Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Safranbolu’da Saat: 19.23 Etkinlikleri İlgi Görüyor

Türkiye Yayın: 26.10.2023 11:55
Yazar:
Safranbolu’da Saat: 19.23 Etkinlikleri İlgi Görüyor

Safranbolu’da düzenlenen akşam etkinlikleri Cumhuriyet’in 100. yılına özel saat: 19.23’te başlıyor.

Safranbolu Kaymakamlığı, Safranbolu Belediye Başkanlığı ve Karabük Üniversitesi Safranbolu Fethi Toker Güzel Sanatlar Fakültesi’nin işbirliğinde “Anadolu’nun Ruhu: Kurtuluşunun Müzikal Öyküsü” adlı etkinlik düzenlendi. Karabük Üniversitesi Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi öğretim üyeleri ve öğrencileri tarafından Cumhuriyet’in öyküsü anlatıldı.

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, “Cumhuriyetimizin 100.yılı kutlamaları kapsamında Karabük Üniversitesi Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi tarafından düzenlenen Anadolu’nun Ruhu: Türk Kurtuluşunun Müzikal Öyküsü ile dünden bugüne Cumhuriyet’in hikayesini dinledik. Cumhuriyet’in ne cefakarlıklarla kurulup günümüze kadar geldiğini bir kez daha bize hatırlatan Karabük Üniversitesi Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi öğretim üyeleri ve öğrencilerine teşekkür ediyor, bizlere bu kutlu vatanı miras bırakan Atatürk ve silah arkadaşlarını minnet ve özlemle anıyoruz.” dedi.

Safranbolu’da saat 19.23’te başlayan etkinlikler, Leyla Dizdar Kültür Merkezi’nde düzenlenecek 27 Ekim tarihinde “100. Yıl Temalı Resim Sergisi ve Cumhuriyet Konseri” ve Misakı Milli Demokrasi Meydanı’nda gösterilecek olan “Cumhuriyet’in 100. Yıl Logo Görseli Tanıtımı” ile devam edeceği öğrenildi. (Esra Oğuzkağan Özkan)

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Tokat Valisi Hatipoğlu: “40 konut, 17 ahır, 7 samanlık ve 1 cami heyelandan etkilendi”

Dünya Yayın: 24.02.2024 20:48
İhlas Haber Ajansı
Tokat Valisi Hatipoğlu: “40 konut, 17 ahır, 7 samanlık ve 1 cami heyelandan etkilendi”

Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, Niksar ilçesine bağlı Günebakan köyünde meydana gelen heyelan nedeniyle inceleme yaptı. Vali Hatipoğlu, “40 konutumuz, 17 ahırımız, 7 samanlık ve 1 camimiz afet alanı içerisindedir” dedi.

Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, Tokat’ın Niksar ilçesine bağlı Günebakan köyünde meydana gelen heyelan nedeniyle incelemede bulundu. Niksar Kaymakamı Ekrem Çeçen, kurum müdürleri ve köy sakinleri Vali Hatipoğlu’nu köy girişinde karşıladı. AFAD İl Başkanı Süleyman Yiğit, yaşanan kaymayla ilgili Vali Hatiopoğlu’na bilgiler verdi.

“Jeolojik etütler, çalışmalar devam ediyor”

Jeolojik etütlerin ve çalışmaların devam etiğini belirten Vali Hatipoğlu, “Günebakan köyümüzde afet alanında tekrar incelemeye geldik. Burada bilindiği üzere 40 konutumuz, 17 ahırımız, 7 samanlık ve 1 camimiz afet alanı içerisindedir. Bunlarla ilgili olarak tespitlerimizi yaptık. Afet etkili alan ilanımızı da gerçekleştirdik. Bölgeyi tamamıyla boşaltmıştık. Tahliye etmiştik. 27 hanemiz, burada oturanlar, şu an itibariyle onlar çeşitli çözümlerini ürettiler. Bizden herhangi bir yerleşim talepleri olmamıştı. Konteyner veya benzeri şekilde talepleri olmamıştı. Yakından ilgileniyor arkadaşlarımız. Kaymakam bey AFAD İl müdürümüz, bu hanelerle ilgili sakinlerimizle ilgili gerekli çalışmaları yaptık. Listemizi astık. Otuz günlük bir süresi var. Bu sürenin sonunda da yine çalışmaya devam edeceğiz. Jeolojik etütler, çalışmalar devam ediyor. Ayrıca baharla birlikte herhangi bir hareket olur mu? Ek bir kayma gerçekleşir mi? Onunla ilgili olarak da takibimiz devam edecek. Vatandaşımızı mağdur etmeden en kısa zamanda özellikle konutla ilgili olarak ve diğer ihtiyaçlarıyla ilgili olarak çalışmalarımızı gerçekleştireceğiz. Kimsenin kaygı duyacağı endişe edeceği şey oluşmasına meydan vermeyeceğiz” dedi.

“Alternatif üretmeye çalışacağız”

Vatandaşların kullandığı tehlikeli patika yolla ilgili olarak ise Vali Hatipoğlu, “Şu anda tabii mevcut kayma alanıyla ilgili olarak herhangi bir çalışma yapılabilmesi mümkün değil. Bununla ilgili olarak da alternatif üretmeye çalışacağız. Ama hareket tamamen durmadan, stabil hale gelmeden de bununla ilgili olarak bir şey yapılabilmesi çok mümkün değil. Ulaşımla ilgili olarak vatandaşımızın da yine kaygı duymadan en kısa zamanda çözümlerini de üretmeye çalışacağız” diye konuştu.

“Jeolojik çalışmalarla belli olacak”

Köyün nereye taşınacağı ile ilgili olarak da Hatiopğlu, “Yerleşim yeri köyün girişine mi arka tarafına yapılacak tamamen jeolojik çalışmalarla ve elimizdeki imkanlarla ortaya çıkacak. Bilindiği üzere yerleşim alanı yeni bulunabilecek yerler değil. O anlamda arkadaşlarımız köyün her iki yerle ilgili de çalışmaları yapacaklar. Alternatifleri bize getirecekler. Biz de ona göre bir karar vereceğiz” şeklinde konuştu.