Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Safranbolu’nun Tarihinde Bir İlk

Safranbolu Yayın: 25.06.2014 15:29
Yazar:

Karabük Üniversitesi Öğretim Üyeleri tarafından tasarımı Safranbolu mimari değerleri yansıtılarak yapılan ve Ağustos 2015’de inşaatı tamamlanması planlanan Safranbolu Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi ve Safranbolu Turizm Fakültesi binası hızla yükseliyor.

Safranbolu Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi ve Safranbolu Turizm Fakültesi bina inşaatında incelemelerde bulunan Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Burhanettin Uysal, Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanı Mehmet Gül eşliğinde Yüklenici Firma Yetkilisi Hüseyin Demirci’den bilgi aldı.

İki bodrum kat, zemin kat artı 5 kat olarak inşası devam eden, 650 ve 250 kişilik olmak üzere iki adet konferans salonu, 440 ve 260 kişilik iki adet yemekhanesi bulunan, I.öğretim ve II. öğretim olarak 10 bin öğrencinin öğrenim göreceği Safranbolu Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi ve Safranbolu Turizm Fakültesi binasının 2800 m2 oturma alanı ve 22.400 m2 toplam kullanım alanı  bulunuyor.

İnceleme sonrasında açıklama yapan Karabük Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Burhanettin Uysal: “Safranbolu Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi ve Safranbolu Turizm Fakültesi bizler için çok önemli. Binamız dış görünümü ile UNESCO tarafında Dünya Miras Kenti olarak koruma altına alınan tarihi Safranbolu mimari değerlerini, tarihin güzel dokusunu yansıtırken aynı zamanda da modern bir görünüme sahiptir. Binamız Karabük’te örnek bir projedir. Binamızın büyüklüğünden dolayı 24 m kiriş açıklığı Ülkemizde 3-4 yıldır, Karabük’te ise ilk kez bu bina da uyguladığımız alt germe sistemiyle geçilmiştir. Bu kirişlerden binada toplam 46 adet vardır.

Bu binanın projelendirilmesini sadece Biz Karabük Üniversitesi olarak değil, Kaymakamlığımız, Belediyemiz, siyasi parti yöneticilerimiz, sivil toplum kuruluşları ile birlikte hem fonksiyon olarak hem de görsellik olarak onlarca toplantı yaparak birlikte karar verdik. Bu bina hem üniversitemizi hem de Safranbolu’yu bir adım değil onlarca adım ileriye götürecek ve rekabetçi bir bina olacaktır.

Bu binanın bitmesiyle birlikte üniversite halk kaynaşması gerçekleşecek, Resmi gün ve haftaların kutlanması ve tüm toplantılar bu bina içerisinde yapılacak. Bu amaçla Karabük’ün en büyük konferans salonları ve sergi salonları bu bina içerisinde yapılmaktadır.

Projenin başlamasından bugüne kadar katkı sağlayan başta Milletvekillerimiz Mehmet Ali Şahin ve Osman Kahveci ile Eski Milletvekillerimiz Mehmet Ceylan ve Cumhur Ünal olmak üzere Safranbolu Kaymakamı Murat Bulacak, Safranbolu Eski Kaymakamı Gökhan Azcan, Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy, Safranbolulu İş Adamı Şefik Dizdar, Safranbolu Yüksek Öğretimi Destekleme Derneği Başkanı Nuriye Sığın ve Dernek Yönetim Kurulu’na, tüm kamu kurum kuruluşlarına, sivil toplum kuruluşlarına, Safranbolu halkına ve Binamızın hızla yükselmesini sağlayan başta Yüklenici Firma Yetkilileri olmak üzere tüm çalışanlarına teşekkür ediyorum.”dedi.

 

Paylaş:

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

İki yıldır kapalı olan yol vatandaşın tepkisini çekiyor

Manşet Yayın: 05.03.2024 13:09
İhlas Haber Ajansı
İki yıldır kapalı olan yol vatandaşın tepkisini çekiyor

Karabük’te 4 katlı bir apartmanda meydana gelen doğal gaz patlaması nedeniyle kapatılan 2 yıl önce kapatılan yolun açılmaması tepkiyle karşılanıyor.

2022 yılı Ekim ayında Yeşil Mahalle Özgür Sokak’ta bulunan Sarıipek Apartmanının üçüncü katında doğal gaz patlaması meydana gelmişti. Biri çocuk 4 kişinin yaralandığı patlama sonrası oluşan hasar nedeniyle iki apartman boşaltılarak yol ulaşıma kapatıldı. İki yıldır alanda herhangi bir çalışmanın yapılmaması site sakinlerinin tepkisine neden oldu.
Site sakinlerinden Sefer Kovancı, iki yıldır kimsenin kapalı yolla ilgilenmediğini belirterek, “Burası şehir; köy değil ki. Belediye Başkanı gelse burayı göstereceğim. Önceden çöp konteyneri yoktu, önüne gelen bu alana atıyordu” dedi.
Kapanmandan önce 40 yıldır yolu kullandığını ifade eden Kovancı, “Patlayınca yol kapandı. Böyle olmaması gerekir. Burası şehir” diyerek tepkisini dile getirdi.

VİDEO İZLEMEK İÇİN >>>TIKLAYINIZ<<

AW155401 01 jpg