoğunluğu akıcı bir şekilde devam ediyor.

Uzun araç trafiği ise dron ile görüntülendi.

Paylaş: