Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Rize’nin Çayeli ilçesinde şiddetli yağış sonrası boşaltılan bina sakinleri yaşadıkları o anları anlattı

Dünya Yayın: 24.08.2023 04:12
İhlas Haber Ajansı
Rize’nin Çayeli ilçesinde şiddetli yağış sonrası boşaltılan bina sakinleri yaşadıkları o anları anlattı

Rize’de dün şiddetli yağış nedeniyle toprak kayması olunca AFAD tarafından boşaltılan 2 binanın sakinleri o anları anlattı.

Rize’de dün öğlen saatlerinde başlayan yağmur akşam saatlerinde de tesirini gösterince Çayeli ilçesinde küçük çaplı toprak kaymaları meydana geldi. İlçe merkezine bağlı Yalı mahallesinde toprak kayması tehlikesi nedeniyle Vilayet Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) tarafından 2 bina önlem için boşaltıldı. Boşaltılan binaların sakinleri ise toprak kayması anını anlattı.

Yarım saat şiddetli yağan yağmur sonucunda konutlarının altından toprak kopmaya başladığını ve korkarak konutu boşalttıklarını tabir eden Yusuf Çom “Dün saat 16.00 sırlarında lokal olarak yalnızca bizim mahallenin bu kısmına görülmemiş bir yağmur yağdı. Yarım saat boyunca yağdı. Eski su masrafları de yok, bu sarfiyatlar olmayınca su bulduğu yerden aktı gitti. Konutumuzun altını, mezarlıklarımızın altını kopardı. Allah’tan daha da çok yağmadı. Bizimle birlikte 2 komşumuzun daha meskeni boşaltıldı. AFAD geldi raporunu tuttu, bekliyoruz. Mesken sakinleri şu anda merkezdeki konutlarda ikamet ediyorlar. Aşağıdaki komşumuz toprağın kaymaya başladığını görünce bize seslenmeye başladı. Konutun altında baya bir kopma oldu. Bizde meskeni terk etmek zorunda kaldık” dedi.

Yağan yağmur nedeniyle yolun yağmur suyunu taşımaması sonucunda toprağın kaydığını vurgulayan Muharrem Çom ise “Dün akşam ki Allah’tan gelen bu sel felaketinde meskeni boşaltarak aşağıya inmek zorunda kaldık. Her şey bir anda oldu. Yağmur daima yağınca biriken sular yoldan aşağıya inmeye başladı. Artık kanallar taşımadı suyu ve direk konuttan aşağıya verdi. Akabinde da toprak kayması oldu orada. Yağmurlar bu formda ederse devamı da gelecektir” tabirlerini kullandı.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Orman zararlılarına karşı biyoteknik mücadele

Dünya Yayın: 18.04.2024 16:48
İhlas Haber Ajansı
Orman zararlılarına karşı biyoteknik mücadele

Samsun’un Vezirköprü ilçesinde Orman İşletme Müdürlüğü çam ağaçlarına zarar veren böceklere karşı biyoteknik mücadele yapıyor.

Biyoteknik mücadele kapsamında Vezirköprü Orman İşletme Müdürlüğü Narlısaray İşletme Şefliği ile Gölköy İşletme Şefliğince çam ağaçlarının verimin düşmesine sebebiyet veren böceklere karşı “feromon tuzakları” kuruyor. İşletme müdürü Cengiz Koçak “Ağaçlardaki verim kaybının önlenerek geleceğe daha verimli orman sahaları kazandırmak amacıyla zararlı böceklere karşı biyoteknik yöntemle geliştirilen ve ’aşk tuzağı’ olarak nitelendirilen ’feromon tuzağı’ yerleştiriliyor. Feromon tuzağı bir huni içerisine böceğin karşı cinsinin kokusunu içeren bir ilaç sıkılıyor. Bu ilacı hisseden böcek ağaç yerine huniye yönelip tuzak içerisindeki kavanoza girerek hapsoluyor ve bir daha çıkamıyor” dedi.

Paylaş: