Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

Sağlıkta Başı Boşluk Devam Ediyor

Sağlık Yayın: 15.08.2023 14:54 |Güncelleme:21.09.2023 10:55
Sağlıkta Başı Boşluk Devam Ediyor

Karabük’te 7 yıl görev yaptıktan sonra 10 Temmuz tarihinde İl Sağlık Müdürlüğü görevinden  istifa eden Dr. Ahmet Sarı’nın yerine aradan geçen  bir ayı aşkın sürede henüz bir atama yapılmaması tepkilere neden oluyor.

Karabük sağlık alanında her geçen gün kan kaybederken, bunun son örneği ise İl sağlık Müdürlüğünde yaşanıyor. 10 Temmuz tarihinde İl Sağlık Müdürlüğü görevinden istifa  eden Dr. Ahmet Sarı’nın yerine henüz bir atama yapılmadı. Aradan geçen bir ayı aşkın sürede İl Sağlık Müdürlüğüne atama yapılmaması tepkileri de beraberinde getirdi. Sağlık gibi en önemli bir kurumda yaşanan bu başıboşluk  siyasetin Karabük’te sağlığa verdiği önemi bir kez daha gözler önüne serdi.

SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNDEKİ BOŞLUK KABUL EDİLEMEZ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Karabük Milletvekili Cevdet Akay, gazetecilerle bir araya geldiği basın toplantısında İl Sağlık Müdürlüğüne henüz bir atama yapılmaması konusunda sorulan bir soruya  ” Bölgemizden gelen en çok taleplerden biri de sağlıkla ilgili.  Sağlıkta yaşanan sıkıntılarla ilgili gerekli çareyi bulamadık.  Vatandaşlarımız Ankara’ya İstanbul’a,  civar illere  tedavi için gitmek  zorunda kalıyorlar bunu  hepimiz biliyoruz.  Türkiye’de İl olarak merkezde Devlet Hastanesi olamayan tek İliz Karabük’te Devlet Hastanesi  olmaması kabul edilebilecek bir şey değil süratle bu sorunun da giderilmesi lazım İl Sağlık Müdürü, Sağlık birimini yöneten ildeki en etkili üst düzey yöneticidir dolayısıyla oradaki boşluk kabul edilemez süratle İl Sağlık Müdürünün atanması,  sağlıkla ilgili sorunların üzerine bilimsel bazda düzgün bir çalışma ile gidilmesi gerekiyor, kadroların sağlıklı bir şekilde oluşturulması gerekiyor,  Sağlık Bakanı olmak üzere ilgililer lütfen süratle Karabük ili ile ilgili bu yönetsel boşluğu bir an önce gidermek üzere atamalarını yapsınlar Bizler de takipçisi olacağız” diye cevap vererek konunun önemine işaret etti.

HASTANELERDE SIKINTILAR HAD SAFHADA

İl Sağlık Müdürlüğünde yaşanan Müdür krizinin yanı sıra, Karabük’teki hastanelerde yaşanan sıkıntılar da had safhaya ulaşmış durumda.  Bir çok vatandaş randevu alamamaktan  dert yanarken,  randevu bulanlar ise doktor bulamamaktan yakınıyor. Yaz sezonu nedeniyle bir çok doktorun izine çıktığı ve yerine bakacak bir doktor olmamasından dolayı da hastaların muayene olamadığı ifade ediliyor. Hatta aynı branşta iki veya üç doktor varken,  birisinin yıllık izne ayrıldığı, diğerinin ise rapor alarak izne çıktığı bilgisi verilirken, tüm yükü de diğer kalan doktorun çektiği bunun da zaten var olan sıkıntıların katlanarak artmasına neden olduğu belirtiliyor.

