Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

SEÇİM YEREL, SİYASET GENEL..

Manşet Yayın: 26.03.2024 16:21 |Güncelleme:27.03.2024 11:22
SEÇİM YEREL, SİYASET GENEL..

Ay sonunda yapılack yerel seçimler için, siyasette tansiyon yükselmeye, alanlar ısınmaya başladı..

Karabük il ve ilçelerinde, siyasi partiler, seçim çalışmaları için meydanlarda..

Siyaset, Karabük’e yatırım ve proje konusunda biraz cimri davranmakta..

Geçtiğimiz dönemlerde, genel ve yerel seçimlerde Karabük siyaseti, önemli bazı projeleri gündeme getirmesine rağmen, iktidara gelen siyaset, kendi projelerini de görmezden geldi..

Lojistik merkezi, MKE Mühimmat Üretim Fabrikası gibi yatırımlar, Karabük ekonomisine güç katacak, istihdam sağlayacak projeler…

İktidar adaylarınca geçmiş dönemlerde gündeme getirilmiş bu projeler de, uygulama safhasına geçilememiş, sadece seçim projesi olarak kalmış..

Yerel seçimler adeta bir genel seçim havasına dönüşürken, seçimlerde pek Karabük’e yolu düşmeyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Karabük’ü ziyareti, yerel seçimlerin önemini ortaya koymakta..

İktidar kanadında, adaylardan daha çok Cumhurbaşkanı, bakan, milletvekilleri ve bürokrasi siyaset sahnesinin her alanında yer aldığı yerel seçimler de hedef;

Muhalefet için, yerel yöetimlerde kendisine daha fazla alan açarak iktidarı yerel yönetimlerde güçsüzleştirmek, dolayısıyla halk ile bağlantısını zayıflatmak..

İktidar için ise, belediye başkan adaylarınının tanıtımından ziyade, hükümet icraatlarını ön plana çıkartarak, özellikle büyükşehir belediyelerininin yapması gereken projeleri hükümet üstlenerek, seçmenin tercihini iktidardan yana çevirme siyaseti ile muhalefeti seçmen nezdinde etkisiz bırakmak…

İktidarın, tüm devlet imkanlarıyla sahada olduğu yerel seçimler,  yerelden çıkarılarak genel seçim havasında, seçim sathının her alanında muhalefeti güçsüz bırakarak, seçmenin tercihini iktidar yönüne çevirme mücadelesine dönüştü?

Yerel seçimleri genel seçimler havasına sokarak, geçtiğimiz dönemde yerelde kaybettiği gücü, devletin tüm imkanlarını kullanarak yeniden kazanmak isteyen iktidar, hiçbir yasal engel tanımadan kazanmaya koşuyor…

Karabük’ün yerel seçim savaşı Cumhur İttiakı arasında geçiyor…

Yerel seçimlerin Karabük tarafı ise, üç yıllık iktidarını dördüncü yıla taşımak isteyen Cumhur İttifakı ortağı MHP, başkan Vergili ile dördüncü dönemin kapılarını açmak istiyor..

Muhalefet kanadı ise Karabük’ün yerel seçim şifrelerini çözemediği için, yerel seçim sahasına baştan iştahlı giremedi..

Ana muhalefet partisi CHP, bugünkü siyasi ortamı değerlendiremezse, bundan sonra böyle bir siyasi ortamı yakalayamayacağı için, Karabük’te yok hükmüne geçmek istiyor galiba..

İttifak ortağı AKP ile MHP ayrı adaylarla seçime girdiği için, üç dönem Karabük’ü yöneten ittifakın küçük ortağı Vergili ile devam mı diyecek, yoksa ittifakın büyük ortağı AKP, yeter artık sıra bizde mi diyecek…

Seçim Yerel, Siyaset Genel tezinden kim galip çıkacak, Pazar günü göreceğiz…

Son günlerin Karabük gündemine düşen öğrenci bombası, şehirde sorunların bitmek bilmediğini gösteriyor….

Geçmişte zaman zaman olaylarla gündeme gelen Karabük Üniversitesi, bugün yine yabancı öğrenci sancısı çekmekte…

Öğrenci sayısını artıracağım diye Afrikalı öğrencilere kapılarını açan Karabük üniversitesi, şehre sıkıntılı günler yaşatmakta…

Liyakatsız, rektör, yönetici ve akademisyen atamaları, üniversitelerdeki bugünkü sorunların nedeni olsa gerek…

Düşünce ve görüşlerin ışık olması dileğiyle…

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Trabzonspor, Kayserispor maçı hazırlıklarını tamamladı

Spor Yayın: 21.04.2024 08:48
İhlas Haber Ajansı
Trabzonspor, Kayserispor maçı hazırlıklarını tamamladı

Trabzonspor, Trendyol Süper Lig’in 33. haftasında deplasmanda oynayacağı Kayserispor maçı hazırlıklarını bugün yaptığı antrenmanla tamamladı.

Mehmet Ali Yılmaz Tesisleri’nde Teknik Direktör Abdullah Avcı yönetiminde yapılan antrenman ısınma hareketleriyle başladı. Ana bölümde ise taktik çalışması gerçekleşti. öte yandan bordo-mavililerde kamp kadrosu da belli oldu. Karadeniz ekibinde Trezeguet sakatlığı nedeniyle kadroda yer almazken, Kayserispor maçı kamp kadrosunu şu isimlerden oluştu:

“Uğurcan Çakır, Muhammet Taha Tepe, Onuralp Çevikkan, Rayyan Baniya, Stefano Denswil, Joaquin Fernandez, Thomas Meunier, Eren Elmalı, Arif Boşluk, Berat Özdemir, Batista Mendy, Kerem Şen, Umut Güneş, Enis Bardhi, Göktan Gürpüz, Taxiarchis Fountas, Nicolas Pepe, Edin Visca, Paul Onuachu, Mislav Orsic, Enis Destan, Umut Bozok.”

Paylaş: