Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Şahin’den ıhlamur, bal ormanı müjdesi

Yenice Yayın: 28.09.2018 14:02
Şahin’den ıhlamur, bal ormanı müjdesi

Karabük Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Şahin: “Yenice Ihlamur Bal Ormanı Projemizi kabul ettirdik”

Yenice Meslek Yüksekokulu’nda Yenice İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından düzenlenen konferansa katılan Karabük Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Şahin, yaptığı konuşmasında; “Yenice Ihlamur Bal Ormanı Projemizi kabul ettirdik” diyerek müjde verdi.
Şahin; konuşmasında şunları söyledi; “Yenice bizim için çok önemli, Burada yapılacak olan çalışmalarda bizlere yardımcı olunacağını bilmek bizi gerçekten onurlandırdı. Karabük’te Sayın Valimizin de katıldığı 2018 yılı genç çiftçi projeleri dağıtım töreni vardı. Biz bakanlık olarak 64. hükümetten bu yana 3 yıldır genç çiftçilerimizi desteklemeye çalışıyoruz. Maalesef ülkemizdeki tarımla uğraşan insan sayısındaki düşüşle beraber yaş ortalaması oldukça yükseğe çıkmaya başladı. Şuanda 55 yaş ve üzerinde çiftçilerimiz var. Takdir ederseniz ki, 55 yaş ve sonrasında fiziki de olsa çok şey yapacak durumumuz yok. Hedefimiz genç çiftçideki kriterlere uygun olarak 18-40 yaş aralığındaki çiftçilerimizi desteklemek. 3 yıl içerisinde Yenice’de 40 üreticimize 40’ar kovan arı dağıtma şansımız oldu. Bu Yenice için çok büyük bir rakam olmayabilir ama üç yıl içerisinde Karabük’te mevcut kroni varlığını sadece bakanlığımızın vermiş olduğu genç çiftçi destekleriyle yüzde 14 artırdık. Bu yeterli mi, değil. Bir müjdeyi de sizinle paylaşmak istiyorum. İŞKUR Müdürümüz Coşkun Güven beyle beraberdik. Sağ olsun kırmadılar beraber buraya geldik. Karabük’teki programa Zonguldak Orman Bölge Müdürümüz de iştirak etmişti. Bizim bu işe ilk tetikleme ile başladığımız, temelini attığımız Ihlamur Bal Ormanı projesini kabul ettirdik.”
Çalışmaları orman teşkilatı ile birlikte yapacaklarını ifade eden Karabük Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Şahin; “Allah nasip ederse önümüzdeki dönem içerisinde yoğun popülasyonun olduğu yerleri bizim arkadaşlarımızla, Orman Bölge Müdürlüğü’ndeki arkadaşlarımız belirleyecekler, Orman Bölge Müdürlüğü bu alanlar içerisinde ihatalar oluşturacak. Arıcılarımızın barınabilecekleri su ve diğer ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri mekanları oluşturacağız. Bu konuda Orman Bölge Müdürümüz talimatını da verdi. En kısa süre içerisinde burada başlamış olacak. Belki de bu proje, hocam ve ekibi tarafından yürütülmesini de kolaylaştıracak bir unsur olacaktır. Çünkü buradaki yerelin belirlemiş olduğu yoğun ıhlamur bölgesini bir kordon altına alacağız. Aldığımız bu kordondan sonrasında oraya giriş-çıkış yapacak arıcılarımızı belirleyeceğiz. Ondan sonrasında da iş artık hocama düşecek ve analizler yapıldıktan sonra da bölgemiz için oldukça önemli olan spesifik ürün bazında ıhlamur balını ülke ekonomisine katmış olacağız” şeklinde konuştu.

Paylaş:

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

CHP İl Başkanı’ndan Millet Bahçesi Tepkisi!

Manşet Yayın: 26.05.2024 16:00
CHP İl Başkanı’ndan Millet Bahçesi Tepkisi!

CHP)  İl Başkanı Vedat Yaşar Millet Bahçesindeki çalışmaların durdurulmasına tepki göstererek,  “Önce Kent Meydanı, derken Millet Bahçesi olarak devam eden ancak ödenek kısıtlamasına gidilerek çözümsüz bir noktaya getirilen, Millet Bahçesi denilen çelik yığınının bir an önce bitmesini istemekle de yine bu ucube Millet Bahçesini  kabullenme gibi bir çelişkiye düşürülüyoruz” dedi.

Kent Meydanına yapılan Millet Bahçesi inşaatının tasarruf tedbirlerine takılarak durdurulmasına Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Karabük İl Başkanı Vedat Yaşar tepki gösterdi.

İl Başkanı  Vedat Yaşar,  Millet Bahçesi yapılan alanın bir zamanlar yeşillikler içinde 100 Evler mahallesi olduğunu hatırlatarak, “Bir zaman önce ani bir hareketle bir gecede tarumar edilen yeşillikler içindeki  100 Evler ve  sonrasında yerine yapılan sözde Kent meydanı, beton yığını. Karabüklüler için umursamazca yapılmış bir göz yazığı. Milyonlarca liranın heba edilmesi. Kimin parası sizin bizim hepimizin parası” dedi.

Aradan çok geçmeden kararın değiştiğini ve beton yığını olan Kent Meydanının Yüksek Makamlarca Millet Bahçesi  olarak yapılmasına karar verildiğini ifade eden İl Başkanı Yaşar, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Bir zaman önce ani bir haraketle bir gecede tarumar edilen yeşillikler içindeki 100 Evler ve  sonrasında yerine yapılan sözde Kent meydanı, beton yığını. Karabüklüler için umursamazca yapılmış bir göz yazığı. Milyonlarca liranın heba edilmesi. Kimin parası sizin bizim hepimizin parası.

Aradan çok geçmedi birkaç yıl sonra ne oldu.

Karar değişti Beton yığını Kent Meydanının Yüksek makamlarca Millet Bahçesi olmasına karar verildi. Milyonlarca lira harcanacak yapılan meydan yine milyonlarca lira harcanacak yıkıldı. Kimin parası sizin bizim, hepimiz parası.

Başladı Millet Bahçesi, nasıl bahçeyse bu seferde çelik yığını.

Yine harcanan milyonlar ve göz yazığı ve görüntü kirliliği.

Biz Karabük Merkez de yaşayanlar bu çelik  yığını bahçeye üzülerek ve çevresel açıdan fedakarlıklar içinde olumsuzlukla  bakarken ne oldu.

Hepimizin bildiği gibi 22 yıldır bu ülkeyi çıkmazın içine sürükleyenlerce ve o kafaya hizmet edenlerce alınan karar sonrasında bu sözde Millet Bahçesi şu anki haliyle tasarruf tedbirlerine takıldı. Yani üç yıl süreyle çalışmalar durduruldu.

Biz Karabüklülerde şu anki haliyle bu mezberelikle enaz üç sene yaşamak zorunda bırakılıyoruz ve bu süre zarfında da  Göz yazığı olarak bakmaya devam edeceğiz.

İşin garip bir tarafında şu, Bizler alınan bu ekonomik kararlarla; ülkemizin bu duruma gelmesinde hiçbir Dahli olmamasına rağmen, ekonomik ve yaşamsal kalite açıdan bedel ödemek zorunda bırakılıyoruz ayrıca bu Millet Bahçesi denilen çelik yığınını bir an önce bitmesini istemekle de yine bu ucube Millet Bahçesini  kabullenme gibi bir çelişkiye düşürülüyoruz.

İşte Göz yazığı ve Biz Karabüklülerde verilen değer ve Umursamazlık.

Yazık oldu. Olmaya da devam edecek gibi.

Takdir sizlerin sevgili Karabüklüler.”