Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Minik Yüreklere Işık Oldular

Gündem Yayın: 17.02.2023 15:26
Yazar:
Minik Yüreklere Işık Oldular

Karabük İl Milli Eğitim Müdürlüğü Meslek Lisesi öğretmenleri ve personellerinden oluşan 15 kişilik teknik ekip Gaziantep Islahiye’de Çadır Anaokulu kurarak minik öğrencilerin afetin izlerini silmeye çalışıyorlar.

Karabük Meslek Liselerinin  öğretmenleri ve personelinden oluşan 15 kişilik teknik ekip Gaziantep İslahiye’de Çadır Anaokulu kurdu.

Milli Eğitim Bakanlığı koordinasyonunda İslahiye’de geniş kapsamlı çalışma gerçekleştiren teknik personel, çadır anaokulu kurarak mink öğrencilerin yüreklerini ısıttılar.

Milli Eğitim Bakanlığı koordinasyonunda eğitim camiasının her ferdinin  çalışmalarını çeşitli alanlarda sürdürdüğünü  belirten  İl Millî Eğitim Müdürü  Nevzat Akbaş, “Deprem bölgemizde ihtiyaca hâsıl olan Çadır Anaokulunu teknik ekibimiz hava koşullarına aldırmadan çok hızlı bir şekilde kurarak minik öğrencilerimizin hizmetine sundu. Hummalı çalışmaların gerçekleştirildiği deprem bölgesinde Türkiye Tek Yürek şiarıyla çalışmalar aralıksız devam etmektedir. Gönüllü öğretmen ve personelimiz sahada depremzedelerimizin yaralarını sarmaktadır. İlimizde ise ayni yardımlardan oluşan öncelikle uyku tulumu ve soba üretimi ile birlikte giyecek, temizlik ve hijyen malzemeleri, yardımları sürmektedir. İnşallah Koordinasyonlu devam eden bu zorlu süreci el birliği ve güç birliği ile aşacağız” dedi. (Nurettin Acar)

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Tarak yerine elbise fırçası kullanıyor

Kültür Sanat Yayın: 21.04.2024 04:48
İhlas Haber Ajansı

Bartın’da 14 metrekare alana sahip dükkanına kurduğu torna tezgahlarında ağacı oyarak şekil veren Devlet Sanatçısı Ali Rıza Vatandaşlar, iş yerinde ise tarak yerine elbise fırçası kullanıyor. Ali Rıza Vatandaşlar saç, bıyık ve kaşlarına ise elbise fırçası ile şekil veriyor

Bartın’ın Amasra ilçesinde bulunan 14 metrekare alana sahip dükkanında ağacı oyarak, bardak, tabak, kül tablası, havan ve hediyelik hayvan figürleri gibi çeşitli sanat eserlerine dönüştüren 65 Ali Rıza Vatandaşlar, yaptığı ürünleri ise aynı dükkanda sergileyerek satışa çıkarıyor. Kültür Bakanlı Devlet Sanatçısı unvanı da bulunan Ali Rıza Vatandaşlar, tarak yerine ise elbise fırçası kullanıyor. Ağacı sanat eserlerine dönüştürürken toz ve talaş içerisinde kalan ağaç ustası Vatandaşlar, saç, bıyık ve kaşlarına elbise fırçası ile şekil veriyor. Vatandaşlar, iş yerine her müşteri geldiğinde ise kesme, oyma gibi işlemini yarıda bırakarak hemen fırça ile yüzünü, saç, bıyık ve kaşlarına yapışan talaş ile tozdan temizliyor. Ardından müşterisi ile ilgilenen Vatandaşlar, müşterisini uğurladıktan sonra sanatına devam ediyor.

Eserlerinde insan hayatını tehlikeye sokacak vernik gibi kimyasal maddeler kullanmadığı belirten Vatandaşlar, mesleğin en kötü yanının ise sürekli toz ve talaşa maruz kalmak olduğunu kaydetti. Sürekli öksürük ve hapşırma ile karşı karşıya kaldıklarını ifade eden Vatandaşlar, ’’Bir kaç kez doktora gidip, ciğerlerimin durumuna baktırdım. Çok şükür şimdilik sağlam gözüyor’’ diye konuştu.

Tarak yerine elbise fırçası kullanmak zorunda olduğunu anlatan Vatandaşlar, mecbur fırçayı yüzüme süreceğim. Benim gözümde şuan toz var. Gözlük taksan da olmuyor, toz giriyor. Fırçayla temizler, birazdan da yıkarız. Toz gider. Ben fırçayı kolay buldum. Hemen onla tarıyorum. Zaten saç da kalmadı. İllaki gözlerimin altı, kaşlarda, kirpikler toz oluyor. Fırça çıkarır bu tozu ve talaşı. Daha sonra da yıkarsın, geçer gider’’ diye konuştu.

Mesleği babasından öğrendiğini belirten Vatandaşlar, babasının 4.5 yılda 3 ayrı mesleği öğrendiğini, kendisinin ise anahtar çekimi, çilingirlik, ağaç oyma, gözlük, çakmak tamiri, gibi 5-6 meslek ve zanaat sahibi olduğunu da kaydetti.

Önceden sokakların meslek ve zanaat sahipleri ile dolu olduğunu ama artık insanların kolay para peşinde koştuğunu belirten Devlet Sanatçısı Vatandaşlar, artık çalıştıracak çırak bulamadıklarını kaydederek, mesleklerin önümüzdeki yıllarda unutulabileceğini ifade etti.

Kendisinin yaklaşık 8-10 yaşlarında öğrendiği meslek ile yarım asırdan fazla zamandır kendisinin ve ailesinin geçimini sağladığını, çocuklarını okuttuğunu, araba ve evler alabildiğini sözlerine ekledi.