Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

KELTEPE’YE RÜZGAR GÜLLERİ ÇOK YAKIŞIR!

Köşe Yazıları Yayın: 05.02.2023 15:25
KELTEPE’YE RÜZGAR GÜLLERİ ÇOK YAKIŞIR!

Karabük’ün, yenilenebilir enerji yatırımları için uygun bir coğrafi yapıya sahip olduğunu düşünüyorum. Sürekli rüzgar alan yüksek tepeler, bol güneş alan geniş araziler bu konuda Karabük’ün elini güçlendiriyor.

Her ne kadar, meteorolojik veriler Karabük’te rüzgar potansiyelinin düşük olduğunu gösterse de; kenti çevreleyen yüksek tepelerde durumun farklı olduğu kanaatindeyim. Yüksek hava akımlarının olduğu bölgeleri tespit etmek zor olmasa gerek. Karabük güneşte zaten çok şanslı.

Benimki sadece bir öneri. Tabii ki, konunun uzmanları tarafından teknik olarak detaylı bir çalışma yapılması gerekir.

Yenilebilir enerji kaynaklarının ülkemizin kurulu gücü içerisindeki payı her geçen gün hızla artıyor. Bu konuda ciddi çalışmalar ve teşvikler var.

Benim de ilgi duyduğum ve araştırdığım bir konu.

Son verilere göre;

Haziran 2022 ayı sonu itibarıyla Türkiye’nin elektrik enerjisi kurulu gücü 101 bin 510 Megavat (MW) seviyesine ulaştı, bir önceki aya göre kurulu gücümüzde 851,8 MW, 2022 yılının ilk 6 ayında ise bin 698,7 MW’lık net artış elde edilmiş durumda…

Rüzgâr, Güneş, Jeotermal ve Biyokütle’den oluşan ve toplam içerisinde %22.5’e ulaşan Yenilenebilir ve Temiz Enerji kurulu gücümüz ise 22 bin 922 MW seviyesinde… Ülkemizin geçtiğimiz yılın ilk altı ayında ulaştığı bu seviye takdire şayan Fakat, henüz istenilen seviyede değil. Daha büyük hedeflere ulaşmak için yatırım ortamının iyileştirilmesi gerekiyor. Yenilenebilir ve temiz enerjinin toplam kurulu güçteki payını çok daha yukarılara taşımak zorundayız.

Almanya, güneş ve rüzgarda bizim kadar şanslı değil. Buna rağmen yenilenebilir enerjinin toplam kurulu güçteki payı onlarda yüzde 50 seviyelerinde.

Müstakil konutlardan başlamak üzere; artık kendi elektriğini kendi üreten siteler, köyler göreceğiz. Çatılarda kiremitlerin yerini güneş panelleri alacak.

Yüksek maliyetler nedeniyle henüz  fazla rağbet görmese de, sektöre ilgi çok fazla.

Müstakil bir konutun tüm ihtiyacını karşılayacak şekilde, anahtar teslimi sistemi kuran çok sayıda firma var. Sayıları da her geçen gün artmakta.

Belediyeler ve büyük sanayi kuruluşları bu konuda öncülük edebilir.

Kentimizin iş adamlarının ve yatırımcıların konuyu değerlendireceğini umuyorum.

İletişim için:

[email protected]

Paylaş:

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Freni boşalan kamyonet araca çarparak durabildi

Zonguldak Yayın: 13.04.2024 04:48
İhlas Haber Ajansı

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde freni boşalan kamyon sürücüsünün direksiyon hâkimiyetini kaybetmesi sonucu karşı yoldan gelen araca çarparak durabildi.

Kaza öğlen saatlerinde Kavaklık Mahallesinde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre Ümit C. İdaresindeki 34 FDK 298 plakalı kamyonetin rampa aşağı indiği sırada freni boşaldı. O sırada ayni istikametten rampa yukarı çıkan Güven Ö. İdaresindeki 67 LZ 699 Plakalı Tofaş marka araca çarparak durabildi.

Çarpmanın etkisi ile Güven Ö. İdaresindeki araç kamyon ve bahçe duvarı arasında sıkıştı.

Güven Ö. İdaresindeki araçta bulunan Hüseyin Ö. ve Çınar Özdemir Kendi imkânları ile araçtan çıktılar. Çevredeki vatandaşlar yaralılar için 112 sağlık ekiplerine haber verdi. Kısa sürede olay yerine ulaşan sağlık ekipleri yaralılara yaptıkları ilk müdahalenin ardından ambulansa alarak hastaneye kaldırırken polisin kazayla ilgili soruşturma başlattığı öğrenildi.

Paylaş: