Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

Samsun’da TYP ile 1047 kişi işe alınacak

Ekonomi Yayın: 27.08.2023 04:24
Kaynak: İHA
Samsun’da TYP ile 1047 kişi işe alınacak

Samsun’da Toplum Faydasına Programlar (TYP) ile 1047 kişi işe alınacak.

Samsun Çalışma ve İş Kurumu Vilayet Müdürlüğü tarafından işsizlerin çalışma alışkanlık ve disiplininden uzaklaşmalarını engellemek, bu şahıslara süreksiz gelir takviyesi sağlamak ve kamu hizmetlerini desteklemek emeliyle 2023 Eylül-2024 Haziran ayları ortasında en fazla 9 ay çalıştırılmak üzere 1047 kişilik süreksiz müddetli personel alımı yapılacak. Vilayet Müdürlüğünden yapılan açıklamada süreksiz olarak istihdam edileceklerin 942’sinin Ulusal Eğitim Müdürlüğüne(MEM) bağlı okullarda, 105’inin ise Gençlik Spor Vilayet Müdürlüğüne(GSB) bağlı kurumlarda çalışacağı belirtildi.

Yapılan açıklamada başvuracak şahısların; 18 yaşını tamamlamış olmaları, programa müracaat tarihi prestijiyle işsiz olmaları (SGK’lı, BAĞKUR’lu, emekli olmaması), Adres Kayıt Sistemine (AKS) nazaran tıpkı adreste ikamet eden bireylerden yalnız birinin programdan faydalanabileceği, 27 Eylül 2017 tarihinden sonra TYP’den toplamda 9 ay yararlanan şahısların müracaat yapamayacağı, hane geliri taban fiyatın 1,5 katı olan 17 bin 103 lirayı aşan bireylerin yeniden müracaat yapamayacağı tabir edildi.

Açıklamada ayrıyeten, “Başvuru kaidelerini sağlayan şahıslar İŞKUR Vilayet Müdürlüğü, İŞKUR Hizmet Merkezleri, ALO 170 ve iskur.gov.tr den; 25-29 Ağustos tarihleri ortasında MEB için; 26-30 Ağustos tarihleri ortasında GSB için müracaatlarını gerçekleştirebilirler. Her iki müracaat için kuralar 1 Eylül tarihi itibariyle ‘noter yöntemi’ ile çekilmesi planlanmaktadır. Sonuçlar ilgili kurumlarca açıklanacaktır” denildi.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Ordu’da özgür piyasada fındık 100 lirayı aştı

Ekonomi Yayın: 22.09.2023 00:48
Kaynak: İHA
Ordu’da özgür piyasada fındık 100 lirayı aştı

Ordu’da hür piyasada fındık fiyatları 100 lira düzeyine ulaşırken, üreticiler fındıklarını depolayacaklarını söyledi. Türkiye Ziraat Odaları Birliği İdare Heyeti Üyesi Arslan Soydan, “Serbest piyasa süratli bir halde yükselişe geçti ve 100 lira düzeylerinde hatta birtakım noktalarda üzerinde alım yapan alıcıları görüyoruz, bu yükseliş devam edecektir” dedi.

Türkiye’de en fazla fındık üretimimin yapıldığı Ordu’da hür piyasada fiyatlar 100 lira düzeylerine kadar yükseldi. Üreticiler, fiyatların daha da artacağını düşündüklerini, bu yıl rekoltenin açıklananın altında olduğunu belirterek, mahsullerini depolayacaklarını söyledi.

“Yükseliş süratli bir biçimde devam edecektir”

Türkiye Ziraat Odaları Birliği İdare Heyeti Üyesi Arslan Soydan, “TMO fındık alımlarına başladığında özgür piyasa 72 liradan alımlara başlamıştı. Şu anda ise bir aya yakın müddettir fındık pazara iniyor, hür piyasa süratli bir biçimde yükselişe geçti ve 100 lira düzeylerinde hatta kimi noktalarda üzerinde alım yapan alıcıları görüyoruz. Tabi bu yükseliş devam edecektir. Biz üreticilerimize bilhassa hasat bittikten sonra ‘ihtiyacınız kadar fındığı pazara indirin’ formunda açıklamalarda bulunduk. Üreticilerimiz de bunları dikkate aldı ve bu üreticilerin ellerinde fındıkları duruyor, muhtaçlığı olan üreticiler ise pazara fındıklarını indirdi. Şu anda 100 lira düzeylerinde olan fındık fiyatları süratli bir halde yükselecek” diye konuştu.

“Ciddi bir talep var, fındık yok satıyor”

Bu yıl rekoltenin düştüğünü ve Türk fındığının kalitesinin öbür ülkelere nazaran çok yüksek olduğunu aktaran Soydan, “Bahçede görülen fındık ağustos ayında harmana gelmedi. Yani genel bir rekolte düşüşü var. Bu düşüş karşısında nitekim ülkemizde üretilen fındığa da önemli bir talep var. Fındık çok kıymetli bir ihracat eseri. O açıdan fındık yok satıyor. Üreticinin bu günlerdeki fiyatlar, hasattan çabucak sonra bekledikleri fiyatlardı. En azından fındığını elinde bulunduran üreticilerimize yüksek fiyattan sağma fırsatı doğdu” sözlerine yer verdi.

“Verim ve kaliteyi arttırmamız lazım”

Serbest piyasada oluşan fiyatların 2024 yılı dönemini da olumlu istikamette etkileyeceğini aktaran Soydan, “Talebin ağır olduğu Türk fındığının yerini öbür bir ülkenin fındığının dolduramayacağını açıkça görüyoruz. Onun şuan oluşan fiyatların, gelecek dönem daha da âlâ olacağını düşünüyoruz. Bizim de fındığımıza en düzgün formda bakarak, randıman ve kaliteyi arttırmamız lazım” biçiminde konuştu.

Zeynep Şahin isimli fındık üreticisi oluşan 100 TL’lik fiyatın kendisi için yetersiz olduğunu, bu sebeple mahsulünü depoda bekleteceğini söyledi. Şahin, “Şu anda piyasa yeterli üzere lakin ileride daha güzel olacak üzere. Bu sene kayıp var, yaklaşık 1 ton eserimiz olur” biçiminde konuştu.

İsmet Sırtbaşı isimli üretici de kimi manavlarında fındığın 105 liradan da alıcı bulduğunu söyledi. Piyasada fındığın biraz daha yükselmesini beklediğini belirten Sırtbaşı, sonrasında ise depolayacak yeri olmadığı için satacağını tabir etti.