Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Öğr. Gör. Dr. Söyler: “Otobüs kazalarının en değerli sebeplerinden bir tanesi de insan faktörü”

Gündem Yayın: 23.08.2023 12:36
İhlas Haber Ajansı
Öğr. Gör. Dr. Söyler: “Otobüs kazalarının en değerli sebeplerinden bir tanesi de insan faktörü”

Sinop Üniversitesi Gerze Meslek Yüksekokulu Otobüs Kaptanlığı Programı Öğretim Vazifelisi Dr. Hüseyin Söyler, “Otobüs kazalarının birçok sebebi var fakat en değerli sebeplerinden bir tanesi insan faktörü. Zira kocaman otobüsü bir kişi yönetim ediyor” dedi.

Öğretim Vazifelisi Dr. Hüseyin Söyler, Türkiye’de yaşanan otobüs kazalarının en kıymetli etkeninin insan faktörü olduğunu söyledi. Söyler, “Ülkemizde otobüs seyahati ağır olarak kullanılmakta. Tahminen de yolcu nakliyatında en yüksek sayı otobüste. Münasebetiyle bu kadar çok kullanılan araçların kaza oranları da çok olmaya başladı. Bilhassa son günlerde Kars’ta ve Yozgat’ta yaşanan otobüs kazalarında birçok vatandaşımız hayatını kaybetti. Burada kıymetli olan insan faktörü. Otobüs kazalarının birçok sebebi var lakin en kıymetli sebeplerinden bir tanesi de insan faktörü. Zira kocaman otobüsü bir kişi yönetim ediyor. Münasebetiyle o insanın hastalığı, yorgunluğu, uykusuzluğu, reflekslerinin zayıflaması üzere sebepler direkt olarak kaza sebebi. Ne yapmak lazım? Devletin koyduğu kanun gereği bir insan bir otobüsü en fazla 24 saat içerisinde 9 saat kullanabiliyor. Bu 9 saatlik süreyi aşmamak lazım. Bu süreyi aşarsak reflekslerimiz zayıflayabiliyor. 9 saat biz tıpkı işi yaparsak artık gözümüz alışıyor ve reflekslerimiz zayıflıyor. Mental yorgunluğu da diyebiliriz buna. Münasebetiyle sürüş müddetlerinin aşılmaması gerekir. Bir otobüs kaptanı muhakkak aralıklarla seyahat ettikten sonra kesinlikle dinlenmeli ve daha sonra ikinci 4 buçuk saatine geçmeli. Kendi kullanma müddeti bittiği vakit ise uykusunu düzgün uyumalı. Kendi sürüş müddeti bittiği vakit arkadaşının yanına oturup süreyi o denli geçirmek yerine dinlenmeyi tercih etmeli, ki bir sonraki sıra ona geldiği vakit daha rahat kullansın. Daha sonra kullananların tecrübeleri olmalı. Kimi arkadaşlarımız yeni başlayıp tecrübesiz olabiliyor. Bu arkadaşların birinci başlarda daha çok kısa uzaklıklarda daha kolay yollarda, trafik yoğunluğu daha az olan yollarda alıştırılması bu mevzuda önleyici olabilir” diye konuştu.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Tokat’ta film gibi olay: Kendi ölüm haberini okudu, yaşadığından şüphe etti

Gündem Yayın: 02.03.2024 04:48
İhlas Haber Ajansı
Tokat’ta film gibi olay: Kendi ölüm haberini okudu, yaşadığından şüphe etti

Tokat’taki bir otelde çıkan yangında panikleyen Umut Muzaffer Gezen, 3. kattan atlayarak ağır yaralanmıştı. Olay sonrası çıkan kendi ölüm haberlerini okuyan Gezen, o anları gülerek anlattı.

23 Şubat 2023 tarihinde GOP Bulvarı üzerinde bulunan bir otelde çıkan yangın paniğe neden oldu. Yangın sırasında otel odasında bulunan ve asker olduğu iddia edilen 20 yaşındaki Umut Muzaffer Gezen alevlerin arasından kaçmak için 3. kattan aşağı atladı. Olay sonrası ağır yaralanan genç, olay yerine çağrılan sağlık ekipleri tarafından hızla üniversite hastanesine kaldırıldı. Olay sonrası bazı haber sitelerinde gencin öldüğüne dair haberler yapıldı. Hastanede ilk müdahalesi yapılan Gezen, daha sonra bilinci açıldı. Sağlık durumu iyi olan Gezen’e hastane çalışanları hakkında çıkan haberleri okuttu. Kemal Sunal filmindeki gibi kendi ölüm haberini okuyan Gezen, kendinden de şüphe etti. Başından yaralanan, ayağında kırık olan ve belinden geçireceği ameliyat gününü bekleyen Gezen, kendi haberlerini gülerek okudu.

Umut Muzaffer Gezen, “Tokat’ta otel odasında çıkan yangında panikleyip 3. kattan atladım. Öldüm diye haberlere çıktım. Hayattayım. Şükür halime. Bundan daha ötesi olamaz. İlaçlarımı aldıktan sonra uyudum. Uyuduğumdan dolayı yangın çıkmış fark etmedim. Bir anda uyandım. Panikle camdan atladım. Atlamasaydım belki şu anda burada değildim. Hayatta değildim. Askerdim, er olarak geldim. Acemi birliğine geldim. Bir gün için konaklamak için oraya geldim ve yangın çıktı onda da. Askerlik de kaldı şimdi. Kendim hastanedeyim. Ameliyat olacağım. Belimde bir rahatsızlık var. Allah’a şükür ameliyat olduktan sonra iyi olacağım. Başka da bir şeyim yok. Başımda pek fazla bir şey yok. Şöyle söyleyeyim. Sol ayağımda bir kırık var. Başımda çok kılcal çatlaklar var. Bir de belden ameliyat olacağım o kadar. Olay olduğu gün öldü dediler. Sağ olsun ambulans ekipleri tarafından hastaneye buraya Tokat Gaziosmanpaşa’ya kaldırıldım. Buraya geldim. İlk şuurum yerinde değildi. Şimdi çok iyiyim. Her şeyim yerinde. Yemek yedim. Su içtim. Sonra dediler bir şeyler göstereceğiz. Dedim abi ne göstereceksiniz. Öldün, şu oldu, bu oldu. Kemal Sunal’ın filmi gibi. Ben iyiydim halbuki haberleri seyrediyorduk. Beraber hemşire abiler, arkadaşlarla burada. Yiyordum, içiyordum, iyiydim yani bir şeyim yoktu ama hani bu da bir olay oldu. Başımızdan geldi, geçti. Bir deneyim oldu benim için. Film gibi bir sahne oldu benim için. Kemal Sunal’ın sahnesi gerçek oldu. Gerçekten öldü diyor yani. Hani ben öldüm artık yokum. O hesap oldu. Kendimden şüphe ettim” dedi.

Anne Gözde Gezen ise “Ben hayatta kaldığına çok şükrediyorum. Çok şükür hayatta. Bunda da bir vardır hayır. Belki askeri birliğine teslim olsa da üstüne daha kötü bir şey gelecekti. Çok şükür hayatta iyi. Omuriliğinde bir sıkıntı var. Omuriliğinde bir kırık var. İnşallah buradan yürüyerek çıkacağız” diye konuştu.