Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

KTSO Başkanı Çapraz, Mart Ayını Değerlendirdi

Manşet Yayın: 02.04.2024 13:22
KTSO Başkanı Çapraz, Mart Ayını Değerlendirdi

Karabük Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığına seçildiği günden itibaren oda olarak yaptıkları çalışmaları aylık olarak Basınla paylaşan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Fatih Çapraz, Mart ayında yaptıkları çalışmaları değerlendirirken, Vergi, KDV  Mevzuatı ve Torba Yasa Hakkında, Dâhilde İşleme İzin Belgesi Süreleri Hakkında, Filyos Limanı ve Demiryolu ağının geliştirilmesi, Lojistik Merkez ve 3 Nisan Sanayi Günü ile ilgili açıklamalarda bulundu.

31 Mart mahalli idareler seçimlerin tamamlandığını ifade ederek seçimlerin ülkemize be milletimize hayırlı olmasında temennisinde bulunan Başkan Çapraz, “Öncelikle sandığa gidip oyunu kullanan, ülkemizin geleceğine ve demokrasiye sahip çıkan herkese teşekkür ediyorum. Görevlerine başlayacak belediye başkanlarını ve yerel yöneticileri tebrik ediyorum. Yerel seçimlerin geride kalmasıyla, 4 yıllık seçimsiz bir dönem ülkemiz için önemli fırsattır.

Enflasyon ile mücadele para ve maliyet politikası eşgüdümünde daha başarılı olacaktır. Yapısal reformlar konusunda etkin ve kararlı adımlar atmalıyız. Mesleki eğitim, istihdam politikaları, vergi reformu, yargının operasyonel etkinliğinin artırılması, yeni sanayi havzalarının oluşturulması gibi birçok alanda reformlar bizi bekliyor. Enflasyonla mücadeleye odaklanarak, katma değerli ürünlerin üretilmesi için yatırım ve istihdam ortamının artırılmasında var gücümüzle destek olacağız.

2-3 Mart tarihlerinde Karabük Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) meclis üyeleri olarak Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Meclis Üyeleri Bilgilendirme Seminerlerine katıldık. Toplantının ardından TOBB Başkanı Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu ile bir araya geldik. Sayın Hisarcıklıoğlu’na nazik misafirperverliği ve yakın ilgisi için teşekkür ediyoruz. Görüşmede üyelerimizin sorun ve çözüm önerilerini içeren bir dosyayı da başkanımıza sunduk. Kendisinin desteğiyle Karabük’e ve KTSO üyelerimize önemli katkılar sağlayacağına inanıyoruz” dedi.

Başkan Çapraz; “8 Mart’ta Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Oda / Borsa Yönetim Kurulu Başkanları İstişare Toplantısı; Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek’in katılımıyla, TOBB Başkanı Sayın M. RifatHisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde TOBB İkiz Kuleler’de gerçekleştirildi. Toplantıya Karabük Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Yönetim Kurulu Başkanı olarak katıldım, söz alarak KTSO üyelerinin ilettiği; vergi, KDV mevzuatı ve torba yasa, dâhilde işleme izin belgesi süreleri ve Batı Karadeniz Bölgesi’nin ve hatta ülkemizin ihracatının artırılması için gerekli olan Filyos Limanı ve demiryolu ağının geliştirilmesi konuları hakkında konuşma yaptım” dedi.

VERGİ, KDV MEVZUATI VE TORBA YASA HAKKINDA

Demir ve çelik sektöründe faaliyet gösteren firmaların yüksek cirolarına rağmen çok düşük kâr marjı ile faaliyet gösterdiklerini ifade eden Çapraz; ” 01.01.2024 tarihinde yürürlüğe giren KDV 2 tevkifat kısmını önce ödemeyi nakden yapıp, takip eden ayda mahsup işleminin yapılacak olmasından dolayı tüm ticaret şimdiden durma aşamasına gelmiştir. Eski KDV tebliğinde olduğu şekilde aynı ay içerisinde mahsup işlemlerinin devam etmesi gerekmektedir, şu an sadece ilgili dönem aynı üründen kaynaklı ay içinde yapılmış olan alışta doğan 2 nolu KDV ile satıştan doğan 1 nolu KDV ‘nin aynı anda mahsubuna imkân vererek, vergide adalet ve eşitliğin sağlanması adına da önemli bir katkı sağlayacaktır. Ticaretin huzurlu bir ortamda gerçekleşmesi ve fırsat eşitliği prensipleri göz önünde bulundurularak, 1 nolu KDV Beyannamesinden kaynaklı alacağımızın, eskisi gibi aynı aya mahsup edilebilmesi daha verimli olacaktır” dedi.

 DÂHİLDE İŞLEME İZİN BELGESİ SÜRELERİ HAKKINDA

Dâhilde İşleme İzin Belgesi süreleri hakkında da konuşan Çapraz; “İhraç ettiğimiz demir çelik ürünlerinin ana girdisi olan kütük demir, kısmen Karabük Demir Çelik Fabrikasından (Kardemir) kısmen de Dâhilde İşleme İzin Belgesi (DİİB) ile yurtdışından ithal edilip daha sonra ihraç edilmek suretiyle tedarik edilmektedir. Daha önce DİİB süresi, 9 ay normal süre 4,5 ay ek süre olmak üzere toplam da 13,5 aydı. Yaklaşık bir yıldır da belge sürelerini 4 ay normal süre 2 ay ek süre ile birlikte toplam da 6 ay olarak uygulamaktadır. Dış piyasaların da resesyona girdiği bu dönemde bu kadar kısa sürede hem sipariş edilen ithal girdinin üretilerek fabrikamıza ulaşması hem de üretim aşaması ve tekrar ihraç edilmesi göz önünde bulundurulduğunda bu süre zarfında ihracat taahhüdünü yerine getirmesi çok güçtür. DİİB sürelerinin bu hususlar dâhilinde tekrar değerlendirilmesini talep etmekteyiz” dedi.

“FİLYOS LİMANI VE DEMİRYOLU AĞININ GELİŞTİRİLMESİ GEREKİYOR”

Batı Karadeniz Bölgesinin ve hatta Ülkemizin ihracatının artırılması için gerekli olan Filyos Limanı ve Demiryolu Ağının geliştirilmesi gerektiğinin altını çizen Başkan Çapraz; “Ülkemizin dışa açılım ve ihracat kapasitesinin artması Filyos Limanı sayesinde olacaktır. Batı Karadeniz ve hatta Orta Anadolu bölgesinin sanayileşmesin önü bu sayede açılacaktır. Sayın Cumhurbaşkanımızın hedefindeki 500 milyar dolar ihracat hedefine ulaşma adına çok büyük katkı sağlayacaktır. Filyos limanı aynı zamanda, Marmara’nın yükünü azaltacaktır. Batı Karadeniz bölgemizde kurulu olan ve ihracata çalışan ve çalışmak isteyen firmalara kullandırılması ve aynı zamanda konteyner limanı haline getirilmesini istirham ediyoruz.Bizim ricamız, bizler de o limanı kullanarak ihracatımızı geliştirebilelim. Yine bu bağlamda, ülkemizde navlun fiyatlarını düşürebilmek ve limanlara üretilen ürünleri taşıyabilmek adına demiryolu taşımacılığına daha fazla önem verilmesini arzu ediyoruz” diye konuştu.

