Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

Pandemiyle birlikte dostluk da bitti

Türkiye Yayın: 19.08.2023 12:26
Pandemiyle birlikte dostluk da bitti

Pandemi döneminde evine kapananların arkadaş olması için satın aldıkları cins köpekler, pandeminin bitmesiyle sokaklara terk edildi. Korona döneminde rağbet gören cins köpek üretim tesisleri, pandemi sonrası bir bir kapandı. Kapanan çiftliklerdeki köpekler kaderine bırakıldı. Üretim çiftliklerinin kapanması ile mağduriyet yaşayan hayvanların sayısı giderek artıyor.

Pandemi döneminde insanların eve kapanmasıyla birlikte rağbet gören cins köpek üretim çiftlikleri, normalleşme sürecinde azalan talepler nedeniyle tek tek kapanmaya başladı. Taleplerin azalmasıyla birlikte maliyetleri karşılamayan üretim çiftlikleri kapanırken sermaye olarak gördükleri cins köpekleri ölüme terk etti. Her Eve Bir Pati Derneği’ne (HEPAD) ulaşan ihbarlar üzerine harekete geçen dernek yetkilileri kaderine terk edilen köpeklere sahip çıktı. Çiftlikten gelen havyaları uzman hekimler fiziksel ve psikolojik sağlık kontrolünden geçiren dernek yetkilileri eski sağlığına kavuşan köpekleri sahiplendirerek yuva bulmalarına yardım ediyor.

Pandemide arkadaş olan cins köpekler kaderine terk edildi

“Gelen hayvanların durumu içler acısı”

Üretim çiftliklerinden gelen köpeklerin sağlık durumlarının içler acısı bir halde olduğuna dikkat çeken Her Eve Bir Pati Derneği Başkanı Emre Demir, “Derneğimiz kurulalı 5 yıl oldu. Terk edilmiş dostlarımız katlanarak artıyor. Bizler de onlara yardım etmeye çalışıyoruz. Özellikle pandemi sürecinde yuvalandırma oranlarımızda olumlu yönde artış olmuştu. Fakat pandeminin sona ermesi ile birlikte hem yuvalanan dostların terk edilmeleri akabinde açılan çiftliklerin kapanmasıyla mağduriyet yaşayan hayvanlarımızın sayısı da artmaya başladı. Kirli ticaret amacıyla alıp satan, ama iş bittikten sonra hayvanları çok zor durumda bırakan çiftliklerin olduğunu biliyoruz. Sesimiz, rengimiz farklı olabilir ama duygularımız her zaman aynı. Kaldı ki köpekler duygusal canlılar ve bizler gibi her şeyi hissedebiliyorlar. Gelen hayvanların durumları içler acısı. Tırnaklarının uzun olması, deri problemleri yaşıyor olması her şeyden önce elinizle dokunduğunuzda yüzünü yere eğmesi çok kalp kırıcı şeyler. Bizler Her Eve Bir Pati Derneği olarak elimizden geldiğince yuvalar bulmaya gayret ediyoruz. Ama bunun dipsiz bir kuyu olduğunu da biliyoruz. Her ne kadar yasalarımız olsa da insanlar bu yasalara aykırı davranış sergileyebiliyor. İnsanlara şu mesajı vermeye gayret ediyoruz, ‘Herkes hayvan sevebilir ama herkes hayvan bakamaz’. Hayvan sevmekle bakmak arasında çok büyük bir fark var. Bir hayvan bakacaksanız hayatınızın belki 10-15 yılını vermeye hazır olmalısınız. Bunun maddi ve manevi yükümlülüklerini almanız gerekiyor. Bir dost edinmek istiyorsanız üretim çiftlikleri veya satış yerlerinden almak yerine bağlı bulunduğunuz ilçe barınaklarına ya da oradaki STK’lara başvurun. Yüzlerce, binlerce hatta milyonlarca dostumuz yuva arıyor. Onlara bu şekilde aile olabilirsiniz” şeklinde konuştu.

Pandemide arkadaş olan cins köpekler kaderine terk edildi

Üretim çiftliklerinde mağdur olan köpekler viral hastalıklardan hayatını kaybediyor

Çiftliklerde terk edilen köpeklerin viral hastalıklar sebebiyle acı çekerek hayatını kaybettiklerini söyleyen Demir, “Geçtiğimiz hafta üretim çiftliğinde 16 tane terk edilmiş dostumuz, özellikle 9 tanesi çok zor durumdaydılar. Kliniklere aldırdık ve çoğu viral hastalıklar sebebiyle hayatını kaybetti. Yaşadıkları ölüm de çok acı bir ölüm oluyor. Viral hastalık hayvanlara ciddi anlamda acı verici bir hastalık. Bağışıklıkları düşük olduğu için atlatamadılar. Veteriner hekimler elinden geleni yapsa da bazen imkanlar bu doğrultuda oluyor. Bizim gördüğümüz bu haberlerden sonra daha da fazla terk edilmeler oluyor. İnsanlar bize bir şekilde ulaşıyorlar. Bizler kötü şartlarda üretim yapan çiftlikleri devletimize bildiriyoruz. İdari ceza ve yaptırımlar devlet tarafından sağlanıyor. Biz de o dostlarımızı alıp psikolojik ve fiziksel sağlığını kontrol ettikten sonra gerekli yuvalandırma işlemlerini yapıyoruz. İnsanlara tekrar çağrımız hafta sonu buraya gelip burada zaman geçirebilirler, onları tanıyabilirler. En azından bir dost edinmek istiyorlarsa fikir sahibi olabilirler. Lütfen dostlarınızı satın almayın. Bu kirli ticarete ortak olmayın. İnanın sesi rengi ne olursa olsun hissettikleri duygu aynı. Bu üretim tesislerinin olma sebebi sadece üreten insanlar değil bunu talep edip satın alan insanlar da var. Bizim toplumumuz ne kadar bilinçli olursa inanın bu mağduriyetler en aza indirgenecektir” dedi. (İHA)

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

İmar ve ruhsatta dijital devir: Artık evrak için belediyeye gitmeye gerek yok

Teknoloji Yayın: 22.09.2023 08:48
Kaynak: İHA
İmar ve ruhsatta dijital devir: Artık evrak için belediyeye gitmeye gerek yok

Samsun’un İlkadım Belediyesi’nde devam eden dijitalleşme çalışmaları çerçevesinde hizmete giren “E-Belge Platformu” ile imar ve ruhsat süreçleri dijitalleşti, artık bu evraklar ile belediyeye gitmeye gerek kalmadı.

Dijital dönüşüm çalışmalarını sürdüren İlkadım Belediyesi, son olarak E-Belge Platformu ile vatandaşların imar durum evrakı (E-ÇAP), yapı ruhsatı (E-RUHSAT), yapı kontrol ve iskan (E-İSKAN), eksper inceleme (E-EKSPER) üzere müracaat süreçlerini tek bir platformda dijital mecraya taşıdı. İmar durumu ve yapı ruhsatı müracaatlarını belediyeye gelerek yazılı olarak yapan vatandaşlar artık belediyeye gelmeden süreçlerini e-belge uygulaması üzerinden çok daha süratli bir formda yapabilecek.

“Belediyeye gelinmesine gerek yok”

E-Belge Platformu hakkında bilgi veren İlkadım Belediye Lideri Necattin Demirtaş, “Vatandaşlarımıza kaliteli, süratli, inançlı ve şeffaf bir halde hizmet sunmak için dijital dönüşüm çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu uygulama ile vatandaşlarımızdan sıklıkla gelen ‘Evrakım kayboldu, evrakım hala imzalanmadı, belediyeye gelip gitmekten yorulduk’ üzere şikayetleri ortadan kaldırıyoruz. Artık kimse belediyede üniteler ortasında dolaşmayacak. Hatta belediyeye gelinmesine bile gerek kalmayacak. E-Belge Platform uygulaması ile vatandaşlarımız istedikleri bilgi ve evrakla İlkadım Belediyesi kurumsal web sitesinden erişim sağladıktan sonra ana sayfadaki süratli menüde bulunan ‘E-Belge Platformu’ uygulamasına giriş yapabilecek. E-belediye üyelik süreçleri denetiminden sonra uygulamaya basitçe erişim sağlanacak” dedi.

Ekspertiz incelemeleri de dijital ortamda yapılıyor

Belediye Hizmet Binası Çok Gayeli Salon’da düzenlenen toplantıda uygulamanın kullanımı ve getirdiği kolaylıkları anlatan yazılım firması yetkilileri ise şu bilgileri verdi:

“Geliştirdiğimiz E-Belge Platformu’na girerek e-devlet, telefon ve mail adresi ile kendi isminize sistemde bir profil oluşturuyorsunuz. Talepler doğrultusunda ilgili dokümanlar sisteme yüklenerek elektronik imzalı dokümanlar dijital olarak hazırlanıyor. Uygulama; hazırlanmakta olan imar durumu dokümanının ve yapı ruhsatı talebinin hangi etapta olduğu yapı sahibine ve yapı müteahhidine SMS ve mail yoluyla otomatik olarak bildiriyor. Böylelikle vatandaşlar müracaatının hangi kademede olduğunu takip edebiliyor. Onaylanan proje ve evraklar elektronik olarak imzalandığı için E-Belge Platformu uygulaması ile vatandaşlar vakitten ve kağıt tüketiminden tasarruf ederek imar müracaat süreçlerini belediyeye gelmeden dijital ortamda tamamlayabiliyor. Birebir vakitte yapı kontrol sürecinin de dijital ortama taşınmasıyla yapının kontrolüne ait tüm bilgi ve dokümanlar elektronik ortamda takip edilebiliyor. Yapı kullanma müsaade evrakı taleplerinde de müracaat sahibi süreci dijital ortamda takip etme imkanı buluyor. Kredi ile konut almak için yapılan müracaatlarda ekspertiz incelemelerinin de dijital ortamda yapılması kolaylığı sunulduğundan süratli bir halde kredilendirme süreçlerinin yürütülmesine imkan sağlıyor.”