Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

KBÜ ve Karabük TSO arasında Protokol imzalandı

Gündem Yayın: 05.10.2021 08:20
KBÜ ve Karabük TSO arasında Protokol imzalandı

Karabük Üniversitesi, Karabük Ticaret ve Sanayi Odası ve 3 Nisan Karabük Bilim ve Araştırma derneğinin iş birliği ile Karabük’ün dış ticaret alanında yeni pencereler açılacak.

Karabük Üniversitesi Rektörlük Makamında gerçekleşen törende KBÜ Rektörü Prof. Dr. Refik Polat ve Karabük TSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Mescier tarafından imzalanan “Dış Ticaret Elçileri ve Uyum Projesi İş Birliği Protokolü” uyum süreçlerini de içeren ekonomik kalkınma odaklı bir program olarak planlandı. 2021-2022 akademik dönemi içerisinde Türk öğrenciler ve uluslararası öğrencilerin başvurabileceği programın ilk ayağında seçilen 500 öğrenci dış ticaret, e-ihracat, ticari hukuk, KVKK gibi konularda 60 saat ve üzerinde bir eğitimden geçecek. Bu eğitimin ardından başarılı olan öğrenciler arasından başvuran 50 öğrenci Karabük TSO tarafından üyelerin de işbirliğiyle saha ziyaretleri kapsamında Karabük’teki ticari ve sanayi tesis, kuruluş ve kurumlarını yakından tanıyacak, ihracat süreçlerini yakından gözlemleyebilecek. En başarılı öğrencinin istihdamı ve uzun dönemli stajları için kuruluşlarla ortak çalışma yapılacak.

Öğrenciler aynı zamanda Karabük’ün ilçelerini, doğasını, kültürel yapısını tanıyacakları gezi programlarına ve kültürel etkinliklere dâhil edilecekler.

Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat protokol imza töreninde “Karabük Üniversitesinde 90 farklı ülkeden 10 binin üzerinde öğrencimiz var. Karabük ticaretinin bunu değerlendirmesi gerekiyor. Bu öğrenciler sosyo-ekonomik açıdan ülkemiz ve Karabük’ün ekonomisi için önemli bir yere sahip. Öğrencilerimiz ileride Akademik eğitimlerinin ardından Karabük’ün kültür elçileri olarak tüm dünyaya açılacaklar. Yurtdışı ziyaretlerinde gözlemliyoruz ki KBÜ’den mezun olan birçok öğrencimiz Türkiye ile ticari ilişkiler sürmek adına şirketler kuruyor. Mezun olmadan bile bu girişimde bulunan birçok öğrencimiz var. Uluslararası öğrencilerimize geçmiş yıllarda e-ticaret üzerine birçok eğitim düzenledik. Bu protokolle öğrencilerimiz daha profesyonel bir bakış açısıyla iş hayatlarına atılacaklar. Bu sayede hem öğrencilerimiz hem de iş insanları arasında bir bağ kurulmuş olacak ve birçok ülkeye ulaşmak daha kolay olacak.” diyerek protokolün hayırlı olmasını diledi.

Karabük Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Mescier, büyük önem verdiğini belirttiği projenin imza töreninde; “Karabük TSO, Karabük Üniversitesi ve 3 Nisan Karabük Bilim ve Araştırma Derneği ile iş birliği yaptığı bu projede iki önemli hedefe odaklandı. İlk olarak Karabük’ün ihracattaki başarısını tüm sektörlere yayabilecek uzun vadeli bu planın ilk aşamasındaki hedef; Uluslararası öğrencilerin ilimizi yakından tanıması, kendi ülkeleri ile olan dil engelini ve ekonomik alışverişi etkileyecek olumsuzları aşabilecek bir köprü oluşturmalarını sağlamak. İkinci olarak ise uyum süreçlerine katkı sağlamak, Karabüklü ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı öğrencilerimiz ile “network” geliştirmelerini kolaylaştırarak kendi öğrencilerimizin ileride dış ticaret konusunda aktif çalışmalarına ve başarılarına imkân vermek. Bu çalışmanın sonucunda inanıyorum ki Karabük’ün de ülkemizin de dış ticarette, özellikle ihracatta çok daha hızlı ve geniş hacimli sonuçlara ulaşması mümkün olacak. Proje henüz ihracat yapmayan, ancak ihracat potansiyeli taşıyan üreticilerimizin de önünü açabilecek potansiyele sahip. Hem e-ticaret hem de fiziki ortamda dış ticaret için ehil kadrolar oluşmasını sağlayarak memlekete büyük katkılar yapılacağını öngörüyoruz. Hayırlı olsun.” dedi

Paylaş:

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Yaptırdıkları tekne mezarları oldu

Gündem Yayın: 21.05.2024 04:12
İhlas Haber Ajansı
Yaptırdıkları tekne mezarları oldu

Tekirdağ’dan Bartın’ın Kurucaşile ilçesine gelen 2 arkadaşın yaptırdığı tekne mezarları oldu.

Edinilen bilgiye Tekirdağ bölgesinde balık avlayarak geçimini sağlayan 44 yaşındaki F.K. ile 35 yaşındaki M.B., yeni avlanma sezonu öncesinde 2 balıkçı teknesi yapmaya karar verdi. Bartın’ın Kurucaşile ilçesine Hisar Köyü Tekkeönü mevkiisinde imalathanesi bulunan bir ustaya 2 adet tekne siparişi veren arkadaşlardan birinin teknesinin yapımında son aşamaya gelindi. Tekneye motor getirmek üzere bir kaç gün önce ilçeye gelen arkadaşlar, motoru indirerek, teknedeki son durumu bizzat gördü. Teknelerden diğerinin yapımına ise yeni başlandığını öğrenen arkadaşlar, büyük hayallerle yaptırdıkları teknede yatarak, geceyi geçirdi. Dün akşam Tekirdağ’a dönmeyi planlayan arkadaşlar, son anda fikrini değiştirerek, bu sabah yola çıkma kararı aldı. Gece üşüyen arkadaşlar ısınmak için bir kovanın içerisinde ateş yakarak, köz haline getirdi. Tekne içerisinde yatan arkadaşlar, üşümemek için teneke içerisindeki közleri de yanlarına aldı. Teknenin kapaklarını kapatan arkadaşlar, bir daha uyanamadı.

Birlikte geldikleri Kurucaşile’de, hayatlarını kaybeden arkadaşların cenazeleri, yeni av sezona yetiştirmek istedikleri teknede yan yana bulundu.

Olay yerine gelen jandarma olay yeri inceleme ekipleri ve savcılık incelemesinin ardından F.K. ile M.B’nin cenazeleri tabut içerisinde tekneden indirilerek, otopsi yapılmak üzere Bartın Kadın ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’ndeki morga götürüldü. Yapılacak otopsi ve işlemlerin ardından cenazelerin Tekirdağ’a gönderileceği öğrenildi.