Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

KBÜ’de Saf-Run Yarışması Düzenlendi

Gündem Yayın: 25.04.2016 14:49
KBÜ’de Saf-Run Yarışması Düzenlendi

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Saf-Run Robot Yarışması ile Türkiye’nin dört bir yanından robot severler Karabük Üniversitesinde buluştu

Karabük Üniversitesi (KBÜ) Proje Geliştirme ve Tasarım Öğrenci Kulübü (Protas) bu yıl üçüncüsü düzenlenen Saf-Run Robot Yarışması ile Türkiye’nin dört bir yanından robot severleri bir araya getirdi.

Üniversitenin Gökşen M. Yücel Kapalı Spor Salonu’nda 23-24 Nisan 2016 tarihlerinde gerçekleşen yarışmada sumo, çizgi izleyen, yangın söndüren ve serbest olmak üzere 4 ayrı kategoride toplam 217 robot mücadele etti. Yarışlarda 1’inci gelene 2.000 TL, 2’inciye 1.000 TL, 3’üncüye ise 750 TL ödül takdim edildi. Ödüllerin yanında katılımcılara çekiliş ile birçok sürpriz hediyeler de verildi.

Yarışmanın açılışına Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Yaşar, İl Emniyet Müdürü Dr. Serhat Tezsever, Kardemir A.Ş Genel Müdür Yardımcısı Hakan Onur ve Teknoloji Fakültesi Mekatronik Mühendisliği Bölüm Başkanı ve Robot Kulübü Danışmanı Prof. Dr. Raif Bayır katıldı.

Protas Öğrenci Kulübü Başkanı Pınar Koçer yaptığı açılış konuşmasında şunları söyledi: “İlkokul, lise ve üniversite olmak üzere bilime ve teknolojiye önem veren her yaştan yarışmacının katılabileceği Saf-Run bu sene de çok sıkı bir çalışma süreciyle hazırlandı. Bu süreç bizler için çalışma temposu açısından zorlu fakat birlik beraberlik ve bir takım çalışması olması açısından çok güzel bir süreçti. Bugün yarışmamızın geldiği nokta tüm yorgunluğumuza değdi. Yaklaşık 4 ay süren bu çalışmamız için okulumuz, hocalarımız ve hatta Karabük halkı desteklerini hiçbir zaman eksik etmedi. Bu yarışma için 3 yıldır emek veren gecesini gündüzüne katan yaklaşık 40 kişilik müthiş ekibime en içten teşekkürlerimi sunuyor tüm yarışmacılara başarılar diliyorum.”

Kardemir A.Ş Genel Müdür Yardımcısı Hakan Onur da “Karabük Üniversitesi’ndeki etkinliklere katılmaya ve katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Arkadaşlarımızın bu günkü etkinliklerini desteklemekten dolayı mutluluk duyuyoruz” dedi.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Yaşar ise,  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutlayarak başladığı konuşmasında “Sizler bu ülkenin gelişimine katkı sağlayacak insanlarsınız. 20 yıl sonra Türkiye’yi nerede görmek istiyorsanız ona göre çalışmalarınızı yapmanızı istiyoruz. Elimizde bulunan teknoloji ile yetinmemeliyiz, sizler bugün yapılmış olanların on kat daha iyisini yapmalısınız. Dünyanın en büyük sektörü savunma sanayisidir, savunma sektörünün en büyük etkinliği de robotlardır. Bir milisaniyede patlayan bir silah dünyanın şeklini değiştirir. Bunun için sizlerin de daha hızlı, daha görsel ve teknolojik işler yapmanızı bekliyoruz. Hepinize başarılar dilerim” dedi.

İlk olarak Girgin Elektronik ekibinden genç yarışmacı Can Akıncı’nın robotunun gösterisi ile başlayan yarışmada robotlar gün boyu yapılan müsabakalarda hünerlerini sergiledi. Sumo robotları minderde mücadele ederken çizgi izleyen robotların ise zamana karşı yarışı vardı. Mücadeleler renkli görüntülere sahne oldu.

ÖDÜL TÖRENİ’NE REKTÖR POLAT DA KATILDI

  1. Saf-Run Robot Yarışması’nın yarı final ve final yarışmalarının yapıldığı ikinci gününde gerçekleşen ödül törenine Rektör Prof. Dr. Refik Polat da katıldı. Törende konuşan Rektör Polat: “Değerli misafirler, hepiniz Karabük’e ve Üniversitemize hoş geldiniz. Umarım sizler için faydalı ve eğlenceli bir etkinlik olmuştur. Protas Öğrenci Kulübümüze de Saf-Run yarışlarını düzenlediği için teşekkür ediyorum. Öğrencilerimizin yaptığı bu etkinliklerle gurur duyuyorum” dedi.

