Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

RÜTBESİZ GENERAL ÇEVİK BİR..

Köşe Yazıları Yayın: 06.07.2022 12:25
RÜTBESİZ GENERAL ÇEVİK BİR..

Lise öğrenciliğimiz sırasında Milli Güvenlik Dersinde ” Bütün ihtiyaçları devlet tarafından karşılanan rütbesiz askere er denildiğini” öğrenmiştik. 28 Şubat davası kapsamında müebbet hapis cezası verilen, 11 Eylül 2021’de Genel Kurmay Personel Başkanlığı’nca yapılan idari işlem sonucu rütbeleri sökülen aralarında Orgeneral Çevik BİR’ in de bulunduğu 13 emekli general  herhalde şimdi er bile değil…

 

14 Mayıs 1939 doğumlu olan ve döneminin ikincisi, istihkam subayı olarak 1958 yılında TSK’da göreve başlayan Çevik BİR emekli olduğu1999 yılına kadar tam 41 yıl orduya hizmet etmişti. Emekli olduktan sonra İsrail ile ilişkiler konusunda Başbakan Erdoğan ile Cumhurbaşkanı Gül’e de danışmanlık yapmıştı. İç savaş sırasında Somali’de Birleşmiş Milletler Ordusu Komutanlığı da yapan BİŔ, CB Başyaverliği, CB Muhafız Alayı Komutanlığı, Genkur. Özel Kalem Müdürlüğü, Genkur. Harekat Başkanlığı ve 4.Zırhlı Tugay Komutanlığı görevlerinde de bulunmuştu.

 

Genkur. II. Başkanı olarak görev yaptığı 1998 yılında Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Başkanı ve Başbakan Müşaviri Rahmetli A. Faruk ÖZTİMUR ile  birlikte makamında ziyaret ettiğimiz BİR Paşa ile engelliler konusunda görüş alış verişinde bulunmuştuk. Ben o sıra Konfederasyon Genel Sekreteri ve Başbakanlık Özürĺüler İdaresi Başkan Yardımcısıydım. Terörün bütün hızıyla devam ettiği o dönemde şehitlerimizin yanısıra yaralanıp sakat kalan askerlerimizin durumuyla ilgiliydi görüşmemizin konusu., Terör olaylarında yaralanan askerlerimiz GATA’da (Gülhane Askeri Tıp Akademisi) tedavileri sonrası taburcu oluyor, evlerine gönderiliyordu. Henüz Bilkent’teki TSK Rehabilitasyon Merkezi açılmamıştı. Bu merkez Elele Vakfı’nın öncülüğünde 1995 yılında başlatılan ve TRT’de 78 saat yayınlanan bir kampanya sonucu halkın bağışlarıyla yapılmış ve 21 Nisan 2000’de hizmete girmişti.

20e957dc 5777 481d 97e2 617d2ecd5d86

Evlerine gönderilen engelli askerlerimizin mesleki rehabilitasyona ve bir meşguliyete ihtiyaçları vardı. Bu konuda GATA ilgili bölüm başkanı Tabip Albay Prof. Dr. Oktay ARPACIOĞLU ile görüştüm. Bir iş-uğraşı atölyesi kurabileceğimizi, bu askerlerimizin tedavileri sırasında burada bir meslek sahibi olabileceklerini anlattım. Önerime olumlu baktı. Bağlı olduğum Devlet Bakanı Hasan GEMİCİ’nin de önerimi benimsemesi üzerine bakanlığı bünyesindeki Sosyal Yardımlaşma Fonu Sekreterliği’ nden  ( FAK FUK FONU) bu iş için 30 bin dolar ödenek tahsis etti.

 

Bu parayla GATA’da kurulan TV tamirciliği, fotoğrafçılık ve resim atölyesinde eğitmenlerin yardımıyla bu meslekleri öğrenen askerlerimizin tedavileri sırasında hem boş geçen zamanları değerlendiriliyor hem de memleketlerine döndüklerinde basit de olsa bir meslek sahibi oluyorlardı.

 

İşte o ziyaretimizde Çevik BİR Paşa’ yla bu hususu görüşmüştük ve O’da bu çalışmadan memnun olduğunu ifade etmişti. BİR Paşa engelliler konusunda duyarlı bir komutandı. Emekli olduktan sonra Şenez ERZİK, Fatih ALTAYLI, M. Emin CANKURTARAN Hülya AVSAR, Kaya ÇİLİNGİROĞLU, Tanju KOREL ve benim de kurucularından olduğum Yavuz KOCAÖMER’in başkanlığındaki TESYEV’e ( Türkiye Engelliler Spor, Yardım ve Eğitim Vakfı) katılmıştı.

