Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

NE SANIYORSUN SEN KENDİNİ ?

Manşet Yayın: 05.10.2023 15:35
NE SANIYORSUN SEN KENDİNİ ?

Bilim adamları evrenin yaşının 15 milyar yıl olduğunu söylüyor.  Evrende 100 milyardan fazla galaksi olduğu tahmin ediliyor. Bu 100 milyar galaksinin her birinde 100 milyardan fazla  yıldız var. Dünyamız, içinde bulunduğu galakside bu yüz milyar yıldızdan sadece biri.  Bulunduğumuz galaksinin büyüklüğünü düşündüğümüzde, dünya bir toz zerresi kadar küçük.

 

15 milyar yıl ömrü olan bir evrenle kıyaslandığında, insan ömrü ise 70 – 80 yıl. İnsan ömrü göz açıp kapamak kadar kısa.

İnsanın yer yüzünde ortaya çıkış tarihi; 130 – 140 bin yıl öncesine gidiyor. İnsana ait ilk bulgular ise 30-35 bin yıl öncesine ait.

 

Yeryüzünde 9 milyon tür canlı var. Buna; böcekler, kuşlar, balıklar, bitkiler… tüm canlı türleri dahil. Canlı varlıkların sayısını ise ifade etmeye milyarlar yetmez. Mesela dünyada, insan sayısının 50 katı tavuk var.

 

1900 yılında, yani sadece 123 yıl önce, dünya nüfusu; 1.6 milyar idi. Şimdi 8 milyarın biraz üzerinde. Modern homo sapienslerin yeryüzünde dolaştığı süre boyunca 109 milyar kişi yaşadı ve öldü.

 

Yazıma neden bu başlığı koydum, neden bu ilginç bilgileri verdim?

Öncelikle, “Ne sanıyorsun sen kendini” derken herhangi birini hedef almış değilim. Fakat isteyen üzerine alabilir!

 

Resulullah (sallallahu aleyhi ve sellem), dünyayı ve dünya ehlini bir ağacın gölgesine benzetmiş. “Kişi dünyada Allah’a giden bir yolcu olup bir yaz gününde, bir ağacın gölgesinde bir müddet gölgelendikten sonra ağacı bırakıp gider.” Bu misalin güzelliğine bakar mısınız?

Evet, insan ömrü bir ağacın gölgesinde bir müddet dinlenmek kadar kısa. Bu alemden kimler geldi kimler geçti. Dünya kimseye kalmıyor.

 

Galaksimizdeki 100 milyar yıldızdan biri olan dünyayı düşünün. Koca galakside dünya bir toz zerresi kadar.

Şimdi, dünyada yaşadığınız ülkeyi, o ülkede yaşadığınız şehri, oturduğunuz mahalleyi, evinizi ve kendinizi düşünün. Toz zerresi bile değilsiniz!.

 

O halde, nedir bu insanoğlunun şımarıklığı, hırsı, kibri, açgözlülüğü?

Zenginliğine, oturduğu koltuğa, sırtını dayadığı güce güvenerek; insanları kırmanın, iftira atarak, hakaret ederek aşağılamaya, itibarsızlaştırmaya çalışmanın alemi var mı?

 

Ne kadar bilirsen bil, bilmediğin haddinse, bence bir hiçsin.

 

“Allah karşımıza, haddini, kendini ve edebini bilen güzel insanlar çıkarsın.” Amin.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Karabük’te Huzur ve Güven Uygulaması

Karabük Yayın: 15.11.2023 13:56
Karabük’te Huzur ve Güven Uygulaması

Karabük İl Emniyet Müdürlüğü  ekipleri,  İl Merkezi ve İlçelerde huzur ve güven uygulaması gerçekleştirdi.

Karabukte Huzur ve Guven Uygulamasi3 jpg

38 Ekip ve 101 personelin görev aldığı huzur ve güven uygulamasında  çeşitli suçlardan aranan 2 kişi yakalanırken, eksikliği tespit edilen 31 araca da cezai işlem uygulandı.

Karabukte Huzur ve Guven Uygulamasi1

Yapılan uygulamalara İl Emniyet Müdürü Mehmet Ali Hasan Köse de katıldı. Vatandaşlarla sohbet eden Müdür Köse, “Vatandaşlarımızın huzuru ve güvenliği için tüm görevlilerimizle sahadayız. Vatandaşlarımızın huzuru ve güvenliği ve şehrimizde mevcut huzur ve güven ortamının artarak devamı için var gücümüz ile çalışmaya devam edeceğiz” dedi. (Ramazan Öztürk)

Karabük’te 12 yıl hapis cezası bulunan firari yakalandı

Karabük Yayın: 15.11.2023 13:49
Karabük’te 12 yıl hapis cezası bulunan firari yakalandı

Karabük’te hakkında nitelikli cinsel saldırı suçundan 12 yıl hapis cezası ve yakalama kararı bulunan firari şahıs yakalandı.

Edinilen bilgiye göre, İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, il merkezinde yürüttükleri denetim faaliyetleri çerçevesinde hakkında “nitelikli cinsel saldırı” suçundan 12 yıl hapis cezası ile yakalama kararı bulunan ve açık cezaevinden firar ettiği tespit edilen K.K.’yı yakaladı.
Gözaltına alınan zanlı çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak Karabük T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna gönderildi.
İl Emniyet Müdürlüğü, şehirde vatandaşların huzurunu ve güvenliğini bozacak her türlü suçun önlenmesine, faillerinin en kısa sürede yakalanarak adalet önüne çıkartılmasına ve suçluların vatandaşlar arasında rahat rahat dolaşmasına asla izin verilmeyeceğini belirtti. (İHA)

Alaplı’da bir gecede iki dükkan soyuldu

Zonguldak Yayın: 06.12.2023 00:48
Kaynak: İHA

Zonguldak’ın Alaplı ilçesinde iki ayrı dükkana giren hırsız, yaklaşık 10 bin lirayı çalarak kayıplara karıştı.

Edinilen bilgiye göre, Alaplı ilçesinde gece saatlerinde hırsız, kapıları zorlayarak manav ile bir dükkana girdi. Hırsız, kasalarda bulunan yaklaşık 10 bin lirayı alarak kayıplara karıştı. Bir gecede iki iş yerinin soyulması esnafı tedirgin ederken, polis olayla ilgili çalışma başlattı.

Paylaş: