Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

Lider Demir: “Ekipler canla başla selin izlerini silmeye çalışıyor”

Dünya Yayın: 06.09.2023 08:24
Kaynak: İHA
Lider Demir: “Ekipler canla başla selin izlerini silmeye çalışıyor”

Samsun’da selin yaralarını sarmak için vilayet genelinde 267 iş makinesi, 129 kamyon ve 915 çalışanla alanda olduklarını, heyelan ve çökme sonucunda kapanan tüm yolları ulaşıma açtıklarını belirten Büyükşehir Belediye Lideri Mustafa Demir, “7/24 mesaimizi sürdürüyoruz. Gruplar canla başla selin izlerini silmeye çalışıyor” dedi.

Metrekareye yaklaşık 150 kg yağmurun düştüğü Samsun’da sel ve heyelan meydana geldi. Afetin büyük olduğu kentte yağmurun başladığı gece saatlerinde alana inen Büyükşehir Belediyesi’nin taşkınları önüne geçmek ismine derelere iş makinesi yönlendirmesi, cadde ve bulvarlarda rüsubat materyallerini temizleyerek, tıkanan mazgal ve kanalları açması felaketin daha büyük boyutlara ulaşmasını önledi. Samsun Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı, Yol İmal Bakım ve Tamir Dairesi Başkanlığı, Ulaşım Dairesi Başkanlığı, Etraf Müdafaa ve Denetim Dairesi Başkanlığı, Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı ve SASKİ takımları ağır mesai yaparak kentte kısa müddette hayatı olağana döndürmeye çalıştı.

“7/24 mesaimizi sürdürüyoruz”

Çalışmalarla ilgili bilgi veren Samsun Büyükşehir Belediye Lideri Mustafa Demir, “7/24 mesaimizi sürdürüyoruz. Takımlar canla başla selin izlerini silmeye çalışıyor. İlkadım’da 100. Yıl Bulvarı’nın ilişki yolları ile Ilıca Çeşmesi ve özel hastane önüne sel sularının taşıdığı hafriyatı kaldırdı. Ihlamur Bulvarı ve Bafra Caddesi’nde heyelanla kayan toprak alındı, Gençlik Parkı, Yenidoğan ve Pazar Mahallelerinde çöken yollar onarıldı. Atatürk Bulvarı, yıkanarak çamurdan temizlendi. Kıran Mahallesi Vatan Caddesi’nde selden ziyan görerek ulaşıma kapanan 1,5 kilometrelik kısım yine trafiğe açıldı. Atakum’da da Atatürk, İsmet İnönü, Recep Tayyip Erdoğan, Cağaloğlu, 19 Mayıs ve Pamuklu Bulvarları ile Alaçam ve Serhat Caddelerinde yapılan çalışma sonucunda ulaşıma kapalı yol kalmadı. Canik, Tekkeköy, Terme, Çarşamba ve Ayvacık’ta da gerekli müdahaleleri yaptı takımlarımız. Şuan bu ilçelerimizde kapalı yol bulunmuyor. Yağıştan etkilenen başka küme yollarında paklık ve tamirat çalışmaları devam ediyor. Yakakent, Alaçam, 19 Mayıs, Kavak, Asarcık, Ladik, Havza ve Vezirköprü ilçelerinde ise rastgele bir olumsuzluk meydana gelmedi” diye konuştu.

Yol Üretim Bakım ve Tamir Daire Lideri Cemal Bozkurt ise yaptığı açıklamada, “Şehrimizde hayatı olağan hale döndürmek ismine paklık çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yağışların etkilediği her noktada makinelerimiz hiç durdurmadan çalışmaya devam ediyor” formunda konuştu.

SASKİ Genel Müdürlüğü de kuvvetli yağışta her noktada 155 araç ve 203 çalışanla çalışmalarını sürdürdü. Sorumluluk alanında selden kaynaklı içme suyu, kanalizasyon ve yağmursuyu arızalarına anında müdahale etti. Hasar gören yerler grupların müdahaleleriyle temizlenerek selin bıraktığı izlerden arındırıldı.

Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı takımları de 12 iş makinesi ve 30 çalışanla Atatürk, Ihlamur ve Anadolu Bulvarları ile Bafra Caddesi’nde kayan topraklar ile yıkılan ağaçları kaldırdı. Ayrıyeten yolları ve raylı sistem duraklarını yıkayıp temizledi.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Huzurevinde 18 kişi zehirlenme kuşkusuyla hastaneye kaldırıldı

Gündem Yayın: 23.09.2023 00:48
Kaynak: İHA
Huzurevinde 18 kişi zehirlenme kuşkusuyla hastaneye kaldırıldı

Bolu’nun Gerede ilçesinde bir huzurevinde 18 kişi, zehirlenme kuşkusuyla hastaneye kaldırıldı.

Edinilen bilgiye nazaran, Esentepe Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde kalan 18 vatandaş, akşam saatlerinde rahatsızlandı. İshal, kusma ve bulantı belirtileriyle rahatsızlanan vatandaşlar, zehirlenme kuşkusuyla Gerede ve Bolu’daki çeşitli hastanelere kaldırıldı. Gece saatlerinde hastaneye kaldırılan huzurevi sakinlerinin tedavileri devam ederken, Gerede Esentepe Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürlüğü’nce besin ve sudan incelenmek üzere numune alındığı öğrenildi.

Paylaş: