Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Milli Eğitimin Yardım Çalışmaları Değerlendirildi

Gündem Yayın: 14.02.2023 14:02
Yazar:
Milli Eğitimin Yardım Çalışmaları Değerlendirildi

Karabük İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat Akbaş, Kahramanmaraş merkezli 10 İli etkileyen ve büyük yıkıma neden olan deprem felaketi sonrasında Milli Eğitim Müdürlüğü olarak yapılan çalışmalarla ilgili  İlçe Milli Eğitim Müdürlerinin katılımıyla değerlendirme toplantısı gerçekleştirdi.

Karabük Öğretmen Evi’nde yapılan toplantıda depremzedeler için yapılan iş ve işlemler ele alınırken,  Milli Eğitim Müdürü Nevzat Akbaş İlçe Millî Eğitim Müdürlerinden İlçelerde  yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Türkiye’nin her köşesinde olduğu gibi Karabük’te de çalışmalara “Hep Birlikte Türkiye” şiarıyla çalışmalara başlandığını ifade eden Akbaş, “Ülkemizde Kahramanmaraş Pazarcık ve Elbistan şehirlerimizde meydana gelen ve 10 İlimizde etkileri görülen deprem sonrası;

Büyük bir ekip ruhu ile devam eden bu hassas dönemde okul ve kurumlarımız ile elbirliğiyle depremzedelerimizin ihtiyaçlarına göre soba üretiminden uyku tulumu üretimine, ayni ve nakdi yardımlar koordinasyonlu bir şekilde devam etmektedir.

30 kişilik MEB AKUB ekibimiz ve gönüllü öğretmenlerimiz Gaziantep ve Hatay illerimize gönderilmiştir. Ekiplerimiz kurtarma çalışmaları ile enkaz kaldırma ve çadır kurma çalışmalarında aktif görev almışlardır.

AFAD ve Karabük Valiliğimiz öncülüğünde deprem bölgesinde ihtiyaç duyulan gıda, temizlik malzemesi, kıyafet, battaniye vb. ihtiyaç malzemelerinin temini hususunda öğretmen, öğrenci ve velilerimiz bilgilendirilmiş, söz konusu ihtiyaç malzemelerinin Karabük Valiliğimizin belirlediği alanlar ile okullarımızda toplanması sağlanmıştır.

Millî Eğitim Müdürlüğü olarak toplanan ayni ve nakdi yardımlar sonucu şuana kadar 3 tır deprem bölgelerinden Gaziantep İlimize gönderilmiştir. Yine bölgede ihtiyaç duyulan yemek ihtiyacının giderilmesi amacıyla 1 adet seyyar mutfak Gaziantep Nurdağı bölgesine gönderilmiş ve kurulumu sağlanan mutfak faaliyete geçirilerek ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması sağlanmıştır.

Soğuk kış şartları sebebiyle bölgede ihtiyaç duyulan ısınma ihtiyacı giderilmesi için temin edilen 53 takım bölgeye sevk edilmiş ayrıca sürekli ihtiyaç olarak görülen sobaların üretimine İlimiz Mesleki ve Teknik okullarımızda başlanılmıştır. Tamamlanan sobalarımızın sevkine önümüzdeki günlerde başlanacaktır.

Yine soğuk kış şartlarından korunmak için bölgede ihtiyaç duyulduğu tespit edilen uyku tulumu dikimine İlimiz Mesleki ve Teknik okullarımız ile Halk Eğitim Merkezlerimizde görevli gönüllü öğretmen ve kursiyerlerimizce başlanılmıştır.

İlk etapta Yavuz Tekstil firmasından temin edilen malzemelerle öncelikle Bayırmahalle Sosyal Yaşam Merkezinde başlanılan Uyku Tulumu Dikimi işi yarından itibaren yaygınlaştırılarak tüm Sosyal Yaşam Merkezlerindeki Halk Eğitim Kurslarımızda, İlçelerimizdeki kurslarda ve Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerimizde faaliyete geçirilecektir.

Bu amaçla kumaş siparişleri verilmiş ve günde ilk etapta 200 adet ancak kumaş temininde sıkıntı olmaz ise 500 adete kadar dikim yapılabilecek şekilde planlamalar yapılmıştır.

20 Şubat tarihi itibari ile eğitim öğretime başlayacak. Özel okulların, anılan Kanun hükmü gereği ücretsiz öğrenci okutmakla yükümlü oldukları yüzde üçlük oranın yüzde ona çıkarılması ve bu doğrultuda artırılan yüzde yedilik oranın sadece yukarıda belirtilen illerde öğrenim görmekte iken depremden etkilenmiş olan öğrenciler için kullanılması noktasında da hazırlıklarımız devam etmektedir.

Yine deprem bölgesinden gelen vatandaşlarımız için okul pansiyonlarımızda barınmaları için gerekli kontenjan açılmış ve hizmet vermeye hazır hale getirilmiştir. Bunlarla birlikte

Psikososyal Koruma, Önleme ve Krize Müdahale Ekiplerimiz oluşturulmuştur. Birim amirlerimiz ve gönüllü rehber öğretmen/psikolojik danışmanlardan oluşan psikososyal destek müdahale ekipleri 10 afet bölgesinde ihtiyaçlar doğrultusunda görevlendirilecektir.

Birlik ve beraberlik içerisinde tüm çalışmalarımız titizlikle yürütülmesinde emeği bulunan Eğitim Camiamızın tüm unsurlarına şükranlarımı sunuyor, teşekkür ediyorum.” dedi. (Nurettin Acar)

 

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Karabük’te silahla havaya ateş eden şahıslar yakalandı

Karabük Yayın: 16.04.2024 10:14
İhlas Haber Ajansı
Karabük’te silahla havaya ateş eden şahıslar yakalandı

Karabük’te silahla havaya ateş açan 2 kişi gözaltına alındı.

Edinilen bilgiye göre, Ergenekon Mahallesi’nde araç içerisinden silahla ateş açıldığı ihbarını alan İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, yaptıkları çalışmada söz konusu şahsın M.D. olduğunu tespit etti. Şahıs gözaltına alınırken, yapılan aramada ruhsatsız tabanca ve tabancaya ait mermi ele geçirildi. Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından olay yerinde ele geçirilen ve muhafaza altına alınan mermi kovanlarının şahıstan ele geçirilen silaha ait olmadığı tespit edilirken, yapılan yeni çalışmada M.D.’ye ait bir adet daha ruhsatsız tabanca ele geçirildi. Ele geçirilen silahlara el konuldu.
Polis ekipleri ayrıca Aydınlıkevler Mahallesi’nde silahla ateş açıldığı ihbarı üzerine yaptıkları çalışmada, olayın faili B.Ö.’yü gözaltına aldı. Yapılan aramada 1 adet kurusıkı tabir edilen ses tabancası ve tabancaya ait mermi ele geçirildi.
Gözaltına alınan 2 şahıs hakkında soruşturma başlatıldı.