Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

NE SANIYORSUN SEN KENDİNİ ?

Manşet Yayın: 05.10.2023 15:35
NE SANIYORSUN SEN KENDİNİ ?

Bilim adamları evrenin yaşının 15 milyar yıl olduğunu söylüyor.  Evrende 100 milyardan fazla galaksi olduğu tahmin ediliyor. Bu 100 milyar galaksinin her birinde 100 milyardan fazla  yıldız var. Dünyamız, içinde bulunduğu galakside bu yüz milyar yıldızdan sadece biri.  Bulunduğumuz galaksinin büyüklüğünü düşündüğümüzde, dünya bir toz zerresi kadar küçük.

 

15 milyar yıl ömrü olan bir evrenle kıyaslandığında, insan ömrü ise 70 – 80 yıl. İnsan ömrü göz açıp kapamak kadar kısa.

İnsanın yer yüzünde ortaya çıkış tarihi; 130 – 140 bin yıl öncesine gidiyor. İnsana ait ilk bulgular ise 30-35 bin yıl öncesine ait.

 

Yeryüzünde 9 milyon tür canlı var. Buna; böcekler, kuşlar, balıklar, bitkiler… tüm canlı türleri dahil. Canlı varlıkların sayısını ise ifade etmeye milyarlar yetmez. Mesela dünyada, insan sayısının 50 katı tavuk var.

 

1900 yılında, yani sadece 123 yıl önce, dünya nüfusu; 1.6 milyar idi. Şimdi 8 milyarın biraz üzerinde. Modern homo sapienslerin yeryüzünde dolaştığı süre boyunca 109 milyar kişi yaşadı ve öldü.

 

Yazıma neden bu başlığı koydum, neden bu ilginç bilgileri verdim?

Öncelikle, “Ne sanıyorsun sen kendini” derken herhangi birini hedef almış değilim. Fakat isteyen üzerine alabilir!

 

Resulullah (sallallahu aleyhi ve sellem), dünyayı ve dünya ehlini bir ağacın gölgesine benzetmiş. “Kişi dünyada Allah’a giden bir yolcu olup bir yaz gününde, bir ağacın gölgesinde bir müddet gölgelendikten sonra ağacı bırakıp gider.” Bu misalin güzelliğine bakar mısınız?

Evet, insan ömrü bir ağacın gölgesinde bir müddet dinlenmek kadar kısa. Bu alemden kimler geldi kimler geçti. Dünya kimseye kalmıyor.

 

Galaksimizdeki 100 milyar yıldızdan biri olan dünyayı düşünün. Koca galakside dünya bir toz zerresi kadar.

Şimdi, dünyada yaşadığınız ülkeyi, o ülkede yaşadığınız şehri, oturduğunuz mahalleyi, evinizi ve kendinizi düşünün. Toz zerresi bile değilsiniz!.

 

O halde, nedir bu insanoğlunun şımarıklığı, hırsı, kibri, açgözlülüğü?

Zenginliğine, oturduğu koltuğa, sırtını dayadığı güce güvenerek; insanları kırmanın, iftira atarak, hakaret ederek aşağılamaya, itibarsızlaştırmaya çalışmanın alemi var mı?

 

Ne kadar bilirsen bil, bilmediğin haddinse, bence bir hiçsin.

 

“Allah karşımıza, haddini, kendini ve edebini bilen güzel insanlar çıkarsın.” Amin.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Kurumlar arası futbol turnuvası şampiyonu Safranbolu TSO oldu

Manşet Yayın: 13.06.2024 09:56
Kurumlar arası futbol turnuvası şampiyonu Safranbolu TSO oldu

Karabük’ün Safranbolu ilçesinde düzenlenen 9. Altın Safran Kurumlar Arası Futbol Turnuvasının şampiyonu Safranbolu TSO oldu.

16 takımın yer aldığı 9. Altın Safran Kurumlar Arası Futbol Turnuvası sona erdi. Turnuvanın finalinde Jandarma Komando Eğitim Merkez Komutanlığı ile karşı karşıya gelen Safranbolu TSO rakibini 1-0 mağlup ederek şampiyon oldu.
Turnuva şampiyonuna kupayı Safranbolu Jandarma Komando Eğitim Merkez Komutanı J. Kd. Albay Dr. Yusuf Küçükbaşol takdim etti.
Jandarma Komando Eğitim Merkez Komutanlığına ikincilik kupasını TSO Meclis Başkanı Cengiz Ünal, üçüncü olan Safranbolu Belediyesine ise TSO Yönetim Kurulu Başkanı Erol Altuntepe verdi.

AW226223 01 jpg
Safranbolu TSO Meclis Başkanı Cengiz Ünal; “Yaklaşık 40 gün süren turnuvada mücadele eden tüm takımları tebrik ediyorum. Finalde centilmence mücadele veren Safranbolu Jandarma Komando Eğitim Merkez Komutanlığı takımını da teşekkür ediyorum. Odamızın futbol takımını da şampiyonluğundan dolayı kutluyor bu organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.
Safranbolu TSO Yönetim Kurulu Başkanı Erol Altuntepe; “Bugün oynan maçlarda 4. Olan MEB Personel takımını, 3.cülük kupasını alan Safranbolu Belediyesini, finalde rakibimiz olan ve ikincilik kupasını alan Safranbolu Jandarma Komando Eğitim Merkez Komutanlığı takımını ve turnuvayı şampiyon olarak tamamlayan futbol takımımızı canı gönülden tebrik ediyorum. Çok güzel bir organizasyon oldu Herkes ailesiyle final müsabakalarını izledi. Bu güzel turnuvayı düzenleyen Safranbolu Spor Kulübünü kutluyorum” ifadelerini kullandı.
Safranbolu Jandarma Komando Eğitim Merkez Komutanı J. Kd. Albay Dr. Yusuf Küçükbaşol’da turnuvayı şampiyon olarak tamamlayan Ticaret ve Sanayi Odasını ve turnuvaya katılım gösteren tüm takımları tebrik etti.