 

19 Ağustos 2021’de tutuklanan, önce Urla sonra Aliağa Cezaevi’nde yaklaşık 10 aydır tutuklu olan demans hastası Çevik BİR ısrarlı başvurular sonucunda kısa bir süre önce hastaneye yatırıldı. Kimseyi tanımayan, zorla yemek yedirilen, su içirilen, bitkin ve çok zayıflayan Paşa şu anda alzheimer hastalığının en ağır evresini yaşıyor.

 

Buradan sayın yetkililere seslenmek istiyorum. Yakınlarında bu hastalığı yaşayanlar bilebilirler ancak…. Biz annemizde yaşadık biliyoruz, hem hasta için hem de yakınları için çok zordur bu hastalıkla başetmek.,

 

2 Temmuz 1993’te 33 insanımızın yakılarak öldürülmesiyle sonuçlanan Sivas Katliamı sanıklarından, anayasal düzeni zorla bozmaya kalkışmak suçundan idam cezasına çarptırılan Ahmet Turan KILIÇ’ ın ileri yaşlılığı nedeniyle Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan tarafından kaldırılan cezası gibi, hepsi 90 yaş civarında olan generaller ile özellikle engelli dostu Çevik BİR için de bunun uygulanmasını diliyorum.

 

Sayın Cumhurbaşkanımızın vereceği insani ve vicdani bir kararın buna yeteceğini sanıyorum.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Karabük’te Huzur ve Güven Uygulaması

Karabük Yayın: 15.11.2023 13:56
Karabük’te Huzur ve Güven Uygulaması

Karabük İl Emniyet Müdürlüğü  ekipleri,  İl Merkezi ve İlçelerde huzur ve güven uygulaması gerçekleştirdi.

Karabukte Huzur ve Guven Uygulamasi3 jpg

38 Ekip ve 101 personelin görev aldığı huzur ve güven uygulamasında  çeşitli suçlardan aranan 2 kişi yakalanırken, eksikliği tespit edilen 31 araca da cezai işlem uygulandı.

Karabukte Huzur ve Guven Uygulamasi1

Yapılan uygulamalara İl Emniyet Müdürü Mehmet Ali Hasan Köse de katıldı. Vatandaşlarla sohbet eden Müdür Köse, “Vatandaşlarımızın huzuru ve güvenliği için tüm görevlilerimizle sahadayız. Vatandaşlarımızın huzuru ve güvenliği ve şehrimizde mevcut huzur ve güven ortamının artarak devamı için var gücümüz ile çalışmaya devam edeceğiz” dedi. (Ramazan Öztürk)

Karabük’te 12 yıl hapis cezası bulunan firari yakalandı

Karabük Yayın: 15.11.2023 13:49
Karabük’te 12 yıl hapis cezası bulunan firari yakalandı

Karabük’te hakkında nitelikli cinsel saldırı suçundan 12 yıl hapis cezası ve yakalama kararı bulunan firari şahıs yakalandı.

Edinilen bilgiye göre, İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, il merkezinde yürüttükleri denetim faaliyetleri çerçevesinde hakkında “nitelikli cinsel saldırı” suçundan 12 yıl hapis cezası ile yakalama kararı bulunan ve açık cezaevinden firar ettiği tespit edilen K.K.’yı yakaladı.
Gözaltına alınan zanlı çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak Karabük T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna gönderildi.
İl Emniyet Müdürlüğü, şehirde vatandaşların huzurunu ve güvenliğini bozacak her türlü suçun önlenmesine, faillerinin en kısa sürede yakalanarak adalet önüne çıkartılmasına ve suçluların vatandaşlar arasında rahat rahat dolaşmasına asla izin verilmeyeceğini belirtti. (İHA)

Nesli tükenmekte olan su samurları görüntülendi

Dünya Yayın: 03.12.2023 08:36
Kaynak: İHA
Nesli tükenmekte olan su samurları görüntülendi

Bolu’nun doğa harikası Abant Gölü Milli Parkı’nda bulunan derelerde nesli tükenmekte olan su samurları görüntülendi.

Bolu’nun doğa harikası Abant Gölü Milli Parkı’nda, Dünya Doğa ve Doğal Kaynaklarını Koruma Birliği (IUCN) tarafından nesli yok olma tehdidine yakın kategorisinde değerlendirilen su samuru görüntülendi. Dere kenarında yiyecek arayan 4 su samurunu vatandaş cep telefonlarıyla görüntüledi. Nesli tükenmekte olan su samurları geçtiğimiz günlerde Gölcük’te de görüntülenmişti. Çekilen yeni görüntülerde ise su samurlarının Abant Deresinde yiyecek aradıkları anlar yer aldı.

Paylaş: