Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Safranbolu’da Elif Köse’ye Coşkulu Kutlama

Gündem Yayın: 01.04.2024 16:06
Safranbolu’da Elif Köse’ye Coşkulu Kutlama

Elif  Köse’nin tekrar Safranbolu Belediye Başkanı seçilmesi Misak-i Milli Meydanında büyük bir coşkuyla kutlandı. Türk bayrakları eşliğinde ve konvoylar halinde Safranbolu sokaklarında halk adeta Köse için sel olup aktı.

Safranbolu’da  doğru, temiz, şeffaf ve adaletli duruşun kazandığını ifade eden Köse; “Sizlerle beraber bu güzide kenti beş yıl daha yönetecek olmanın haklı gururunu yaşıyorum”  dedi. Başkan Köse “Bu kutlamayı  hep beraber hak ettik teşekkür ederim. Bugün Safranbolu bir tercih yaptı aynı 2019’da olduğu gibi ama 2019’dan daha kararlı daha net bir seçim yaptı. Bugün Safranbolu’da kirli siyaset kaybetti, bugün Safranbolu’da gerçekten sevgi kazandı, hoşgörü kazandı, dostluk kazandı, aslında en önemlisi Safranbolu kazandı. Ben bu kentin yetiştirdiği bir Cumhuriyet kadını olarak bütün kadınlar adına ve bütün Safranbolu adına çok gurur duyuyorum. Bende bu güzel sevgiye layık olmaya çalışacağım çok teşekkür ederim. Safranbolu’da her şey çok güzel oldu ve çok güzel olmaya devam edecek” dedi. (Ramazan Öztürk)

2 jpg Safranboluda Elif Koseye Coskulu Kutlama1 jpg

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Tarak yerine elbise fırçası kullanıyor

Kültür Sanat Yayın: 21.04.2024 04:48
İhlas Haber Ajansı

Bartın’da 14 metrekare alana sahip dükkanına kurduğu torna tezgahlarında ağacı oyarak şekil veren Devlet Sanatçısı Ali Rıza Vatandaşlar, iş yerinde ise tarak yerine elbise fırçası kullanıyor. Ali Rıza Vatandaşlar saç, bıyık ve kaşlarına ise elbise fırçası ile şekil veriyor

Bartın’ın Amasra ilçesinde bulunan 14 metrekare alana sahip dükkanında ağacı oyarak, bardak, tabak, kül tablası, havan ve hediyelik hayvan figürleri gibi çeşitli sanat eserlerine dönüştüren 65 Ali Rıza Vatandaşlar, yaptığı ürünleri ise aynı dükkanda sergileyerek satışa çıkarıyor. Kültür Bakanlı Devlet Sanatçısı unvanı da bulunan Ali Rıza Vatandaşlar, tarak yerine ise elbise fırçası kullanıyor. Ağacı sanat eserlerine dönüştürürken toz ve talaş içerisinde kalan ağaç ustası Vatandaşlar, saç, bıyık ve kaşlarına elbise fırçası ile şekil veriyor. Vatandaşlar, iş yerine her müşteri geldiğinde ise kesme, oyma gibi işlemini yarıda bırakarak hemen fırça ile yüzünü, saç, bıyık ve kaşlarına yapışan talaş ile tozdan temizliyor. Ardından müşterisi ile ilgilenen Vatandaşlar, müşterisini uğurladıktan sonra sanatına devam ediyor.

Eserlerinde insan hayatını tehlikeye sokacak vernik gibi kimyasal maddeler kullanmadığı belirten Vatandaşlar, mesleğin en kötü yanının ise sürekli toz ve talaşa maruz kalmak olduğunu kaydetti. Sürekli öksürük ve hapşırma ile karşı karşıya kaldıklarını ifade eden Vatandaşlar, ’’Bir kaç kez doktora gidip, ciğerlerimin durumuna baktırdım. Çok şükür şimdilik sağlam gözüyor’’ diye konuştu.

Tarak yerine elbise fırçası kullanmak zorunda olduğunu anlatan Vatandaşlar, mecbur fırçayı yüzüme süreceğim. Benim gözümde şuan toz var. Gözlük taksan da olmuyor, toz giriyor. Fırçayla temizler, birazdan da yıkarız. Toz gider. Ben fırçayı kolay buldum. Hemen onla tarıyorum. Zaten saç da kalmadı. İllaki gözlerimin altı, kaşlarda, kirpikler toz oluyor. Fırça çıkarır bu tozu ve talaşı. Daha sonra da yıkarsın, geçer gider’’ diye konuştu.

Mesleği babasından öğrendiğini belirten Vatandaşlar, babasının 4.5 yılda 3 ayrı mesleği öğrendiğini, kendisinin ise anahtar çekimi, çilingirlik, ağaç oyma, gözlük, çakmak tamiri, gibi 5-6 meslek ve zanaat sahibi olduğunu da kaydetti.

Önceden sokakların meslek ve zanaat sahipleri ile dolu olduğunu ama artık insanların kolay para peşinde koştuğunu belirten Devlet Sanatçısı Vatandaşlar, artık çalıştıracak çırak bulamadıklarını kaydederek, mesleklerin önümüzdeki yıllarda unutulabileceğini ifade etti.

Kendisinin yaklaşık 8-10 yaşlarında öğrendiği meslek ile yarım asırdan fazla zamandır kendisinin ve ailesinin geçimini sağladığını, çocuklarını okuttuğunu, araba ve evler alabildiğini sözlerine ekledi.