Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Sağlıkta Başı Boşluk Devam Ediyor

Sağlık Yayın: 15.08.2023 14:54 |Güncelleme:21.09.2023 10:55
Sağlıkta Başı Boşluk Devam Ediyor

Karabük’te 7 yıl görev yaptıktan sonra 10 Temmuz tarihinde İl Sağlık Müdürlüğü görevinden  istifa eden Dr. Ahmet Sarı’nın yerine aradan geçen  bir ayı aşkın sürede henüz bir atama yapılmaması tepkilere neden oluyor.

Karabük sağlık alanında her geçen gün kan kaybederken, bunun son örneği ise İl sağlık Müdürlüğünde yaşanıyor. 10 Temmuz tarihinde İl Sağlık Müdürlüğü görevinden istifa  eden Dr. Ahmet Sarı’nın yerine henüz bir atama yapılmadı. Aradan geçen bir ayı aşkın sürede İl Sağlık Müdürlüğüne atama yapılmaması tepkileri de beraberinde getirdi. Sağlık gibi en önemli bir kurumda yaşanan bu başıboşluk  siyasetin Karabük’te sağlığa verdiği önemi bir kez daha gözler önüne serdi.

SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNDEKİ BOŞLUK KABUL EDİLEMEZ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Karabük Milletvekili Cevdet Akay, gazetecilerle bir araya geldiği basın toplantısında İl Sağlık Müdürlüğüne henüz bir atama yapılmaması konusunda sorulan bir soruya  ” Bölgemizden gelen en çok taleplerden biri de sağlıkla ilgili.  Sağlıkta yaşanan sıkıntılarla ilgili gerekli çareyi bulamadık.  Vatandaşlarımız Ankara’ya İstanbul’a,  civar illere  tedavi için gitmek  zorunda kalıyorlar bunu  hepimiz biliyoruz.  Türkiye’de İl olarak merkezde Devlet Hastanesi olamayan tek İliz Karabük’te Devlet Hastanesi  olmaması kabul edilebilecek bir şey değil süratle bu sorunun da giderilmesi lazım İl Sağlık Müdürü, Sağlık birimini yöneten ildeki en etkili üst düzey yöneticidir dolayısıyla oradaki boşluk kabul edilemez süratle İl Sağlık Müdürünün atanması,  sağlıkla ilgili sorunların üzerine bilimsel bazda düzgün bir çalışma ile gidilmesi gerekiyor, kadroların sağlıklı bir şekilde oluşturulması gerekiyor,  Sağlık Bakanı olmak üzere ilgililer lütfen süratle Karabük ili ile ilgili bu yönetsel boşluğu bir an önce gidermek üzere atamalarını yapsınlar Bizler de takipçisi olacağız” diye cevap vererek konunun önemine işaret etti.

HASTANELERDE SIKINTILAR HAD SAFHADA

İl Sağlık Müdürlüğünde yaşanan Müdür krizinin yanı sıra, Karabük’teki hastanelerde yaşanan sıkıntılar da had safhaya ulaşmış durumda.  Bir çok vatandaş randevu alamamaktan  dert yanarken,  randevu bulanlar ise doktor bulamamaktan yakınıyor. Yaz sezonu nedeniyle bir çok doktorun izine çıktığı ve yerine bakacak bir doktor olmamasından dolayı da hastaların muayene olamadığı ifade ediliyor. Hatta aynı branşta iki veya üç doktor varken,  birisinin yıllık izne ayrıldığı, diğerinin ise rapor alarak izne çıktığı bilgisi verilirken, tüm yükü de diğer kalan doktorun çektiği bunun da zaten var olan sıkıntıların katlanarak artmasına neden olduğu belirtiliyor.

Öte yandan vatandaşlara Ultrason, MR çekimi gibi diğer gerekli görüntülüme işlemleri için çok ileri tarihe gün verildiği bilinirken, buna bir de doktor sıkıntısının eklenmesinin hastaları çileden çıkardığı hatta zaman zaman da tartışmalar yaşandığı bilgisi verildi.  (Haber Merkezi)

 

 

 

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Safranbolu’da 106 yaşındaki kadın bahçede ölü bulundu

Gündem Yayın: 13.06.2024 04:52
İhlas Haber Ajansı
Safranbolu’da 106 yaşındaki kadın bahçede ölü bulundu

Karabük’ün Safranbolu ilçesinde 106 yaşındaki yaşlı kadın evinin bahçesinde ölü bulundu.

Olay, Atatürk Mahallesi Sağlık Sokak’ta meydana geldi. Şaziye Demiralp (106) isimli kadını bahçede hareketsiz bir şekilde yatan gören komşuları durumu polis ve 112 Acil Servis ekiplerine bildirdi. Olay yerine gelen sağlık ekipleri yaptıkları kontrollerde yaşlı kadının hayatını kaybettiğini belirledi. Yapılan incelemenin ardından Demiralp’in cenazesi otopsi yapılmak üzere Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı.

Paylaş: