Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

KBÜ’de “Türkiye’de Enerji Verimliliği” konulu konferans düzenlendi

Gündem Yayın: 24.03.2017 15:23
KBÜ’de “Türkiye’de Enerji Verimliliği” konulu konferans düzenlendi

 

Karabük Üniversitesi (KBÜ)’nde Mühendislik Fakültesi tarafından “Türkiye’de Enerji Verimliliği” konulu konferans düzenlendi.

Hamit Çepni Konferans Salonu’nda gerçekleşen konferansa Ak Parti Karabük Milletvekili Prof. Dr. Burhanettin Uysal, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Özkaymak, Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilge Demir, Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Bahattin Çelik, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

“ENERJİYE HÜKMEDİYORSANIZ SİZ DÜNYADA GÜÇ SAHİBİSİNİZDİR”

Konferansta davetli olarak bulunan Karabük Milletvekili Prof. Dr. Burhanettin Uysal etkinlikte yaptığı konuşmasında dünyadaki tüm savaşların zengin enerji kaynaklarına sahip olmak için yaşandığını belirterek “Eğer enerjiye hükmediyorsanız siz dünyada güç sahibisinizdir.” dedi. Milletvekili Uysal, verimlilik kavramının girdisi ve çıktısı somut olarak ölçülebilen işletmelerde ve kurumlarda kullanabilecek bir kavram olduğunu ifade ederek girdi ve çıktının tam ölçülemeyen yerlerde verimlilik kelimesinin kullanılmasının mümkün olamayacağını söyledi.

Prof. Dr. Burhanettin Uysal konuşmasının devamında Cumhurbaşkanlığı sistemi, 15 Temmuz darbe girişimi, Suriye ve terör konularına da değinerek referandumda halkın onayına sunulacak anayasa değişikliği paketinde yer alan maddeler konusunda katılımcılara bilgiler verdi.

“EN UCUZ ENERJİ TASARRUF EDİLEN ENERJİDİR”

Konferansın konuşmacısı Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Özkaymak “Türkiye’de Enerji Verimliliği” konulu sunumunda ülkemizde enerji verimliğinin mevcut durumunun yanı sıra binalarda, üretimde ve tüketimde, sanayide enerji verimliliği, enerji verimliliği teknolojileri konularını değerlendirdi.

Özkaymak konuşmasında enerji verimliliğinin aynı işi daha az enerji sarf ederek yapma işi olduğunu belirterek şöyle devam etti: “Enerji verimliliği; binalarda yaşam standardı ve hizmet kalitesini, endüstriyel işletmelerde ise üretim kalitesi ve miktarının düşüşüne yol açmadan ürün miktarı başına enerji tüketiminin azaltılmasıdır.”

Enerji etüdü hakkında da bilgi veren Prof. Dr. Mehmet Özkaymak, enerji etütlerinin enerji kullanımının fazla olduğu tesislerde yapılması gereken bir çalışma olduğunu söyledi. Öte yanda Özkaymak, enerji yoğunluğunun önemine de değinerek “Bir ülkenin enerji yoğunluğu ne kadar düşükse o kadar rekabet edebilme gücü vardır.” dedi.

Enerji verimliliği alanındaki süreçlerde sürekli iyileştirmeler yapılması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Özkaymak, alternatif enerji kaynakları ve yerli kaynakların kullanılması gerektiğini ifade etti.

Prof. Dr. Özkaymak, ekonomik üretimin ana unsuru olan ve hayat kalitesini iyileştiren enerjinin kullanımı için enerjinin mutlaka verimli kullanılması gerektiğini belirterek “Bildiğiniz gibi en ucuz enerji tasarruf edilen enerjidir” dedi.

Paylaş:

Mesajınızı gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Görüntülerde saldırının yaşandığı yerde bulunan kafede oturanların panikle kaçıştığı görüldü

Karabük Yayın: 15.07.2024 22:35
İhlas Haber Ajansı
Görüntülerde saldırının yaşandığı yerde bulunan kafede oturanların panikle kaçıştığı görüldü

Karabük’te iddiaya göre şans oyunu oyunlarında 50 bin TL kaybeden şahsın tabanca ile ateş açarak kaçtığı olayın yeni görüntüleri ortaya çıktı.

Edinilen bilgiye göre, Kemal Güneş Caddesi üzerinde şans oyunları hizmeti veren büfede Musa D. (38), iddiaya göre sabah saatlerinden itibaren şans oyunu oyunlarında 50 bin TL kaybetmişti. Para kaybetmeyi hazmedemeyen şahıs, büfe önünde belinden çıkarttığı tabanca ile ateş açarak kaçmıştı. Büfe işletmecisi Mustafa Orhan ile cadde üzerindeki bir polis ile vatandaşların peşinden koştuğu şahıs, olay yerinin yakınındaki alışveriş merkezinde kıskıvrak yakalanmıştı. Büfe işletmecisi ve eşi ile vatandaşların büyük panik yaşandığı olayda iş yerine 3 kurşun isabet ederken, silahı ile birlikte gözaltına alınan şahıs Karabük Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğüne getirilerek gözaltına alınmıştı. Oynadığı şans oyunlarında yaklaşık 50 bin TL kaybeden şahsın ateş açtığı o anlar ise bir iş yerinin güvenlik kamerasına saniye saniye yansıdı.

Silahlı saldırının yaşandığı yerin hemen yakınındaki bir kafede oturanların panik anları da güvenlik kameralarına yansıdı. Görüntülerde, silahlı saldırının yaşanmasının ardından kafeterya önünde oturan müşterilerin ayağa kalktığı ve olayı anlamaya çalıştığı, saldırganın kendilerine doğru koştuğunu gören müşterilerin panikle iş yerine kaçışmaya başladığı yer aldı.

Polis ekiplerince gözaltına alınan Musa D.’nin emniyette verdiği ifadede bahis oyunları bağımlısı olduğunu ve sabah saatlerinden itibaren oynadığı oyunlarda 50 bin TL kaybettiğini, bir anlık öfkeyle belindeki tabanca ile ateş açtığını ve yaşananlardan dolayı pişman olduğunu söylediği öğrenildi.