Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

KÖYDEN KENTE, CUMHURİYET

Manşet Yayın: 19.11.2023 15:27
KÖYDEN KENTE, CUMHURİYET

Denir ki, “Cumhuriyet Mucizedir“… Gerçekten de öyledir. Çok kısa süre içinde bataklıktan bir ülkeyi alıp, düzlüğe çıkarmış, karanlıklardan kurtarıp aydınlığa taşımıştır Cumhuriyet.

Yüzyıllar boyunca insan yerine konulmayıp, ezildikçe ezilen Türk’ü onuruna kavuşturmuş bir düzenin adıdır.

Tam bağımsızlık ülküsünü ekonomik yaşama da taşımak için dünyada eşi benzeri görülmeyen bir sistemle kalkınmayı başlatan ve hızlandıran aklın adıdır.

Şimdilerde serbest piyasa ekonomisi adı altında, kazığın her türlüsünü yiyen Türk Halkını korumak ve kollamak için geliştirilen karma ekonomi ile fiyat dengelemesini sağlayan ve insanların gönencini yükseltmek düşüncesiyle istihdama ve sanayileşmeye yönelişin örneğidir.

12 Ocak kararlarından sonra tu kaka yapılan KİT’lerin daha sonraki yıllarda işlevsiz bırakılmasının acısını çekmektedir bugün Türkiye…

Özel sektörün gitmediği kırsallarda devasa tesisler kuran KİT’ler, özelleştirme modasının yaygınlaştırılmasıyla,  birer birer gözden çıkarılmışlar ve işlevsiz bırakılmışlardır.

Oysa, KİT’ler Türk sanayi hamlesinin motoru olmuşlardır.

Yakın çevremize baktığımızda bunların örneklerini görürüz. Zonguldak, Bartın, Bolu, Kastamonu üç saat ötemizde Kırıkkale ve de Karabük, en bariz örneklerdir.

Bu kentler bugünkü durumlarını KİT’ler sayesinde elde etmişlerdir.

1940’lı yıllarda Fransızlardan alınan madenlerin EKİ adı altında, tüm Türkiye’nin kalkınmasındaki payını yadsıyamayız. Diğer illerde, yapılan küçük ölçekli devlet yatırımlarının yanında, devasa tesislerin kurulduğu Kırıkkale ve Karabük   ülkedeki karma ekonominin örneklerindendir.

1925 yılında 12 haneli olan Kırıkköy, Top ve Mühimmat Fabrikası’nın kurulmasıyla Kırıkkale adını almış ve bugün il konumuna yükselmiştir. Kırıkkale’yi Kırıkkale yapan Cumhuriyet’tir. Kırıkkale, Türkiye’nin ilk sanayi kenti olmuştur böylece…

Karabük’ün gelişimi de buna benzer… Safranbolu’nun Öğlebeli köyünün 13 haneli Bük mahallesi, bugün dev bir tesise ev sahipliği yapmaktadır. 1930’lıllarda demiryolu Karabük’ün çehresini değiştirmeye başlamıştır. 1937 yılında İsmet İnönü’nün attığı temelle kurulan Demir Çelik ise Karabük’ün kaderini değiştirmiştir.

1939’da belediyesini kuran, 1941’de nahiye yapılan, 1953’te ilçe olan Karabük, bugün artık bir il merkezidir.

Sıfırdan kurulan Karabük, fabrikasının özelleştirilmesiyle yeniden çoraklaşmaya başlamıştır.  Yıllarca, yurdun dört bir yanından göç alan Karabük artık göç verir duruma gelmiştir. Eğitimliler şehirden kopmuşlar, işsizler ekmek peşine gurbete çıkmışlardır. Her alanda, artık Karabük’ün tadı tuzu kalmamıştır.

Cumhuriyetin ilk yıllarında yapılan yatırımlara yeni yatırımlar eklenmediği için şehir belirgin bir gerileme içindedir. Demir Çelik’in yan sanayisi denilen haddanelerde yapılan üretimde de azalmalar görülmektedir. Karabük’te sermayeye düzen İstanbul’a, Tekirdağ’a, Bursa’ya gitmektedir. Karabüklü lük ruhu giderek körelmektedir.

