Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Samsun’da sanayi dönüşümünde son dönemeç

Ekonomi Yayın: 22.08.2023 04:00
İhlas Haber Ajansı

Toybelen Sanayi Sitesi inşaatının yüzde 74’ü tamamlandı. Samsun Büyükşehir Belediye Lideri Mustafa Demir; “2024 yılının ortalarında esnafımız buraya taşınmış olacak” dedi.

Önemli yatırımlara imza atan Samsun Büyükşehir Belediyesi, kentsel dönüşüm çalışmalarını da Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile TOKİ iş birliğinde sürdürüyor. Türkiye’nin deniz görünümlü birinci sanayi sitesi olan Toybelen Sanayi Sitesi inşaatı süratle yükselmeye devam ediyor. 700 dönüm büyüklüğündeki Toybelen Sanayi Sitesi, bin 526’sı sanayi, 82’si ticari tip olmak üzere toplamda bin 608 iş yerinden oluşuyor. Yüzde 74’ü tamamlanan ve tasarımı, fonksiyonelliği ve alt yapısı ile ülkenin en çağdaş sanayi sitesi olacak projenin 2024 yılında bitirilmesi hedefleniyor. Proje tamamlandığında, Canik ilçesinde bulunan Gülsan Sanayi Sitesi esnafı Toybelen’e taşınacak.

Gülsan hayat alanına dönüşecek

Gülsan Sanayi Sitesi’ni Türkiye’nin en büyük sanayi dönüşümüyle boşaltacak belediye, kentin çehresini ve vizyonunu değiştirecek doğal ömür alanı projesinin startını verecek. 650 dönüm büyüklüğündeki Gülsan Sanayi Sitesi, Millet Bahçesi ve Doğupark ile bütünleşerek doğal ömür alanına dönüştürülecek. Hayat alanında, 252 dönümlük botanik bahçesi, mescidi, kültür, toplumsal, eğitim ve çocuk oyun alanlarının yer alacak.

“2024 yılında esnafımızı buraya taşıyacağız”

Toybelen Sanayi Sitesi’ndeki inşaat çalışmalarının aralıksız devam ettiği bilgisini veren Samsun Büyükşehir Belediye Lideri Mustafa Demir, “Projenin yüzde 74’ü tamamlanmış durumda. Proje takvimi kusursuz formda işliyor. Kentimize altyapısı ve dizaynıyla çağdaş bir sanayi sitesi kazandırıyoruz. Türkiye’nin deniz görüntülü birinci sanayi sitesi. Esnafımızı 2024 yılında buraya taşınacağız. Taşınma süreci biter bitmez de Gülsan Sanayi Sitesi’ndeki dönüşümün startını vereceğiz. Sanayi dönüşümüyle halkımızın ömür kalitesini artıracak ve kentimize vizyon katacak mükemmel bir projeyi hayata geçireceğiz” dedi.

“7/24 sahadayız”

Hizmet için 7/24 alanda olduklarının altını çizen Lider Demir ayrıyeten, “İnsanlarımızı seviyoruz. Bu nedenle her alanda içtenlikle, uğraşla ve özveriyle çalışıyoruz. Tüm takımımızla birlikte 7/24 alandayız. Samsun’u geleceğe emin adımlarla taşıma noktasında büyük bir efor içerisindeyiz. Gülsan’ın taşınması demek, sanayi bölümünün daha kaliteli ve tertipli halde kümeleşmesi, sanayi esnaflarımızın gelecek tasası yaşamadan uzun yıllar faaliyet göstermesi, çağdaş ve çağdaş kentleşmenin hızlanması, halkımızın memnun ve huzurlu olması demektir” diye konuştu.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Tokat Valisi Hatipoğlu: “40 konut, 17 ahır, 7 samanlık ve 1 cami heyelandan etkilendi”

Dünya Yayın: 24.02.2024 20:48
İhlas Haber Ajansı
Tokat Valisi Hatipoğlu: “40 konut, 17 ahır, 7 samanlık ve 1 cami heyelandan etkilendi”

Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, Niksar ilçesine bağlı Günebakan köyünde meydana gelen heyelan nedeniyle inceleme yaptı. Vali Hatipoğlu, “40 konutumuz, 17 ahırımız, 7 samanlık ve 1 camimiz afet alanı içerisindedir” dedi.

Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, Tokat’ın Niksar ilçesine bağlı Günebakan köyünde meydana gelen heyelan nedeniyle incelemede bulundu. Niksar Kaymakamı Ekrem Çeçen, kurum müdürleri ve köy sakinleri Vali Hatipoğlu’nu köy girişinde karşıladı. AFAD İl Başkanı Süleyman Yiğit, yaşanan kaymayla ilgili Vali Hatiopoğlu’na bilgiler verdi.

“Jeolojik etütler, çalışmalar devam ediyor”

Jeolojik etütlerin ve çalışmaların devam etiğini belirten Vali Hatipoğlu, “Günebakan köyümüzde afet alanında tekrar incelemeye geldik. Burada bilindiği üzere 40 konutumuz, 17 ahırımız, 7 samanlık ve 1 camimiz afet alanı içerisindedir. Bunlarla ilgili olarak tespitlerimizi yaptık. Afet etkili alan ilanımızı da gerçekleştirdik. Bölgeyi tamamıyla boşaltmıştık. Tahliye etmiştik. 27 hanemiz, burada oturanlar, şu an itibariyle onlar çeşitli çözümlerini ürettiler. Bizden herhangi bir yerleşim talepleri olmamıştı. Konteyner veya benzeri şekilde talepleri olmamıştı. Yakından ilgileniyor arkadaşlarımız. Kaymakam bey AFAD İl müdürümüz, bu hanelerle ilgili sakinlerimizle ilgili gerekli çalışmaları yaptık. Listemizi astık. Otuz günlük bir süresi var. Bu sürenin sonunda da yine çalışmaya devam edeceğiz. Jeolojik etütler, çalışmalar devam ediyor. Ayrıca baharla birlikte herhangi bir hareket olur mu? Ek bir kayma gerçekleşir mi? Onunla ilgili olarak da takibimiz devam edecek. Vatandaşımızı mağdur etmeden en kısa zamanda özellikle konutla ilgili olarak ve diğer ihtiyaçlarıyla ilgili olarak çalışmalarımızı gerçekleştireceğiz. Kimsenin kaygı duyacağı endişe edeceği şey oluşmasına meydan vermeyeceğiz” dedi.

“Alternatif üretmeye çalışacağız”

Vatandaşların kullandığı tehlikeli patika yolla ilgili olarak ise Vali Hatipoğlu, “Şu anda tabii mevcut kayma alanıyla ilgili olarak herhangi bir çalışma yapılabilmesi mümkün değil. Bununla ilgili olarak da alternatif üretmeye çalışacağız. Ama hareket tamamen durmadan, stabil hale gelmeden de bununla ilgili olarak bir şey yapılabilmesi çok mümkün değil. Ulaşımla ilgili olarak vatandaşımızın da yine kaygı duymadan en kısa zamanda çözümlerini de üretmeye çalışacağız” diye konuştu.

“Jeolojik çalışmalarla belli olacak”

Köyün nereye taşınacağı ile ilgili olarak da Hatiopğlu, “Yerleşim yeri köyün girişine mi arka tarafına yapılacak tamamen jeolojik çalışmalarla ve elimizdeki imkanlarla ortaya çıkacak. Bilindiği üzere yerleşim alanı yeni bulunabilecek yerler değil. O anlamda arkadaşlarımız köyün her iki yerle ilgili de çalışmaları yapacaklar. Alternatifleri bize getirecekler. Biz de ona göre bir karar vereceğiz” şeklinde konuştu.