Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

SAFRANBOLU’YU BİSİKLETLER SÜSLEYECEK

Günlük Yayın: 13.09.2023 15:43
SAFRANBOLU’YU BİSİKLETLER SÜSLEYECEK

Bu yıl 11’ncisi düzenlenen “Süslü Kadınlar Bisiklet Turu” 17 Eylül Pazar günü saat 16:30’da toplanılacak ve saat 17:00’de Safranbolu Misak-ı Milli Demokrasi (Kent) Meydanı’nda başlayacak.

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu Safranbolu Gönüllü Koordinatörü Zülfiye Eraslan Özcan, gazetemize yaptığı açıklamada kentimizdeki tüm kadınların süslenip, bisikletlerini alıp gelmelerini istedi. Koordinatör Özcan: “Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, 2013 yılında İzmir’de başlamıştır. Yıllar içerisinde büyüyen bu etkinlik önce Türkiye’de daha sonra dünyada diğer şehirlerde bisiklete binen kadınların da dikkatini çekmiştir. Turumuz bu yıl yaklaşık 200 şehirde, yaklaşık 32 ülkede eş zamanlı olarak yine bağımsız gönüllü kadınlar tarafından yapılacak. “Dünya Otomobilsiz Kentler Günü” kapsamında bisikletin günlük hayatın bir parçası olmasına dikkat çekmek amacıyla düzenlenen Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, kadınların toplumda daha fazla görünürlüğünü sağlamak, kendilerini temsil etmelerine fırsat vermek ve güvenli bisiklet sürmeye ilişkin altyapı talebini pekiştirmek için düzenlenmektedir. Özellikle Safranbolu gibi kent ölçeğinde korunan kentimizde motorlu araç kullanımı ile karbon salınımının canlı sağlığına ve tarihi dokusuna verdiği zararları en aza indirebilmek için farkındalık oluşturmayı amaçlıyoruz. Kentlerin hala “Otomobil egemen” kültürü devam ediyor. Bu egemenliğin yerini bisikletlerin alması ve Safranbolu’da bisiklet yollarının oluşturulması gerekiyor. Bu nedenle bisiklet kullanıcılarının ölümleri engellenecektir. Bisikletliler, artık trafikte göz ardı edilemeyecektir.” dedi.

 ‘Gülümseyen tur’

Koordinatör Özcan: “Etkinlik tamamen gönüllü kadınlar tarafından organize ediliyor. Kadınlar tura bireysel seçimlerini kullanarak tek tip olmayan şıklıklarıyla ve süsledikleri bisikletleriyle geliyor. Herhangi bir kuruluş, siyasi grup veya bisiklet grubu simgesi taşınmamasına özen gösteriliyor. Tur sırasında izleyenlere el sallayıp, tebessüm etmek olmazsa olmazlarından. “Gülümseyen Tur”a katılım için herhangi bir kayıt şartı veya para istenmiyor. Bizleri instagramdan safranboluskbt profilinden takip edebilir, bizlere mesaj gönderebilirsiniz.” diyerek kentimizdeki kadınların bisikletlerini alıp, Safranbolu kent meydanında bir arada olmak istediklerini belirtti. (Esra Oğuzkağan Özkan)

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Samsun’daki akaryakıt kaçakçılığı operasyonu

Gündem Yayın: 22.09.2023 20:48
Kaynak: İHA
Samsun’daki akaryakıt kaçakçılığı operasyonu

Samsun’da KOM polisi tarafından düzenlenen ve 7 kişinin gözaltına alındığı, 90 bin 578 litre kaçak akaryakıtın ele geçtiği operasyonunda soruşturma devam ediyor.

Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde Samsun Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Hatalarla Uğraş (KOM) Şube Müdürlüğü takımları, Kaçakçılıkla Çaba Kanunu’na muhalefet ve 5015 sayılı Petrol Piyasası Kanunu’na muhalefet (akaryakıt kaçakçılığı) kabahatleri kapsamında yürütülen planlı çalışma ve 9 ay süren takip ve çalışmalar neticesinde

dün sabah Atakum, İlkadım ve Tekkeköy ilçelerinde 5 ikamet ve 8 iş yerine eş vakitli operasyon düzenledi. Operasyonda 90 bin 578 litre karışımlı akaryakıt, 1 adet karışımlı akaryakıtı aktarmaya yarayan pompa ve 1 adet telsiz ele geçirildi. 7 kişinin gözaltına alındığı operasyonla ilgili çok sayıda kişinin tabirine başvuruldu.

Soruşturmanın devam ettiği öğrenildi.

Paylaş: