Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Kastamonu’da hayvan pazarı, 69 gün sonra tekrar açıldı

Kastamonu Yayın: 01.08.2016 07:21
Yazar:

KASTAMONU Şap hastalığı nedeniyle 69 gün önce karantinaya alınan Kastamonu Canlı Hayvan Pazarı, tekrar açıldı. Kastamonu İl Hayvan Sağlık Zabıtası Komisyonu, Kastamonu’da il merkezi, Tosya ve Taşköprü ilçelerinde şap hastalığının yayılmasını önlemek için 23 Mayıs 2016 tarihinden itibaren ikinci bir emre kadar Kastamonu Hayvan Pazarı’nı karantina altına alarak kapatılmasını kararlaştırmıştı. 28 Temmuz tarihi itibariyle alınan karar doğrultusunda 69 gün sonra Kastamonu Hayvan Pazarı, tekrar açıldı. Kastamonu İl Hayvan Sağlık Zabıtası Komisyonu, yazılı yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Kastamonu’da il merkezi, Taşköprü ve Tosya ilçelerinde alınan numunelerde şap hastalığının görülmesi üzerine belirtilen bölgelerde gerekli kordon ve karantina uygulamaları gerçekleştirilmiştir. Şap hastalığı mihraklarında hastalığın özellikle genç ve yeterince bağışıklığı sağlanmamış hayvanlarda ölümle seyretmesi ve hızla yayılım göstermesi, ayrıca ilimize komşu bazı illerde de hastalığın yaygın olarak seyretmesi nedeniyle hayvan pazarlarının kapatılması, ilimizde mevcut hayvan pazarlarına çevre il ve ilçelerden yoğun bir şekilde hayvan hareketlerinin olması, hastalığın daha fazla mihrak oluşturmaması ve hastalık çıkma ihtimali muhtemel mihrakların da kontrol altına alınmasını sağlamak üzere salgın hastalıklarda alınacak tedbirler kapsamında hastalıkla etkin mücadele için ilimiz merkezinde bulunan Hayvan Pazarının 23.05.2016 tarihinden itibaren ikinci bir emre kadar kapatılması kararı alınmış, alınan karar doğrultusunda 29.07.2016 tarihinde tekrar açılması kararlaştırılmıştır”. Öte yandan, Kastamonu Hayvan Pazarı 17 Aralık 2015 tarihinde tekrar şap hastalığı tehdidi nedeniyle karantina altına alınarak yine kapatılmış ve yaklaşık üç ay sonra açılabilmişti.

Paylaş:

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Araçlarında uyuşturucu madde ile yakalanan 2 şahıs tutuklandı

Kastamonu Yayın: 24.04.2024 08:48
İhlas Haber Ajansı
Araçlarında uyuşturucu madde ile yakalanan 2 şahıs tutuklandı

Kastamonu’nun Tosya ilçesinde jandarma ekipleri tarafından arama yapılan araçta uyuşturucu ile yakalanan 2 şahıs tutuklandı.

Edinilen bilgiye göre, Kastamonu İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince uyuşturucu madde imal ve ticaretinin önlenmesine yönelik çalışmalar devam ediyor. Bu çalışmalar neticesinde Tosya ilçesinde 2 şahsa ait ikamet ve araçlarında yapılan aramada, paketler halinde hazırlamış satışa hazır 150 gram metamfetamin, esrar ve 16 bin 800 TL suçtan elde edildiği değerlendirilen para ele geçirildi. Gözaltına alınan şahıslar, işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Hakim karşısına çıkartılan şahıs tutuklandı.

Paylaş: