Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Oda Başkanlarından (S) Plakası Açıklaması

Gündem Yayın: 20.04.2015 07:15
Oda Başkanlarından (S) Plakası  Açıklaması

“Şehirlerarası çalışanlar işini yapsın M plaka yolcusunu çeksin, öğrenci araçları öğrencisini taşısın, personel kendi işini kovalasın, bizim kimsenin ekmeğinde ve işinde gözümüz yok, yeter ki paylaşmasını bilelim. İlimizde, ilçemizde huzurlu ve barış içinde kurumları suçlamadan yaşamasını öğrenelim”
Geçtiğimiz günlerde (S) plakası ile ilgili açıklama yapan Karabük Şoförler Odası Başkanı Ahmet Karabacak, Safranbolu Şoförler Odası Başkanı Mehmet Deniz ve Karabük Servis Araçları Odası Başkanı Hüseyin Kılıç yeni bir açıklama daha yaptılar.
Oda Başkanları tarafından yapılan açıklama şöyle:
“2012 tarihinde il trafik komisyonunun almış olduğu bir kararla il içi servis taşımacılığını kontrol altına alıp korsan taşımacılığın önüne geçmek il içinde tüm taşımacılık işlemlerini kayıt altına alıp trafik düzenini sağlamak için “S” Plaka ile taşıma işlemini hayata geçirmiştir.
Savaş turizm seyahat il trafik komisyonunun aldığı bu kararı Kastamonu idari mahkemeye taşımış Kastamonu idari mahkemesi 04.12.2014 tarihinde davayı reddetmiştir.
Ayrıca sınırlı sorumlu Eskipazar minibüsçüler kooperatifi açmış olduğu aynı yöndeki dava 05.12.2014 tarihinde reddetmiştir.
Kastamonu idare mahkemesi 05.12.2015 tarihinde almış olduğu kararla il trafik komisyonları görevinin trafik düzeni ve güvenliği yönünde kararlar vermesi gerekir ancak ihale kurumlarının ne kriteri şartnameye koyacağına ilgili kurumlar karar verir demektedir.
Tüm gelişmeler bundan ibaret olmasına rağmen bir bardak suda fırtına kopartmak isteyen bir takım güçler il trafik komisyonlarını siyasi baskı altında karar almakla suçlarken ağızlarından çıkan sözcüklerin farkında değillerdir.il trafik komisyonları seçkin ve birikimli insanlardan oluşmaktadır.Neye dayanarak,Neye güvenerek komisyon üyelerini suçladıklarını ve siyaset yaptıklarını iddia etmelerini anlamakta zorlanıyoruz.
Safranbolu İlçe Trafik komisyonu eşitlik ilkesine aykırı hareket ederek Savaş Turizm aleyhine uygulama başlatmıştır. İddiası öne sürülmektedir. Safranbolu İlçe Trafik komisyonu yasaya ve kanuna aykırı kararlar aldıysa bunun ispat edilmesi ve yargıya gidilerek hak aranması gerekmektedir. Safranbolu ilçe trafik komisyonu Savaş Turizm ile ilgili ne karar almıştır. Bunun açıklanmasını istiyoruz.
İlk açıklama içerisinde Karabük İl trafik komisyonunu siyasi kararlar almakla suçlayacaksın. Ardından Safranbolu ilçe trafik ilçe trafik komisyonunu firmamız aleyhine karar alıyor diye suçlayacaksın. Böylesine bir yanlış karar alındı ise bunun yeri basın değil yargı organlarıdır.
Safranbolu ve Karabük’te servis araçlarına “D4” verilmesi ilçe trafik komisyonu ve ilin onayı ile Ulaştırma Bakanlığı Bolu Bölge Müdürlüğünden alınmıştır.
Safranbolu – Karabük servis arçları “D4” lerini marketten değil Bakanlık birimlerinden almıştır.
Ulaştırma Bakanlığını mahkemeye vermeniz alınan “D4” leri iptal ettirmeye çalışmanız bizim sorunlarımız değil, yeter ki hak ararken kurumları suçlayarak konuştukça batmayınız.
Safranbolu’da Karabük’te 400’ü aşkın personel ve Öğrenci aracı mevcuttur. Personel “S” ler firmaların servisini çekmekte öğrenci plakalı servis araçlarda Kamuda ve Okullarda senede 180 gün çalışmaktadırlar.
Öğrenci çeken servisçi üyelerimiz senede 180 gün çalışarak diğer günler yatmaktadırlar. Ancak üyelerimiz giderlerini 365 gün üzerinden ödemektedirler. Başka bir ticari faaliyette bulunamamaktadırlar.
4925 sayılı kanunun yetki belgelerine göre taşıma kurallarını belirlemiştir. Buna göre “D1” otobüsle şehirler arası yolcu taşımacılığı “D2” otobüsle tarifesiz yolcu taşımacılığı “D4” 100 Km içinde ve şehirlerarası İl içiyolcu taşımacılığıdır.
4925 sayılı taşıma kanunu“Bir esnaf bir işi yapacaktır.” Demesine rağmen senede 180gün çalışan esnafın ekmeğine göz dikmek bizim esnaflık anlayışımıza uymamaktadır.
Karabük ilinde herkes her ihaleye girebilir. Ancak “S” plakalı araç çalıştırmak zorundadır. Biz Karabük’te bulunan esnaf odaları olarak bir rant peşinde değiliz. Biz 400’ü aşkın esnafımızın hakları hukukları ve ekmeklerini koruması ve kamu huzurunun bozulmaması yolunda emek ve çaba sarf etmekteyiz.
Şehirlerarası çalışanlar işini yapsın M plaka yolcusunu çeksin öğrenci araçları öğrencisini taşısın personel kendi işini kovalasın bizim kimsenin ekmeğinde ve işinde gözümüz yok yeterki paylaşmasını bilelim ilimizde, ilçemizde huzurlu ve barış içinde kurumları suçlamadan yaşamasını öğrenelim.”

Paylaş:

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Dünyanın en iyi ilk iki ekmeği Samsun’dan

Kültür Sanat Yayın: 26.05.2024 20:30
İhlas Haber Ajansı
Dünyanın en iyi ilk iki ekmeği Samsun’dan

Gastronomi dünyasının önemli kaynaklarından biri olan Taste Atlas’ın Dünyanın En İyi Ekmekleri (Top Ten Breads) listesinde Bafra pidesi 1, Samsun pidesi 2’nci sırada yer aldı.

Uluslararası Taste Atlas internet sitesi, dünyanın en iyi ekmeği olarak Bafra pidesini seçti. Geleneksel tarifleri öne çıkarmasıyla bilinen Taste Atlas sitesi, dünyanın en iyi ekmeklerini listeledi. Listenin ilk 10’unda birinci sırada Bafra pidesi bulunurken, Samsun pidesi ise 2’nci sırada yer aldı.

Samsun Valiliği’nden yapılan açıklamada, “Her iki lezzetimizin de dünyanın dört bir yanındaki yerel yemekler, içecekler ve restoranlar hakkında bilgi sunan interaktif bir harita ve bilgi platformu olan 837 bin takipçili Taste Atlas’ın listesinde ilk ikiye girmeyi başarması, dünya genelinde gastronomi turizmi destinasyonlarını keşfetmek isteyenlerin ve gurmelerin ilgisini çekecek, hem göze ve hem de damağa hitap eden çok sayıda yöresel lezzetiyle Samsun mutfağının tanıtımına büyük bir katkı sağlayacaktır” ifadelerine yer verildi.