Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Okullar Da Süt Dağıtımı Devam Ediyor

Kastamonu Yayın: 13.04.2015 07:29
Okullar Da Süt Dağıtımı Devam Ediyor

KASTAMONU Türkiye genelinde gerçekleştirilen okullarda süt dağıtımına Daday’da devam ediliyor.
Kastamonu’nun Daday İlçesinde Milli Eğitim Bakanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nın ortaklaşa yürüttüğü ‘Okul Sütü Programı’ kapsamında öğrencilere süt dağıtımı yapıldı. İkinci dönemin başlamasının ardından ‘Okul Sütü Projesi’ kapsamında Miralay Halit Bey İlkokulu ve diğer okullarda süt dağıtımı yapıldı.
Süt dağıtım programına katılan İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Demir, okul sütü programı projesiyle öğrencilere süt içme alışkanlığını kazandırma, yeterli ve dengeli beslenmelerine katkıda bulunmanın planlandığını bildirerek bu projeye önem verdiklerini söyledi. Demir açıklamasına şöyle devam etti; “Yaklaşık 4 yıldır uygulanan çalışmanın gelecek nesillerin sağlıklı gelişimi için önemli öğrencilerin fiziksel, zihinsel ve dolayısıyla ruhi gelişimlerine katkı vermek üzere, bütün dünyada faydası bilinen, dolayısıyla ülkemizde 4 yıldan beri devlet politikası olarak uygulanan bir projeyi ilçemizde de gerçekleştirmekteyiz. Projenin ülke genelindeki öğrencilere uygulanmasında emeği geçen, geçecek olan teşkilatımıza ve süt dağıtımında görev alan herkese teşekkür ediyorum. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Ulusal Süt Konseyi işbirliğiyle yürütülen okul sütü programının amacı; ana sınıfı dahil olmak üzere ilkokul öğrencilerine süt içme alışkanlığı kazandırmak, bu sayede yeterli ve dengeli beslenmelerine katkıda bulunarak sağlıklı büyüme ve gelişmelerini desteklemektir. 7 farklı coğrafi bölgede, sosyo-ekonomik ve kültürel farklılıklardan kaynaklanan yaşam tarzları, bireylerin beslenme alışkanlıklarını da küçük yaşlardan itibaren şekillendirmektedir. Özellikle vitamin ve mineral yetersizliğinden kaynaklanan birçok sağlık sorununun önüne geçilmesinde, “Okul Sütü Programı” önemli bir rol oynamaktadır. İstikbalimiz olan çocuklarımıza, dolayısıyla geleceğimize en büyük yatırım anlamı taşıyan Okul Sütü Programı’nın uygulanmasının önemi, ülkemizde binlerce çocuğun ailelerinin sosyo-ekonomik durumları nedeniyle hiç süt içemediği göz önünde tutulduğunda daha iyi anlaşılacaktır” dedi.
Proje kapsamında ilerleyen günlerde kuru üzüm dağıtımının da planlandığını ifade eden Demir, “Sağlıklı ve dengeli beslenme çok önemli. Özellikle obeziteye neden olacak gıdaların değil, sağlıklı ürünleri kullanmaya dikkat etmeliyiz. Okul yönetimi ve ailelerin bu konuda bir birleriyle iletişim halinde olmaları ve ortak hareket etmeleri gerekiyor” diye konuştu.

Paylaş:

Mesajınızı gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karabük’te otomobille çarpışan traktör devrildi: 2 yaralı

Eflani Yayın: 23.07.2024 21:36
Karabük’te otomobille çarpışan traktör devrildi: 2 yaralı

Karabük’ün Eflani ilçesinde otomobil ile çarpışarak devrilen traktördeki 2 kişi yaralandı.

Kaza, Seferler köyü mevkiinde meydana geldi. Hasan Tekin idaresindeki 37 HA 976 plakalı traktör, karşı istikametten gelen Metin Yaşar idaresindeki 34 ESV 596 plakalı otomobille çarpıştı. Kazada devrilen traktörün sürücüsü ile yolcu olarak bulunan Celal Ergün (68) yaralandı. İhbar üzerine olay yerine jandarma ve 112 Acil Servis ekipleri sevk edildi. Sağlık ekiplerinin ilk müdahalesinin ardından yaralılar Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırıldı. Tedavi altına alınan yaralıların sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi.

Kazayla ilgili inceleme başlatıldı.