“LOJİSTİK MERKEZ MUTLAKA KURULMALI”

Karabük için önemli olan Lojistik Merkezin mutlaka kurulması gerektiğini ifade eden Çapraz; “Kurmakta olduğumuz ikinci organize sanayi bölgemiz olan Eskipazar Organize Sanayi Bölgesiiçinden demiryolu geçmekte. İçerisinde kurulması planlanan “LOJİSTİK MERKEZ” hedefimiz var. Bulunduğumuz yerden birçok ile ve Filyos limanına hem karayolu ile hem de demiryolu ile sevkiyat yapabileceğimiz bir LOJİSTİK MERKEZ kurmak hepimizin hedefi olmalıdır. EOSB içinde kurulacak Lojistik Merkezin direkt olarak demiryolu ile Filyos limanına yük gönderebilmesi de ayrıca işin ehemmiyetini göstermektedir. Batı Karadeniz bölgemizde, LOJİSTİK MERKEZ yok, serbest bölge yok, yeterli antrepo ve depolama yeri yok. Hepsini aynı anda inşa etmek, faaliyete geçirmek kolay değil, bunun farkındayız. Bir yerden başlamak adına hep beraber hareket edersek başarıya ulaşacağımıza inanıyorum” dedi.

“3NİSAN SANAYİ GÜNÜ”

Son olarak 3 Nisan Sanayi Günü ile ilgili açıklama yapan Başkan Çapraz; “3 Nisan gününün ülkemizde sanayi günü olarak tescil edilmesi ve kutlanmasını arzu ediyoruz. Ülkemiz demir ve çelik sanayisi ile ilk defa 3 Nisan 1937 yılında temeli atılan ilk ağır sanayi demir ve çelik fabrikası ile tanışmıştır. İlk Türk demiri Karabük’ümüzde üretilmiştir. Karabük, İskenderun Demir Çeliğin, Ereğli Demir Çeliğin kuruluşuna, ülkeye yapılan baraj ve köprülere damgasını vurmuştur. En önemlisi, sanayi kültürünün gelişmesinde büyük rol oynamıştır. Bu sebeple istirhamımız 3 Nisan gününün tıpkı avukatlar, mühendisler, eczacılar günü gibi sanayi günü olarak anılması ve tescillenmesidir” dedi. (Ramazan Öztürk)

 

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Kastamonu Üniversitesi Fen Fakültesi, akreditasyon başarısıyla kalite standartlarını yükseltiyor

Kastamonu Yayın: 21.04.2024 08:36
İhlas Haber Ajansı
Kastamonu Üniversitesi Fen Fakültesi, akreditasyon başarısıyla kalite standartlarını yükseltiyor

Kastamonu Üniversitesi Fen Fakültesi, akredite edilen lisans programlarıyla kalite standartlarını yükselterek başarılı bir adım attı.

Yükseköğretim Kalite Kurulu Başkanlığı’nın (YÖKAK) yetkilendirdiği Fen, Edebiyat, Fen-Edebiyat, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakülteleri Öğretim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (FEDEK) tarafından Kastamonu Üniversitesi Biyoloji lisans programı için 5 yıl, Matematik lisans programı için ise 2 yıl süreyle akredite edildi. Bu akreditasyonlarla Fen Fakültesi, tüm aktif bölümleriyle akredite olmuş oldu.

Kastamonu Üniversitesi Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Talip Çeter, aldıkları akreditasyon belgeleriyle gurur duyduklarını ifade ederek, bu başarının elde edilmesinde emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti. Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal’a da desteklerinden ötürü teşekkür eden Prof. Dr. Çeter, Biyoloji ve Matematik bölümlerinin kazandığı akreditasyon belgelerinin, öğrencilere daha geniş iş imkanları sağlayarak kariyer yolculuklarını destekleyeceğini vurguladı.

Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal ise Fen Fakültesini akreditasyon başarısından dolayı tebrik ederek, Üniversitede kalite odaklı çalışmaların aktif bir şekilde yürütüldüğünü ifade etti. Kalite eksenli çalışmaların yaygınlaştırılmasında son zamanlarda Üniversitede önemli adımlar atıldığını ifade ederek, Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar ve YÖK üyelerine teşekkürlerini ileten Topal, bu alanda çaba gösteren Yükseköğretim Kalite Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ümit Kocabıçak ve kurul üyelerine de teşekkür etti.