Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

RÜTBESİZ GENERAL ÇEVİK BİR..

Köşe Yazıları Yayın: 06.07.2022 12:25
RÜTBESİZ GENERAL ÇEVİK BİR..

Lise öğrenciliğimiz sırasında Milli Güvenlik Dersinde ” Bütün ihtiyaçları devlet tarafından karşılanan rütbesiz askere er denildiğini” öğrenmiştik. 28 Şubat davası kapsamında müebbet hapis cezası verilen, 11 Eylül 2021’de Genel Kurmay Personel Başkanlığı’nca yapılan idari işlem sonucu rütbeleri sökülen aralarında Orgeneral Çevik BİR’ in de bulunduğu 13 emekli general  herhalde şimdi er bile değil…

 

14 Mayıs 1939 doğumlu olan ve döneminin ikincisi, istihkam subayı olarak 1958 yılında TSK’da göreve başlayan Çevik BİR emekli olduğu1999 yılına kadar tam 41 yıl orduya hizmet etmişti. Emekli olduktan sonra İsrail ile ilişkiler konusunda Başbakan Erdoğan ile Cumhurbaşkanı Gül’e de danışmanlık yapmıştı. İç savaş sırasında Somali’de Birleşmiş Milletler Ordusu Komutanlığı da yapan BİŔ, CB Başyaverliği, CB Muhafız Alayı Komutanlığı, Genkur. Özel Kalem Müdürlüğü, Genkur. Harekat Başkanlığı ve 4.Zırhlı Tugay Komutanlığı görevlerinde de bulunmuştu.

 

Genkur. II. Başkanı olarak görev yaptığı 1998 yılında Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Başkanı ve Başbakan Müşaviri Rahmetli A. Faruk ÖZTİMUR ile  birlikte makamında ziyaret ettiğimiz BİR Paşa ile engelliler konusunda görüş alış verişinde bulunmuştuk. Ben o sıra Konfederasyon Genel Sekreteri ve Başbakanlık Özürĺüler İdaresi Başkan Yardımcısıydım. Terörün bütün hızıyla devam ettiği o dönemde şehitlerimizin yanısıra yaralanıp sakat kalan askerlerimizin durumuyla ilgiliydi görüşmemizin konusu., Terör olaylarında yaralanan askerlerimiz GATA’da (Gülhane Askeri Tıp Akademisi) tedavileri sonrası taburcu oluyor, evlerine gönderiliyordu. Henüz Bilkent’teki TSK Rehabilitasyon Merkezi açılmamıştı. Bu merkez Elele Vakfı’nın öncülüğünde 1995 yılında başlatılan ve TRT’de 78 saat yayınlanan bir kampanya sonucu halkın bağışlarıyla yapılmış ve 21 Nisan 2000’de hizmete girmişti.

20e957dc 5777 481d 97e2 617d2ecd5d86

Evlerine gönderilen engelli askerlerimizin mesleki rehabilitasyona ve bir meşguliyete ihtiyaçları vardı. Bu konuda GATA ilgili bölüm başkanı Tabip Albay Prof. Dr. Oktay ARPACIOĞLU ile görüştüm. Bir iş-uğraşı atölyesi kurabileceğimizi, bu askerlerimizin tedavileri sırasında burada bir meslek sahibi olabileceklerini anlattım. Önerime olumlu baktı. Bağlı olduğum Devlet Bakanı Hasan GEMİCİ’nin de önerimi benimsemesi üzerine bakanlığı bünyesindeki Sosyal Yardımlaşma Fonu Sekreterliği’ nden  ( FAK FUK FONU) bu iş için 30 bin dolar ödenek tahsis etti.

 

Bu parayla GATA’da kurulan TV tamirciliği, fotoğrafçılık ve resim atölyesinde eğitmenlerin yardımıyla bu meslekleri öğrenen askerlerimizin tedavileri sırasında hem boş geçen zamanları değerlendiriliyor hem de memleketlerine döndüklerinde basit de olsa bir meslek sahibi oluyorlardı.

 

İşte o ziyaretimizde Çevik BİR Paşa’ yla bu hususu görüşmüştük ve O’da bu çalışmadan memnun olduğunu ifade etmişti. BİR Paşa engelliler konusunda duyarlı bir komutandı. Emekli olduktan sonra Şenez ERZİK, Fatih ALTAYLI, M. Emin CANKURTARAN Hülya AVSAR, Kaya ÇİLİNGİROĞLU, Tanju KOREL ve benim de kurucularından olduğum Yavuz KOCAÖMER’in başkanlığındaki TESYEV’e ( Türkiye Engelliler Spor, Yardım ve Eğitim Vakfı) katılmıştı.

 

19 Ağustos 2021’de tutuklanan, önce Urla sonra Aliağa Cezaevi’nde yaklaşık 10 aydır tutuklu olan demans hastası Çevik BİR ısrarlı başvurular sonucunda kısa bir süre önce hastaneye yatırıldı. Kimseyi tanımayan, zorla yemek yedirilen, su içirilen, bitkin ve çok zayıflayan Paşa şu anda alzheimer hastalığının en ağır evresini yaşıyor.

 

Buradan sayın yetkililere seslenmek istiyorum. Yakınlarında bu hastalığı yaşayanlar bilebilirler ancak…. Biz annemizde yaşadık biliyoruz, hem hasta için hem de yakınları için çok zordur bu hastalıkla başetmek.,

 

2 Temmuz 1993’te 33 insanımızın yakılarak öldürülmesiyle sonuçlanan Sivas Katliamı sanıklarından, anayasal düzeni zorla bozmaya kalkışmak suçundan idam cezasına çarptırılan Ahmet Turan KILIÇ’ ın ileri yaşlılığı nedeniyle Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan tarafından kaldırılan cezası gibi, hepsi 90 yaş civarında olan generaller ile özellikle engelli dostu Çevik BİR için de bunun uygulanmasını diliyorum.

 

Sayın Cumhurbaşkanımızın vereceği insani ve vicdani bir kararın buna yeteceğini sanıyorum.


Mesajınızı gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç hırsızlığından aranıyordu: Alkollü ve ehliyetsiz araç kullanırken yakayı ele verdi

Kastamonu Yayın: 18.06.2024 00:52
İhlas Haber Ajansı

Kastamonu’da araç hırsızlığından aranan şahıs, ehliyetsiz ve alkollü araç kullanırken yakalandı.

Edinilen bilgiye göre, Kastamonu Emniyet Müdürlüğü Araç İlçe Emniyet Amirliği ekipleri, dün ilçede iki aracın çalındığı ihbarı üzerine harekete geçerek geniş çaplı çalışma başlattı. Ekipler, yaptıkları çalışma sonucu araçları terk edilmiş halde buldu. Hırsızlığı M.G. isimli şahsın gerçekleştirdiğini tespit eden polis ekipleri, şüpheliyi Araç ilçesinde başka bir aracı kullanırken yakaladı. Ekiplerin yaptığı kontrollerde şüphelinin 1,90 promil alkollü olduğu, ayrıca ehliyetinin de bulunmadığı belirlendi. M.G.’ye ehliyetsiz ve alkollü araç kullanmaktan toplam 40 bin 468 lira para cezası uygulayan ekipler gözaltına aldı. Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen şahıs çıkarıldığı mahkemece ‘hırsızlık’ suçundan tutuklandı.