Öte yandan vatandaşlara Ultrason, MR çekimi gibi diğer gerekli görüntülüme işlemleri için çok ileri tarihe gün verildiği bilinirken, buna bir de doktor sıkıntısının eklenmesinin hastaları çileden çıkardığı hatta zaman zaman da tartışmalar yaşandığı bilgisi verildi.  (Haber Merkezi)

 

 

 

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

İmar ve ruhsatta dijital devir: Artık evrak için belediyeye gitmeye gerek yok

Teknoloji Yayın: 22.09.2023 08:48
Kaynak: İHA
İmar ve ruhsatta dijital devir: Artık evrak için belediyeye gitmeye gerek yok

Samsun’un İlkadım Belediyesi’nde devam eden dijitalleşme çalışmaları çerçevesinde hizmete giren “E-Belge Platformu” ile imar ve ruhsat süreçleri dijitalleşti, artık bu evraklar ile belediyeye gitmeye gerek kalmadı.

Dijital dönüşüm çalışmalarını sürdüren İlkadım Belediyesi, son olarak E-Belge Platformu ile vatandaşların imar durum evrakı (E-ÇAP), yapı ruhsatı (E-RUHSAT), yapı kontrol ve iskan (E-İSKAN), eksper inceleme (E-EKSPER) üzere müracaat süreçlerini tek bir platformda dijital mecraya taşıdı. İmar durumu ve yapı ruhsatı müracaatlarını belediyeye gelerek yazılı olarak yapan vatandaşlar artık belediyeye gelmeden süreçlerini e-belge uygulaması üzerinden çok daha süratli bir formda yapabilecek.

“Belediyeye gelinmesine gerek yok”

E-Belge Platformu hakkında bilgi veren İlkadım Belediye Lideri Necattin Demirtaş, “Vatandaşlarımıza kaliteli, süratli, inançlı ve şeffaf bir halde hizmet sunmak için dijital dönüşüm çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu uygulama ile vatandaşlarımızdan sıklıkla gelen ‘Evrakım kayboldu, evrakım hala imzalanmadı, belediyeye gelip gitmekten yorulduk’ üzere şikayetleri ortadan kaldırıyoruz. Artık kimse belediyede üniteler ortasında dolaşmayacak. Hatta belediyeye gelinmesine bile gerek kalmayacak. E-Belge Platform uygulaması ile vatandaşlarımız istedikleri bilgi ve evrakla İlkadım Belediyesi kurumsal web sitesinden erişim sağladıktan sonra ana sayfadaki süratli menüde bulunan ‘E-Belge Platformu’ uygulamasına giriş yapabilecek. E-belediye üyelik süreçleri denetiminden sonra uygulamaya basitçe erişim sağlanacak” dedi.

Ekspertiz incelemeleri de dijital ortamda yapılıyor

Belediye Hizmet Binası Çok Gayeli Salon’da düzenlenen toplantıda uygulamanın kullanımı ve getirdiği kolaylıkları anlatan yazılım firması yetkilileri ise şu bilgileri verdi:

“Geliştirdiğimiz E-Belge Platformu’na girerek e-devlet, telefon ve mail adresi ile kendi isminize sistemde bir profil oluşturuyorsunuz. Talepler doğrultusunda ilgili dokümanlar sisteme yüklenerek elektronik imzalı dokümanlar dijital olarak hazırlanıyor. Uygulama; hazırlanmakta olan imar durumu dokümanının ve yapı ruhsatı talebinin hangi etapta olduğu yapı sahibine ve yapı müteahhidine SMS ve mail yoluyla otomatik olarak bildiriyor. Böylelikle vatandaşlar müracaatının hangi kademede olduğunu takip edebiliyor. Onaylanan proje ve evraklar elektronik olarak imzalandığı için E-Belge Platformu uygulaması ile vatandaşlar vakitten ve kağıt tüketiminden tasarruf ederek imar müracaat süreçlerini belediyeye gelmeden dijital ortamda tamamlayabiliyor. Birebir vakitte yapı kontrol sürecinin de dijital ortama taşınmasıyla yapının kontrolüne ait tüm bilgi ve dokümanlar elektronik ortamda takip edilebiliyor. Yapı kullanma müsaade evrakı taleplerinde de müracaat sahibi süreci dijital ortamda takip etme imkanı buluyor. Kredi ile konut almak için yapılan müracaatlarda ekspertiz incelemelerinin de dijital ortamda yapılması kolaylığı sunulduğundan süratli bir halde kredilendirme süreçlerinin yürütülmesine imkan sağlıyor.”