Ve, kimse de çıkıp, “ne olacak bu Karabük’ün hali” dememektedir.

 

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Karabük’te Huzur ve Güven Uygulaması

Karabük Yayın: 15.11.2023 13:56
Karabük’te Huzur ve Güven Uygulaması

Karabük İl Emniyet Müdürlüğü  ekipleri,  İl Merkezi ve İlçelerde huzur ve güven uygulaması gerçekleştirdi.

Karabukte Huzur ve Guven Uygulamasi3 jpg

38 Ekip ve 101 personelin görev aldığı huzur ve güven uygulamasında  çeşitli suçlardan aranan 2 kişi yakalanırken, eksikliği tespit edilen 31 araca da cezai işlem uygulandı.

Karabukte Huzur ve Guven Uygulamasi1

Yapılan uygulamalara İl Emniyet Müdürü Mehmet Ali Hasan Köse de katıldı. Vatandaşlarla sohbet eden Müdür Köse, “Vatandaşlarımızın huzuru ve güvenliği için tüm görevlilerimizle sahadayız. Vatandaşlarımızın huzuru ve güvenliği ve şehrimizde mevcut huzur ve güven ortamının artarak devamı için var gücümüz ile çalışmaya devam edeceğiz” dedi. (Ramazan Öztürk)

Karabük’te 12 yıl hapis cezası bulunan firari yakalandı

Karabük Yayın: 15.11.2023 13:49
Karabük’te 12 yıl hapis cezası bulunan firari yakalandı

Karabük’te hakkında nitelikli cinsel saldırı suçundan 12 yıl hapis cezası ve yakalama kararı bulunan firari şahıs yakalandı.

Edinilen bilgiye göre, İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, il merkezinde yürüttükleri denetim faaliyetleri çerçevesinde hakkında “nitelikli cinsel saldırı” suçundan 12 yıl hapis cezası ile yakalama kararı bulunan ve açık cezaevinden firar ettiği tespit edilen K.K.’yı yakaladı.
Gözaltına alınan zanlı çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak Karabük T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna gönderildi.
İl Emniyet Müdürlüğü, şehirde vatandaşların huzurunu ve güvenliğini bozacak her türlü suçun önlenmesine, faillerinin en kısa sürede yakalanarak adalet önüne çıkartılmasına ve suçluların vatandaşlar arasında rahat rahat dolaşmasına asla izin verilmeyeceğini belirtti. (İHA)

Serkan Özbalta: “Poziftif oyun oynamaya çalıştık”

Spor Yayın: 09.12.2023 04:12
Kaynak: İHA

Ahlatcı Çorum FK Teknik Direktörü Serkan Özbalta, Trabzonspor karşısında oyunu çirkinleştirmeden pozitif oyun oynamaya çalıştıklarını söyledi.

Ziraat Türkiye Kupası 4. Turu’nda deplasmanda Trabzonspor’a 3-1 mağlup olan Ahlatcı Çorum FK’da Teknik Direktör Serkan Özbalta, “Buraya gelirken oyunumuzun gelişmesi adına bir müsabaka oynamak istiyorduk. Trabzonspor yıllardır yaptıklarıyla herkesin bildiği, saygı duyduğu bir camia. Abdullah Avcı’nın gelişinden sonra pozitif oyun ortaya koyan bir Trabzonspor, son Kayserispor maçı dışında tekrar toparlanmaya evirilen bir Trabzonspor’a karşı iyi şeyler yapabilme adına bazı çalışmalarımız oldu. Yapabildiğimiz kadar çalışma yaptık. Oyuncularımın performansı beni memnun etti. Trabzonspor’un nasıl bir ekip olduğunu biliyoruz ama oyun oynamak istedik. İyi işler yapmaya çalıştık” ifadelerini kullandı.