Ödül töreninde ilk olarak Kastamonu Özel Burma Lisesi, İzmir Tuğba Özbek Lisesi ve ASO Teknik Koleji’ne ödüllerini Girgin Elektronik sahibi Osman Girgin verdi.

Serbest Robot Kategorisi’nin 1’incisi “Ttech Patroid”, 2’incisi “Yardımsever” ve 3’üncüsü “X-Ray Radar” adlı robotlara ödüllerini Teknoloji Fakültesi Mekatronik Mühendisliği Bölüm Başkanı, Robot Kulübü Danışmanı Prof. Dr. Raif Bayır takdim etti.

Çizgi izleyen Kategorisinde yarışarak 1’inci olan “Piko Ohm”, 2’inci olan “Giga Ohm” ve 3’üncü olan “Kilo Ohm” adlı robotları ile Üniversite Robot Kulübü KAROT ekibine ödüllerini Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Yaşar takdim etti.

Yangın Söndüren Kategorisinde yarışarak 1’inciliği alan Göktuğ Akkuş, 2. ve 3’üncülüğü alan  Eray Aktokluk’a da ödüllerini Kardemir A.Ş Genel Müdür Yardımcısı Hakan Onur takdim etti.

Mini Sumo Kategorisinde başarılı olanlara ise Rektör Polat ödüllerini takdim etti. Bu kategoride “Barbaros” 1’inci, “Karahan” 2’inci ve “Alfa Bravo” adlı robot da 3’üncü oldu.

Tüm katılımcılara katılım belgesi takdim edilerek toplu fotoğraf çekimiyle yarışlar sona erdi.

 

Paylaş:

Mesajınızı gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Görüntülerde saldırının yaşandığı yerde bulunan kafede oturanların panikle kaçıştığı görüldü

Karabük Yayın: 15.07.2024 22:35
İhlas Haber Ajansı
Görüntülerde saldırının yaşandığı yerde bulunan kafede oturanların panikle kaçıştığı görüldü

Karabük’te iddiaya göre şans oyunu oyunlarında 50 bin TL kaybeden şahsın tabanca ile ateş açarak kaçtığı olayın yeni görüntüleri ortaya çıktı.

Edinilen bilgiye göre, Kemal Güneş Caddesi üzerinde şans oyunları hizmeti veren büfede Musa D. (38), iddiaya göre sabah saatlerinden itibaren şans oyunu oyunlarında 50 bin TL kaybetmişti. Para kaybetmeyi hazmedemeyen şahıs, büfe önünde belinden çıkarttığı tabanca ile ateş açarak kaçmıştı. Büfe işletmecisi Mustafa Orhan ile cadde üzerindeki bir polis ile vatandaşların peşinden koştuğu şahıs, olay yerinin yakınındaki alışveriş merkezinde kıskıvrak yakalanmıştı. Büfe işletmecisi ve eşi ile vatandaşların büyük panik yaşandığı olayda iş yerine 3 kurşun isabet ederken, silahı ile birlikte gözaltına alınan şahıs Karabük Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğüne getirilerek gözaltına alınmıştı. Oynadığı şans oyunlarında yaklaşık 50 bin TL kaybeden şahsın ateş açtığı o anlar ise bir iş yerinin güvenlik kamerasına saniye saniye yansıdı.

Silahlı saldırının yaşandığı yerin hemen yakınındaki bir kafede oturanların panik anları da güvenlik kameralarına yansıdı. Görüntülerde, silahlı saldırının yaşanmasının ardından kafeterya önünde oturan müşterilerin ayağa kalktığı ve olayı anlamaya çalıştığı, saldırganın kendilerine doğru koştuğunu gören müşterilerin panikle iş yerine kaçışmaya başladığı yer aldı.

Polis ekiplerince gözaltına alınan Musa D.’nin emniyette verdiği ifadede bahis oyunları bağımlısı olduğunu ve sabah saatlerinden itibaren oynadığı oyunlarda 50 bin TL kaybettiğini, bir anlık öfkeyle belindeki tabanca ile ateş açtığını ve yaşananlardan dolayı pişman olduğunu söylediği öğrenildi.